В село Грозден живеят около 600 души. Хора, които редовно си плащат такса смет, но камионите на сметопочистващата фирма не идват често. Според жителите именно това е и една от причините селото да е заобиколено от боклуци.
Мебели, дрехи, торби, пластмасови шишета – това са само част от отпадъците, които могат да се видят около село Грозден. При това не само на едно място. Т.нар. „обособеното сметище“ се намира до гробищата на населеното място. Обособено, но без ограда и без табела. „Когато се понатрупа боклукът, идва багер, който го бута в дерето. Ако е строителен материал, идеята е да се запълни по някакъв начин дерето, но тук се изхвърля абсолютно всичко. Изхвърлят се дори и стъкла. Случвало се е миналата година например, по-надолу се предизвика пожар. Когато стане много горещо, стъклото се нагрява, тревата е суха и се предизвикват пожари“, обясни Кина Иванова, която живее в селото заедно с двете си деца. Тя обаче предвижда да се премести в друг град. „За съжаление бащиният ми дом ще остане като вила. Иска ми се много, когато дойда да не виждам това. Искам, когато дойда, да си пусна децата да излязат да играят, Когато аз съм била дете, ние играехме долу в дерето, когато имаше сняг. Пързаляхме се по склона, сега това не може да се случи, защото има боклук – ламарини, стъкла, камъни“, допълни жената.
Таксата смет беше по-скъпа от данъка – последно общо бяха 28 лв., като 7 лв. е само данъка, поясни Иванова. Проблем е и честота на сметоизвовзването. „В момента трета седмица не е идвал камионът. По Коледа камионът не мина месец и половина. Това са празници, консумацията е много по-голяма и боклукът се събира, допълни Иванова.
Кремена Каменова живее в Бургас, но също има къща в село Грозден. „През 2016 – 2017 г. имаше някакви големи казани за смет, хубави, нови, които бяха малко на брой – около 10 за цялото село. Впоследствие изчезнаха, защото не се пазеха, а и не можеха да съберат целия боклук. Към всеки дом има предоставен кош за събиране на боклука. Не е достатъчно два пъти в месеца да се събира. Това принуждава хората да си товарят съответните натрупани отпадъци в каруци да се изхвърлят извън селото. Цялото село е опасано със стабилен насип боклуци, които не се разграждат, а се трупат“, обясни тя.
Според хората, единият вариант е да се върнат големите контейнери в селото и сметопочистващата фирма да обслужва по-често населеното място.
Кметът на Грозден Цонко Беев също обясни, че проблемът с отпадъците съществува от около 30-40 години, а решение така и не се намира. „Когато е запълнено сметището, организираме бутането или пък изнасянето към депото към Сунгурларе. Другото, което сме предприели като мярка – засипали сме в крайната част към входа на самото сметище наземна маса, за да не се допуска повторно пълнене на нерегламентираното сметище“, поясни той.
Кметът посочи, че няма регламентирано сметище в селото, което да е одобрено от РИОСВ – Бургас или от Министерството на околната среда и водите. „Това е проблем навсякъде, защото няма стратегия, няма политика на държавата да изгради и да регламентира нормални места за събиране на сметта. Много трудно се кандидатства по схеми и мерки, които са за снабдяване с казани, кофи, контейнери, превозна техника и т.н.“, допълни той.
Проблем за сметоизвозването се оказва и старата техника на Община Сунгурларе, която редовно се разваля.
Утре от 9 до 15 часа няма да има вода в част от бургаския к-с „Братя Миладинови“, информират от ВиК дружеството. Водоподаването ще е спряно в района между улиците: "Места", "Камчия", "Струма", "Вардар", "Странджа" и "Стара Планина". Причината е, че ще се извършват строително монтажни работи. От дружеството информират, че във връзка с изграждане на..
Общински план за младежта предстои да бъде приет в Бургас. Сред специфичните негови цели са насърчаване на неформалното обучение, на подкрепата за млади хора, които не учат и не работят, както и стимулиране на ангажираността на подрастващите. "Основен акцент е създаване на много повече възможности за участие на младите хора в градския живот, повече..
Месни заговезни е винаги в неделя, 8 седмици преди Великден. До края на Великите пости са забранени месото и месните продукти . През цялата седмица до Сирни Заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени. Денят се нарича Неделя Месопустна, защото е последният ден преди постите, когато се яде месо. От днес до..
И днес времето ще е студено. От Националния институт по метеорология и хидрология към БАН издадоха предупреждение, жълт код за опасно време за Североизточна България и Черноморието. Предупреждението важи и за Бургаска област. В Бургас тази сутрин е минус 5 градуса. По Черноморието ще преобладава слънчево време. Ще духа до умерен вятър от..
Двете полярни вълчици Аманда и Марая, които обитават зоопарка в Бургас, "излязоха" на индивидуална среща с черния "Ерген", красив мъжки вълк, който живее извън страната. Женските са на 4-годишна възраст и са готови да създадат потомство, съобщиха от бургаски зоокът. Младият мъжкар пристигна специално за тях от европейски зоопарк за краткосрочно..
Община Поморие приема заявления от граждани, които желаят на тротоара пред дома им да бъде засадено дърво, съобщиха от администрацията. Документи се приемат на имейл mayor@pomorie.bg или чрез деловодството на администрацията, като задължително трябва да се посочат адрес и телефонен номер. Експерт на отдел „Озеленяване“ ще прави преценка..
Месопустна Задушница е, една от трите, на които почитаме починалите. Тя предшества Великия пост и утрешните Месни заговезни. Въведена е реорганизация на движението на автомобили в района на Гробищния парк в Бургас. Промените се налагат заради традиционния наплив от граждани. Движението за автомобили ще бъде еднопосочно, като в гробищния парк..
Община Поморие приема заявления от граждани, които желаят на тротоара пред дома им да бъде засадено дърво, съобщиха от администрацията. Документи се..
И днес времето ще е студено. От Националния институт по метеорология и хидрология към БАН издадоха предупреждение, жълт код за опасно време за..
Общински план за младежта предстои да бъде приет в Бургас. Сред специфичните негови цели са насърчаване на неформалното обучение, на подкрепата за млади..