Здравни специалисти дискутират в Бургас комуникацията между лекари и пациенти по проблемите на имунизациите. Сред темите са ваксинационният обхват на украинците, които търсят убежище у нас.и първите случаи на маймунска шарка в България. Инициативата е част от национална програма.
Какви рискове за общественото здраве крие забавеното здравно обслужване на бежанците от Украйна у нас, обсъждат водещи специалисти епидемиолози, клинични психиатри и студенти по медицина. Закъснява имунизационния ни календар в страната, сподели д-р Момчил Баев, председател на фондация „Астра Форум“ и водещ на дискусията:
„Ваксините са безопасни, те са достатъчно тествани. Щом стигат до хора е сигурно, че не крият рискове за популацията. Освен това поставяме тази тема в по-широк контекст - бежанците от Украйна. Знаете, че там по официални данни според техния имунизационен календар покритието е около 40%. В някои области на Украйна дори е и по-ниско. Имаме около100 хил. бежанци оттам в България, което означава, че имаме реален риск от епидемични взривове от морбили, полиомиелит, които са тежки заболявания. Разбира се хепатити, туберкулова и други заболявания си вървят. Имаме много работа, която трябва да бъде свършена по отношение на имунизациите.
Децата на бежанците от Украйна преди да тръгнат на детска градина у нас те трябва да покрият изискванията, които важат и за българските граждани по отношение на ваксините.
Друга важна тема – маймунската шарка или вариола, която набира скорост в България, след като има вече два потвърдени случая, а пациентите се лекуват. Когато започнаха първите случаи да се появяват в Европа, в българското общество и медийно пространство това се интерпретира като сексуално предавано заболяване, а то не е. То се предава чрез физически контакт кожа в кожа, а не по сексуален път на предаване.
По-възрастното население у нас има поставена ваксина за вариола. Гражданите как могат да разберат дали имат такава поставена ваксина - тя се поставя на дясното рамо, а ваксината срещу туберкулоза БЦЖ се поставя на лявото рамо. Двата белега се различават един от друг. Този, от БЦЖ ваксината на лявото рамо е с лека издатина. Докато белегът оставен от ваксината срещу вариолата е по-скоро вдлъбнат и набразден със заострени крайчета.
Тази ваксина спира да се поставя след 80-те години в България, защото Световната здравна организация (СЗО) обяви това заболяване за окончателно преборено и държавите спряха да прилагат ваксината.
При необходимост тя може да бъде поставена“, допълни д-р Момчил Баев. Той уточни, че според него в момента в България няма риск от епидемичен взрив от маймунска шарка.
В професионалния семинар участва и проф. Мира Кожухарова, един от големите български епидемиолози.
По случай " Щедрия вторник" от днес до 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Болниците, които ще участват в кампанията, са МБАЛ „Хаджи Димитър“, Сливен , МБАЛ „Света София“, София; МБАЛ Хигия,..
Дарители ремонтират стаите във Второ детско отделение на УМБАЛ Бургас. Кампанията е организирана от Радостин Колев, чието дете е било пациент тук. Той е строителен предприемач, а към каузата са се присъединили негови близки. Една от стаите вече е готова. Стените, таваните са шпакловани и пребоядисани, както и радиаторите и тръбите. Подовите первази..
Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да..
Отбелязваме Световния ден за борба срещу СПИН. По този повод в Бургас на 2 декември /понеделник/ и 3 декември /вторник/ ще работи мобилен кабинет за безплатно и анонимно изследване с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С. Утре кабинетът ще бъде разположен в сградата на Медицинския университет и ще работи от 10 до 12 часа. А във вторник ще бъде..
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ съвместно с РЗИ, БМЧК, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и БСУ ще проведат различни дейности за повишаване на информираността на младите и хората в повишен риск за начините на предпазване от..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
По случай " Щедрия вторник" от днес до 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните..
Дарители ремонтират стаите във Второ детско отделение на УМБАЛ Бургас. Кампанията е организирана от Радостин Колев, чието дете е било пациент тук. Той е..