В Несебър след финализирането на проекта по разширение на рибарското пристанище предстои и официалното му откриване.
Морската община ще приключи и европейски проект за почистването на морското дъно в акваторията на града. Ще бъде реновирано и училището в Стария Несебър.
Акваторията е защитена чрез изграждане на плаващ кей - вълнолом. Той играе ролята на плаващ вълнолом и не засяга дъното, тъй като изпълнението на каквото и да е стационарно съоръжение във водата е строго забранено. За брега понтоните се закрепват с вериги към съществуващото крило на буната. Освен това з обосяване на рибната борса са поставени 15 щанда – маси, склад за амбалаж, помещение за контрол на улова, две хладилни камери и контролно пропускателен пункт. Кой може да се възползва от новите лодкостоянки, обясни директорът на Общинско предприятие „Пристанищна инфраструктура“ в Несебър Яни Янулов:
„Единствено местните рибари могат да се възползват, както и тези, които имат нужните документи. Всеки желаещ да си купи прясна риба може да го направи на място.. Затова е направена и тази рибна борса, където ще бъде в продажба прясната риба всяка сутрин. Тя ще бъде в люспест лед, за да може да се съхранява рибата по-дълго, а хората свободно да си пазаруват прясна черноморска риба.“
Според Галина Бабева, директор на Дирекция „Европейски, национални политики и програми и екология“ чрез модернизацията на пристанището се осигурява и безопасно акостиране на рибарски лодки и кораби:
„Новият кей е изграден със специални плаващи съоръжения, които не застрашават морското дъно и по никакъв начин не застрашават статута на Несебър.
Предстоят ни още проекти. Одобрени сме по европейски проект за ревитализация на Етнографския музей в Несебър, който е паметник на културата и също се намира в стария град. Проектът включва изграждане на интерактивна среда за експозициите, които се съхраняват вътре и се излагат. Акцентът върху културното наследство е осезаем за общинското ръководство. Има и други проекти, които са на територията на цялата община Несебър, предстои изграждане на водопровод в село Оризаре“, допълни Галина Бабева.
По отношение на ремонтните дейности в сградата на училище „Любен Каравелов“ в Стария Несебър, която е построена през 1970 г. и не покрива изискванията за енергийна ефективност и достъпна среда, реализацията на проекта е от особена важност. Предвижда се работния процес по обновяването да приключи преди началото на новата учебна година и децата, които се обучават в образователното заведение, да бъдат посрещнати в една изцяло обновена сграда.
Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември. Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1. Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни..