Информационна кампания, насочена към подкрепа на хора с епилепсия започна тази седмица. Целта е да се разясни как и къде пациенти със заболяването и техни семейства могат да потърсят съдействие при различни проблеми.
Много и различни са проблемите на хората с епилепсия, посочва Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия, която е организатор на разяснителната кампания.
„Едно от основните лекарства отсъства от България. Най-страшното е, че водещи специалисти казват заменете го с друго, но това може да е свързано с психологически проблеми, със странични ефекти за хората“
Нужно е създаването на банка от всички лекарства, важни за лечението на заболяването, казва Събева и посочва друга нерешена задача пред болните – пожизнения ТЕЛК.
„Не би трябвало да има отказ в тази посока. Някои от лекарите са добре разбиращи и казващи, че наистина епилепсията трябва да бъде с пожизнен срок, като тежките случаи трябва да са с придружител“
Приобщаващото образование е факт, но не и за хората с епилепсия, казват още от асоциацията. От там отбелязват и че много рядко хора с епилепсия се наемат на работа. "Така те живеят с чувството, че са непълноценни", казва още Веска Събева.
На страницата на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия има телефони, на които хората със заболяването могат да потърсят подкрепа. Асоциацията може да насочи нуждаещите се към лекар, разполага също с психолози, които дават онлайн консултации. На разположение са и социални работници в случай на нужда от изготвянето на социална оценка.
Информационната кампания продължава до края на август.
Повече чуйте в звуковия файл:
Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас ще преглежда и изследва безплатно хора с висок риск от атеросклероза. Атеросклерозата е съдово заболяване с мастни отлагания по вътрешните стени на кръвоносните съдове. Тя носи риск от инсулт, инфаркт, бъбречна недостатъчност и др. Целта е те да бъдат предотвратени и хората да бъдат запознати с рисковите..
Министерството на здравеопазването иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове. Измененията, според министерството, са необходими, за да се намали бракуването на кръв, която трудно се набавя. С промените се дава право на кръвните центрове да приемат върнати от областните многопрофилни болници неизползвани, но преработени кръв и кръвни..
Медицинският факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас ще бъде домакин на симпозиум на тема „Иновативни подходи за контрол на риска при пациенти с кардио-ренално-метаболитен синдром“. Той ще се проведе под патронажа на ректора проф. д-р Христо Бозов днес в морския град. Събитието е част от честванията по повод петата годишнина от..
Завърналите се за постоянно у нас български граждани трябва да преминат през процедура, за да им бъдат възстановени пълните здравноосигурителни права. Това подчертават от Здравната каса със съобщение на сайта си и обръщат внимание, че възвръщането на правата може да отнеме месеци. Ако човек се е върнал окончателно в България, това означава, че..
Сдружение „Младите лекари“ организира две инициативи, насочени към повишаване на информираността и превенцията на диабета. Поводът е Световният ден за борба с диабета. В рамките на деня над 200 души получиха безплатни медицински консултации, съвети за здравословен начин на живот и измервания на ключови здравни показатели. В партньорство с Община..
В навечерието на Световния ден на недоносените деца, който се отбелязва на 17 ноември, УМБАЛ Бургас получи кувьоз от най-висок клас. Той е дарение на Отделението по неонатология от Атанас и Гергана Атанасови. Парите за апаратурата са събрани от гостите на тяхната сватба, вместо цветя и подаръци. Екипът на отделението, в което спасяват живота на..
Бургаски педиатри съветват поставянето на противогрипна ваксина на децата. На пазара тази година има назална форма, която е безболезнена. Оказва се обаче, че поради големия интерес са останали остатъчни количества и е почти невъзможно тя да се намери. Изтича подходящото време да се постави противогрипна ваксина, тъй като поне две седмици са нужни..