След освобождаването от ДДС, белият хляб в Бургас масово поевтиня до 1,40-1,50 лв. Преди това цената му достигаше до лев и 70. Според бранша 90% от производителите в града са коригирали стойността му.
Белият, типовият, многозърнестият и пълнозърнестият хляб, както и този тип „Добруджа“ вече се продават с 20% по-ниска цена. С толкова падна и техния данък добавена стойност, с нулева ставка от 5 юли е и брашното.
„Почти всички колеги в Бургас намалиха цената с 20% на хляба, който е освободен от ДДС, защото не всички видове са освободени. Например обогатените не са. Но на всички останали са коригирани цените. По подобен начин реагираха и търговците“, сподели председателят на регионалния съюз на хлебопроизводителите Димитър Людиев.
По-голямата част от бургазлии не усещат по джоба си поевтиняването, показа анкета на БНР:
„…Честно да ви кажа нищо няма да ми се отрази, то трябва не само на хляба, но и на другите стоки да се коригира…
… Ето какво показва бележката ми - хляб пълнозърнест 1,69 лв. Същата е цената, няма намаление. Винаги има някаква уловка…
… Да, усетих, от 1,70-1,60 стана 1,40 лв, но е хубаво още да падне. Да стане около лев, защото на хората не им стигат финансите“
Димитър Людиев е категоричен, че фирмите, които, въпреки нулевото ДДС, не намалиха цената на хляба не са в сивия сектор. Такава позиция изрази председателят на Национален браншови съюз на хлебарите Марияна Кукушева.
„Това решение на правителството не задължава никой производител да си коригира цената. Ние догонвахме цените и натрупахме големи задължения и към НАП, и към доставчици, така че е нормално някой да намали с по-малък процент или пък изобщо да не намали цената на хляба. Това не са хора от сивата икономика“, посочи Людиев.
В бранша не могат да прогнозират докога ще се задържи по-ниската цена на хляба, макар ДДС ставката да не се начислява до юли 2023 г. Причините са свързани с очакваното поскъпване на брашното и увеличиението на газта с 32% със задна дата от 1 юли.
Повече чуйте в звуковия файл:Инвестициите в жп инфраструктура по направленията от Коридор VIII София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна надхвърлят 3 млрд. лева. Това каза министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова при откриването на "Железопътен форум-2024". Размерът на средствата включва всички вече изпълнени проекти и такива, които са в..
Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа при тях. Близо 300 регистрирани безработни преминаха през залата в Международния младежки център в Меден рудник, 25 са работодателите, които предлагат около 240 свободни позиции, уточни директорът..
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. Това стана ясно по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по..
Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим". Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов и обясни, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност. Министерство на енергетиката няма информация за планирана продажба на "Лукойл..
Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия. Това съобщи в студиото на БНР-Бургас Христина Славова от Бургаската регионалната туристическа камара. Военният конфликт в Израел не се е отразил съществено на българския туризъм, каза още тя:..
Поредица от информационни срещи с жители организират общините Болярово, Елхово и Тополовград, за да се обсъдят нуждите, предизвикателствата и възможностите за развитие на рибарските и свързаните с тях дейности в региона. Те са по съвместен проект „Учредяване на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Болярово-Елхово-Тополовград", финансиран от..
Дъщерната компания на "Лукойл" "Литаско" (Litasco) отрече в публикувано днес прессъобщение да води преговори за продажба на българската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум. Не е имало и комуникация с руските власти по въпроса, посочват от фирмата по повод медийни публикации, включително статия на в. "Файненшъл таймс"...
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено..
Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа..
Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим". Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан..