Богатата фауна на Черно море наброява близо 2000 вида. Край брега му обаче ще срещнем само част от тях - природата на едните позволява да им се полюбуваме отблизо, други обаче не обичат да бъдат безпокоени.
Медузата, която често плаши не само туристи, но и местни, се среща в два вида - ушатата, която е по-малка и която върху тялото си има 4 кръга, и белодробната, която е по-голяма и има висящи пипала от камбанката си. Д-р Светла Далакчиева, главен уредник в Природонаучния музей в Бургас, даде както интересни факти за тях, така и лесен начин за справяне с парливата им природа.
"Медузите са едни от първите многоклетъчни животни. Те са стари, древни и имат доста примитивно устройство. По ръба на камбанката им има специализирани клетки, които са парливи. В тях има специално устроена нишка, която завършва с нещо като игла - тя е куха. И всъщност това представлява една примитивна спринцовка. Опареното място се зачервява. Ако нямаме изявена реакция, няма никаква заплаха за живота ни. Чувала съм, че, ако мястото се промие с оцет или лимон, това неутрализира паренето", обясни уредникът.
Отровните риби в родното море не са много, но си приличат по устройството си и по местата, които обитават. Това са морският дракон, скорпидът и морската котка. Всички те са дънни. Специалистите побързаха да успокоят - няма да срещнем тези видове в непосредствена близост до брега, където хората плажуват.
"При морския дракон горната перка, се дели на две части. Малката е къса и се състои от шипове. Те са кухи в основата си са свързани с отровна жлеза и когато на нея се убоде човек или животно, през тях преминава отровата в тялото. Болката е много силна, може да се получи порализа на крайник. Получава се и възпаление. Трябва да се бие противоотова, но смъртни случаи няма. Подобна е биологията на скорпида, но той е малко по-малък е като размер и неговата отрова е малко по-слаба. Също се крие между скалите и по пясъчното дъно", обясни Божана Рибарова, уредник в музея.
От безобидните морски обитатели често срещани са любимците на децата - морското конче и мидата анадара, която често превръщат в морски накит.
"Това е преобладаващият вид мида по Южното Черноморие. Тя обаче не е типичен представител на Черно море. Установена е през 1981 година, а след това се размножава бързо - има данни, че на един квадратен метър има 20 000 екземпляра. Анадара обаче се явява конкурент на нашите местни видове", посочи Светла Далакчиева.
"Малко хора знаят, че морското конче е риба. То може да плува, но вертикално и е лош плувец. Среща се в крайбрежната зона - там, където има богата растителност. През повечето време прекарва захванато с опашка за някое растение", добави уредникът.
СУ „Христо Ботев“ в Камено поведе празничното шествие за 24 май по случай своя 150-годишен юбилей. Стотици ученици, учители и деца от детските градини на община Камено преминаха тържествено в празнично шествие по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Шествието..
В Сливен с празнично шествие ученици, учители, студенти, дейци на култура и представители на културните институти и граждани отбелязаха празника на Българската просвета, култура и славянската писменост. Шествието премина по главната улица на града и по традиция завърши на централния площад „Хаджи Димитър“, където се състоя церемония по издигането..
Несебър отбеляза 24 май с концерт и тържествено награждаване на учители и културни дейци от цялата община. Събитието се състоя на пл. „Жулиета Шишманова“ пред Артиум център, а множество жители и гости на града присъстваха на празника в чест на създателите на българската писменост – светите братя Кирил и Медотий. Малко преди да бъдат наградени..
Най-мащабното и пъстро шествие изпълни централните улици на Бургас, за да чества 24 май, Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Рекордните 17 000 деца, ученици, студенти, духовници и културни дейци шестваха празнично по ул. „Александровска“, „Богориди“ и терасата в Морската..
Над 80 процента от българите определят четенето на книги като важно. 43 на сто признават, че не са прочели нито една книга през последната година. Това показва проучване на социологическа агенция "Тренд", по поръчка на "24 часа", посветено на това колко и какво чете българинът. Изследването е направено между 12 и 18 май тази година чрез пряко..
В Сливен празникът на Българската просвета, култура и славянската писменост ще бъде отбелязан с шествие, концерти на звездите Миро, Вениамин и ансамбъл „Филип Кутев“, а 250 дрона ще направят светлинно шоу в нощното небе. Празничното шествие започва от градската градина от 11.00 часа. В него ще се включат ученици, студенти, културни деятели и..
За днес Националният институт по метеорология и хидрология издаде предупреждения от жълт и оранжев код за интензивни валежи и гръмотевични бури, които ще обхванат части от страната. Оранжев код е обявен за София област, София-град, Пловдив и Стара Загора. Жълт код важи за 16 области от Западна, Северна и Южна България, сред които Ямбол и Сливен...
Журналистът Асен Григоров е починал. Това съобщи БТА, цитирайки негови близки. Григоров има богат опит като телевизионен журналист. Водил е предаването..
Рекорден брой 2 410 абитуриенти изпраща Бургас на днешния празник на българската просвета и култура и на славянската книжовност. 17 хиляди ученици,..
Атриум на книгата откриват в Търговската гимназия в Бургас, съобщи директорът на учебното заведение Павел Чепов. Иновативната идея предстои да бъде..