Богатата фауна на Черно море наброява близо 2000 вида. Край брега му обаче ще срещнем само част от тях - природата на едните позволява да им се полюбуваме отблизо, други обаче не обичат да бъдат безпокоени.
Медузата, която често плаши не само туристи, но и местни, се среща в два вида - ушатата, която е по-малка и която върху тялото си има 4 кръга, и белодробната, която е по-голяма и има висящи пипала от камбанката си. Д-р Светла Далакчиева, главен уредник в Природонаучния музей в Бургас, даде както интересни факти за тях, така и лесен начин за справяне с парливата им природа.
"Медузите са едни от първите многоклетъчни животни. Те са стари, древни и имат доста примитивно устройство. По ръба на камбанката им има специализирани клетки, които са парливи. В тях има специално устроена нишка, която завършва с нещо като игла - тя е куха. И всъщност това представлява една примитивна спринцовка. Опареното място се зачервява. Ако нямаме изявена реакция, няма никаква заплаха за живота ни. Чувала съм, че, ако мястото се промие с оцет или лимон, това неутрализира паренето", обясни уредникът.
Отровните риби в родното море не са много, но си приличат по устройството си и по местата, които обитават. Това са морският дракон, скорпидът и морската котка. Всички те са дънни. Специалистите побързаха да успокоят - няма да срещнем тези видове в непосредствена близост до брега, където хората плажуват.
"При морския дракон горната перка, се дели на две части. Малката е къса и се състои от шипове. Те са кухи в основата си са свързани с отровна жлеза и когато на нея се убоде човек или животно, през тях преминава отровата в тялото. Болката е много силна, може да се получи порализа на крайник. Получава се и възпаление. Трябва да се бие противоотова, но смъртни случаи няма. Подобна е биологията на скорпида, но той е малко по-малък е като размер и неговата отрова е малко по-слаба. Също се крие между скалите и по пясъчното дъно", обясни Божана Рибарова, уредник в музея.
От безобидните морски обитатели често срещани са любимците на децата - морското конче и мидата анадара, която често превръщат в морски накит.
"Това е преобладаващият вид мида по Южното Черноморие. Тя обаче не е типичен представител на Черно море. Установена е през 1981 година, а след това се размножава бързо - има данни, че на един квадратен метър има 20 000 екземпляра. Анадара обаче се явява конкурент на нашите местни видове", посочи Светла Далакчиева.
"Малко хора знаят, че морското конче е риба. То може да плува, но вертикално и е лош плувец. Среща се в крайбрежната зона - там, където има богата растителност. През повечето време прекарва захванато с опашка за някое растение", добави уредникът.
До 15 август 2025 г. земеделски стопани, заявили участие по интервенция II.E2-1 „Инструменти за управление на риска“, могат да подават заявления за изплащане на финансова помощ чрез електронната система на ДФ „Земеделие“. Подпомагането е насочено към стопани в сектор „Растениевъдство“, които са застраховали реколтата си срещу климатични рискове, сред..
Ремонт за близо 4 млн. и 400 хил. лева ще бъде извършен на сградата на общината в Ямбол. По време на дейностите административното обслужване на гражданите няма да бъде затруднено. Вече е изготвен и съгласуван инвестиционният проект, избрани са и изпълнителите на дейностите, информира ръководителят на проекта Ренета Реванска. „Като цяло това са..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия. В ямболското село Дражево отбелязват Деня на свети Илия с особена празничност. Местните считат светеца за свой покровител и с доброволни дарения, в продължение на близо 10 години, изградиха църковен..
На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан Предтеча. Народът чества празника Илинден по нов стил. Денят се отбелязва по стар стил на 2 август. Българите тачат св. Илия като господар на небесните природни стихии – градушката, гръмотевиците и..
Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия...
На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан..
Ремонт за близо 4 млн. и 400 хил. лева ще бъде извършен на сградата на общината в Ямбол. По време на дейностите административното обслужване на гражданите..