Точно 68 са годините, които затварят жизнения път на Христо Фотев, малко са, защото жадната за словесни пейзажи публика би искала да среща и да чете любимия поет, много са – според неговата мяра. 20 години след смъртта му, поезията му като истинска весталка на изкуството не спира да привлича нови читатели в духовния му свят. Там са не само спомените от Истанбул, Бургас и Равадиново, там са и майката, и любимата, и момчето, което израства в бедност, с баща на фронта и което от рано научава най-важния урок –човек трябва да живее достойно, това разказва пред БНР Христо Фотев по повод 60 -тата си годишнина, а Златният фонд пази записа, в който поетът признава:
"Знам, че има много хора, които са мои читатели. Чувствам, че те изпитват нужда от мен. Може би и аз от тях. Не съм отекнал напразно! Никога съм нямал чувство за календарно време. Колкото и странно за мен самия, аз достигнах тази граница, гранична възраст за българския поет, рядко българският поет достига до 60 години...Гледам това не като постижение, това е Божа работа! Представете си и другото, да бъде на 90! Аз надали...Пък и не искам! Кой знае?!"
20 години по-късно Христо и приятели му ни се усмихват от черно-бели снимки, снимани от Вяра Стефанова и Никола Ханджиев, те са подредени в Дома на писателя в Бургас, отворен за всички, които имат желание да се докоснат и до най-ценните му вещи стола, машината и ръкописите, обясни Роза Боянова, председател на Бургаската писателска общност. Нейният най-ярък спомен с Христо Фотев е свързан с пътуване до Шумен по повод 70-тата годишнина на Иван Пейчев:
"Той беше нещо като учител на Христо, те имат прекрасен творчески период тук в Бургас, когато Иван Пейчев е бил драматург на театъра. Христо написва едно великолепно слово за Иван Пейчев, което е пример за това, как един поет може да пише за друг поет. Това слово беше вече отпечатано, искахме Христо да дойде в Шумен и да го прочете на честването. Той обаче каза, аз не мога да пътувам с друго трябва да ме вземете с кола. Понеже нямаше друга кола, аз дойдох с моя трабант, взех Христо от канцеларията, отидохме до Шумен и той прочете прекрасното си слово."
Анита и Здравка от София са първите посетители, които разглеждат изложбата:
"Вчера си купихме книга на Христо Фотев, поредица от случайности ни доведе тук. Харесвам поезията му. Морето е свързано с творчеството му. Разхождайки се по Крайбрежната, паметника на Петя Дубарова, паметника на Христо Фотев, една невероятна атмосфера има в Бургас. Ние от три години почиваме в Бургас."
С прожекцията на 4 филма продължават събитията, посветени на Христо Фотев. Те ще бъдат в новата библиотека, а от 18.30 часа - поклонение и рецитал на стихове пред паметника на поета.
На традиционните годишни награди на община Бургас „Изкуство и култура“ бяха отличени 30 дейци, допринесли за популяризирането на морския град със своя талант. Сред отличените са певецът Вениамин Димитров , победител в 13-ия сезон на „Като две капки вода“, който лично прие своята награда от кмета Димитър Николов, композиторът Стефан..
Първа самостоятелна изложба открива художничката Мария Трифонова в Бургас. В основата на платната, които ще представи в бургаската галерия „Богориди“ са пейзажите, както от планината, така и от морето. Родена в Пловдив, Мария Трифонова живее в София, но избира Бургас за свой творчески дом и сцена, защото обича морския град. Морската градина и..
Бургазлията Георги Андонов вече е продал няколко картини от цикъла „Кралиците“ в Америка. Авторът на скулптурата „Четящият човек“ на площад „Тройката“, представи голяма част от най-новите си произведения на изложба в София. Събитието беше уважено от Негово Величество Симеон Сакскобургготски, чиято майка също присъства в експозицията...
Община Приморско ще отбележи своя празник в рамките на 4 дни. Събитията започват от днес. По повод 24 май – денят на българската азбука, просвета и култура, новия площад в морския град ще бъде именуван на светите братя Кирил и Методий. Културната програма включва изложби и концерти. Днес в 17:00 ч. празничните събития ще започнат с откриването..
В навечерието на най‐светлия български празник – 24 май – Деня на българската просвета и култура Бургаската опера е подготвила симфоничен концерт с произведения от български композитори. Програмата е специално подбрана от маестро Йордан Дафов и определено заслужава вниманието на почитателите на симфоничната музика. Щ е бъде..
Община Болярово отличи заслужили културни дейци и ученически състави по повод 24 май. На тържествена церемония бяха наградени колективи и личности, допринесли за развитието и съхраняването на културните и образователни традиции в общината. При колективни награди отличията отидоха при Женската певческа група при НЧ..
Държавен куклен театър - Бургас получи грамота и плакет за "Принос в развитие на културата". Отличието бе връчено на 21-ви май от министъра на културата Мариан Бачев на директора на театъра Христина Арсенова, на официална церемония в "Бална зала" на Национална галерия "Двореца". Наградите се присъждат от Министерство на културата по случай 24-май..
Фондация „Солинария“ започна дарителска кампания за закупуване на нов концертен роял за нуждите на Националното училище за музикално и сценично изкуство..
На традиционните годишни награди на община Бургас „Изкуство и култура“ бяха отличени 30 дейци, допринесли за популяризирането на морския град със своя..
Бургазлията Георги Андонов вече е продал няколко картини от цикъла „Кралиците“ в Америка. Авторът на скулптурата „Четящият човек“ на площад „Тройката“,..