Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поколение Z в социалните мрежи

снимката е илюстративна
Снимка: freepik

Поколение Z са младежи с визия, цел и посока. Те са различни, търсещи, скептични. Успешно съчетават своето самоусъвършенстване със забавлението.  Те са умни, индивидуалисти, ценят многообразието и равенството. 

В това е категорична Десислава Радева. Тя е психолог и работи с младежите от Поколение Z от 5 години. 

„Поколението е изключително добро. Наистина е поколението на различните хора. Младите, които се опитват да търсят решение на конкретен проблем. Имат добра интуиция. Имат интерес към новото, към истинската информация, проверяват я от различни източници. Поне според мен, търсят някакво усещане  за удоволствие сега в този момент." 

Това ги отличава от предните поколения, при  които забавлението е отложено някъде напред във времето.

Амели Фьорстер от Германия, която представя  предното поколение Y, е на мнение, че младежите вземат решения относно потреблението на социалните медии много по-конкретно, отколкото нейните връстници.

"Поколение Z смята, че няма живот без социалните мрежи. Facebook има голямо влияние върху техния живот, за това как общуват с хората, как правят снимки, как се справят с поверителността, как намират модели за подражание."

Типични представители на тази генерация са изпълнителите от вокален ансамбъл „Фортисимо“ Ина Мархолева, Кристиан Грънчаров и Стефан Куманов. 

Те потвърждават, че са израснали на границата между реалните игри с приятелите от квартала и пред компютърните виртуални светове. 

„Ние сме от поколението, което влиза в социалните мрежи, за да загубим малко време, да погледнем нещо смешно, нещо, което те ободрява. Може би поколението преди нас (не искам да казвам по-възрастните) влизат именно с цел да научат нещо. Но по-скоро се впускат в клюките, в търсенето на жълтите статии, които доста често са напълно неверни новини", разсъждава Стефан. 

Но и младежите вече осъзнават, че са все по-зависими от социалните мрежи. Все по-трудно им е без Facebook, Instagram, Twitter, а вече и  TikTok.

„Социалните мрежи притъпяват всякакви чувства. Защото ние живеем във виртуален свят. Дори по празници, по семейни сбирки, вместо да отделяме по-голямо внимание на семейството си, на хората, които обичаме и да го показваме това нещо, ние гледаме да се снимаме за Facebook, за Instagram. Нека показваме колко сме щастливи. Това разеденява хората и това е огромен минус на социалните мрежи", допълва Стефан.

Това наблюдава и детският психолог Десислава Радева. Тя е мнение, че онлайн общуването не води до сближаване между хората, а точно обратното. 

"Изключително важно е да бъдат във връзка. Но да бъдат в тази виртуална връзка. Хората стават все по-отдалечени едни от други, все повече (особено младите хора) през своите устройства се опитват да докарат всичко, което искат до дома си и до себе си. Вместо да излязат и да отидат някъде и да се срещнат някъде. Това води до ограничаване, отколкото до сближаване, до връзка между хората. Води до една невъзможност за поставяне на граници – къде съм аз, къде е другият.  Може би е добре по някакъв начин да бъдат ограничени", споделя психологът.

Друг проблем е, че младежите представят себе си в социалните мрежи по един много различен начин. Опитват да изживяват своите фантазии, своите желания, своята по-добра или желана част от себе си. Но не се опитват да го правят в реалния живот, а в това дигиталното пространство. Според психолога, тази виртуална реалност може да доведе до такива обърквания на мозъка, че човек действително да не знае кое е реално и кое въображаемо.

Сърбинът Йован Дукич наблюдава и друг проблеми при използването на социалните медии. Инфлуенсърите налагат стереотипа, че са щастливи и успешни. А това не винаги е така. Това обаче кара обикновените младежи да се фокусират върху това, което нямат, вместо да са доволни от това, което притежава.

Психологът Борис Савов алармира, че дигиталната среда и стоенето пред екрани е изключително вредна за децата в ранна детска възраст. Научно доказано е, че крият рискове за психическото развитие, а и за физическото. 

"Оказва се, че тази среда, която е т.нар. „дигитална“ е доста вредна за децата в ранна детска възраст. Вече е научно доказано, че крият рискове за психическото развитие, а и за физическото.

Тези рискове могат да са свързани с нарушения на развитието на когнитивните функции. Това, което наблюдавам в работата си, е общо изоставането в развитието", споделя Савов.


Но Савов уточнява, че няма такава опасност за младежите от Поколение Z, които вече са с оформена психика и мислене. 


Кристоф Швайгер от Нидерландия не е по-различен от връстниците си в България. Той се притеснява от проблема с поверителността. 

"Поколение Z също могат да бъдат захранени с дезинформация в социалните медии. Всички знаем какво бе по време на пандемията от коронавирус. Така че всички знаем, че следването на грешни съвети, може да доведе до последствия."

Кристиан Грънчаров обаче е категоричен, че неговото поколение е много по-скептично за неистинските новини в социалните мрежи. И генерацията на неговите родители са много по-склонни да четат жълтите истории, подлъгани от заглавията. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезлите от употреба гуми разпалиха дискусия в Бургас

Държавата и бизнесът трябва да намерят гъвкави решения за справяне с проблема с излезлите от употреба автомобилни гуми, трупани на нерегламентирани сметища. Това коментираха участниците в кръгла маса по темата, която се проведе в Бургас. Срещата събра представители на различни институции, общинската администрация и бургаски депутати.  Идеята..

публикувано на 31.03.25 в 17:40

НОИ отчете увеличение на трудовите злополуки през 2024 г.

Увеличение на трудовите злополуки през 2024 г. в сравнение с предходната, отчита Националният осигурителен институт.  Подадените декларации за трудови злополуки са повече със 136, а общият брой приети трудови злополуки са повече със 114.  Смъртните случаи намаляват с една четвърт. Най-много са инцидентите с фатален край в строителството,..

публикувано на 31.03.25 в 17:30

Удължават до 1 май програмата за хуманитарна подкрепа на украинци

Националният оперативен щаб, ръководен от вицепремиера Атанас Зафиров, предлага на Министерския съвет удължаване на Програмата за хуманитарна подкрепа на разселените лица от Украйна с временна закрила с един месец – до 1 май 2025 г. През този период ще продължи предоставянето на хуманитарна помощ за нуждаещите се украински граждани, като условията ще..

публикувано на 31.03.25 в 15:30

Бургас ще празнува Цветница с пъстър парад на цветята, с много музика и танци (ПРОГРАМА)

Парад на цветята с над 800 деца и танцьори ще изпълни с много музика и настроение централните градски пространства, подарявайки на бургазлии истински пролетен празник на Цветница. С пъстри и цветни костюми в него ще се включат общо 28 фолклорни танцови състави от детски градини и училища, школи по хип-хоп, по акробатика, художествена гимнастика,..

публикувано на 31.03.25 в 14:30
снимката е илюстративна

Аграрната камара иска спешна среща с 3 министерства за кризата в напояването

Българската аграрна камара (БАК) изрази сериозна загриженост за осигуряването на вода за напояване през 2025 г. и настоя за незабавни мерки от страна на държавните институции. Камарата алармира, че недостатъчните водни ресурси, причинени от неправилното управление на язовирите, застрашават земеделското производство, поминъка на хиляди хора и..

публикувано на 31.03.25 в 13:30

НСИ започва ежегодното изследване на домакинските бюджети

Националният статистически институт стартира ежегодното Наблюдение на домакинските бюджети, което ще обхване 180 домакинства в област Бургас. Изследването се провежда от април до юни, като домакинствата участват три пъти в рамките на годината. Анкетьорите, които ще посетят избраните домакинства, ще се легитимират със служебна карта и писмо от..

публикувано на 31.03.25 в 12:30

До петък режат храсти по пътя Приморско и Китен

До 4 април, между 9:00 и 17:00 часа, движението по второкласния път Созопол - Царево в отсечката между Приморско и Китен ще се осъществява поетапно в една лента. Причината е премахване на крайпътна растителност, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“. Шофьорите трябва да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, като следват пътната..

публикувано на 31.03.25 в 07:30