Наскоро от Община Бургас заплашиха собственици на частни сгради, паметници на културата, които са ги оставили на произвола на съдбата. А, същевременно, една общинска сграда се руши.
Къщата на композитора Георги Шагунов, която е до сградата на БНР-Бургас, бе прехвърлена от държавата на Община Бургас. Недвижимата културна ценност трябва да се превърне в Дом на музиката. Шест години обаче се точат мудни процедури.
Едва през юли 2018 г. Министерството на културата съгласува „Техническо задание за проектиране на реставрация и адаптация“. Също тогава отказва да съгласува виза за проектиране на същото. Това се случва едва три години по-късно – на 28 май 2021 г., а през януари тази година се съгласува и изменението на Подробния устройствен план. Къде се е получило забавянето? Отправили сме искане по Закона за достъп до обществена информация до министерството, за да проследим пътя на документите.
Междувременно, наскоро Община Бургас обяви нов старт на една похвална инициатива, която вече има своя положителен финал за облика на Бургас. Сгради, които са частна собственост, но са под контрола на Националния институт за недвижимо културно наследство и са в лошо състояние, ще бъдат ремонтирани за сметка на общината, след което ще бъдат заведени дела срещу собствениците за възстановяване на средствата
„Най-спешни действия ще се предприемат срещу собствениците на 7 сгради, които са паметници на културата. Те са с историческа стойност. Въпреки предписанията, притежателите им не са предприели действия да ги обезопасят и ремонтират. Зданията са с компрометирани фасади и конструкции“, пише в прессъобщение на общината.
А кой ще контролира контролиращите?
Инициативата наистина е похвална и вече е давала резултат. Но къщата на Георги Шагунов, която трябва да се ремонтира от общината, от години става във все по-лошо състояние. Миналата година дори се срути част от нея.
Ситуацията и казусът се следи от няколко години и от Организацията за закрила на българските граждани и Бисер Русимов.
„Шест години, от тогава до сега, вместо да гледаме по-бърза реставрация, бургазлии ставаме свидетели на възможно най-бавната реставрация, когато някога се е случвала. А миналата година и част от постройката отзад се срути и в момента къщата започва да се разпада“, коментира Русимов.
Обърнахме се с въпроси към Община Бургас. За ремонтни дейности по частните сгради са предвидени 100 000 лв., а за къщата на Шагунов – 114 000. На запитването ни, след като има пари за частни сгради, не могат ли те са се ползват и за общинската собственост, от администрацията коментираха лаконично, че фондът е за частни сгради. А въпросните 114 000 за къщата на композитора са само за конструктивно укрепване. Все още няма и изпълнител. В момента се готви обществената поръчка за тази дейност. След като това приключи, през 2023 г. ще се заделят средства за фасадна реставрация и превръщането на сградата в Дом на музиката.
Ако, разбира се, процедурите приключат дотогава и сградата още е на мястото си, бих добавил. И относително цяла.
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..