Изложба на живи гигантски охлюви гостува в Експозиционен център "Флора". В зала 1 са представени над 15 вида, като сред тях особено атрактивни са най – големите - „ахатини“. Интересните гиганти са на биолога Ростислав Траянов, който отглежда над 60 вида представители на мекотелите.
„Най – големите са около 1 кг и дължина на черупка 20 – 30 см. Родината им е Африка, иначе са роднини на нашите охлюви. Като тях, те са сухоземни, хранят се с растителна храна, хермафродитни са.“
Траянов разказва, че има много интересни екземпляри, а посетителите на изложбата се впечатляват от големината им и активността им. Има и няколко мутанти – двете им рокчета са сраснали и всъщност очите им са върху един рог, това са охлюви – еднорози.
„Първите си охлюви получих преди 22 години, когато мой познат моряк донесе 4 огромни охлюва от Кот д`Ивоар. Те може би бяха първите внесени в страната. Тогава аз работих в терариум и той ме потърси, защото не можеше да се справи с грижата за тях. И така започнах, като колекцията им е динамична, като интересите ми към видовете се променят!"
Охлювите живеят от 3 до 10 години и са идеални за домашни любимци, категоричен е Ростислав Траянов.
Екзотичната му изложба на гигантски охлюви ще гостува три дни / от 12 - 14 август/ в експоцентър „Флора“.
повече може да чуете в звуковия файл:
Освен че е биолог по образование, Ростислав се занимава и с палеонтология. Той е притежава богата колекция от фосили, една от най-внушителните в България. Интересът му е към фосилните морски таралежи. Колекционерът на вкаменелости притежава уникален фосил, единствен в страната, който е на 80 милиона години. Той е парче от дебелостенна мида с две перли, вкаменени, и е намерен в Шуменското плато. Там е имало плитък океан.
Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..
Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..
Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура". Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..
След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни. В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..
С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..
Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя". Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...