Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лични лекари искат и амбулаторният лист за болница да е електронен

Все още има проблеми с е-направлението за лаборатория и специалист

Снимка: pixabay

Лични лекари одобряват въвеждането на електронното направление за хоспитализация, но настояват това да важи и за амбулаторния лист за постъпване в болница.

Припомняме, че от 1 август направлението за хоспитализация е електронно. „Вече съм изпратил трима-четирима пациенти в болници по този начин, нямал съм проблеми. Това улеснява и нас и пациентите“, посочва джипито и председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас д-р Петко Желязков. Той и колегите му обаче имат забележки по отношение на амбулаторния лист, който придружава документацията за постъпване в болница.

Този амбулаторен лист още се разпечатва, а когато всичко е електронно не би трябвало да продължаваме да трупаме хартия – ние нямаме стаи, където да ги съхраняваме. Здравната каса иска да има подпис на пациента, въпреки че в аптеката се взимат лекарства за 2000 лв и няма подпис“

От сдружението ще поставят въпросът за дигитализацията на документа пред здравната каса. Джипита в Бургас все още имат софтуерни проблеми с направленията за преглед при специалист и за изследвания в лаборатория. Това зависи от софтуерните фирми, а не всички са подготвили програмите. 

 „Все още ние не можем да видим изследванията, за които сме изпратили пациентите в лабораториите и консултациите за специалист. Би трябвало да можем, защото всички качват в тази информационна система и аз като натисна един бутон трябва да видя изследването от лабораторията и консултацията при тесния специалист, но не се виждат. Трябваше от 1 юни всичко да е готово, а вече става трети месец има проблеми“, посочва д-р Желязков.

Постъпването в болница вече става по-бързо, спестява време и на пациентите. Те трябва само да кажат своето ЕГН на регистратурата.  На ниво здравни заведения обаче също отчитат известни проблеми с нововъведението.

„Някои от тях са от системата, а други са свързани с непознаване още на продукта, но мисля, че като го усвоим много ще ни помага“, казва управителят на болницата в Карнобат д-р Николай Колибаров.

По думите му затрудненията са частични, системата работи и постоянно се ъпгрейтва. 

Повече чуйте в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ямболска област: Два пъти по-висока от средната за страната заболяемостта от грип

Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип  в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева  и допълни, че резултатите от направените..

публикувано на 26.11.24 в 16:17

Има още 70 000 лева за подпомагане на ин-витро процедури в Бургас

Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..

публикувано на 26.11.24 в 13:44

3D биопринтер с изкуствен интелект лекува диабетно стъпало в УМБАЛ Бургас

Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение.  Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...

публикувано на 26.11.24 в 09:35

Представиха 30 доклада на Есенния медицински форум в Бургас

Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас.  Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..

публикувано на 25.11.24 в 10:41
Служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева

Министър Кондева: Броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа  все още не е навлязъл в пика си...

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Забраняват износа на лекарство за недоносени деца, заплащано от НЗОК

Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина.  Лекарството се използва за..

публикувано на 22.11.24 в 13:56

УМБАЛ Бургас с призив към младите жени– изследвайте се безплатно за рак на маточната шийка

Зрелите жени са по-активни в скрининговата програма на Министерството на здравеопазването за безплатни прегледи и изследвания за рак на шийката на матката. Това констатира Медицинският център на УМБАЛ – „Св. Николай Чудотворец“ месец и половина след старта на кампанията. Безплатните профилактични прегледи по програмата са насочени към жените в две..

публикувано на 22.11.24 в 12:05