Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-малко, но по-добро грозде тази година

Снимка: Ани Петрова

По-малко количество, но по-добро качество се очаква да бъде реколтата от грозде в област Бургас тази година в сравнение с миналата. Захарното съдържание се очаква да бъде високо, което ще доведе и до по-добра продукция на местните вина. Общо за региона, прогнозите за реколтата са да е с около 10 % по-малко, обясни Антон Полукчиев, председател на Регионалната лозаро - винарска камара „Южно Черноморие“.

Гроздоберът вече в някои части на област Бургас е започнал с прибиране на по-ранните сортове като мускат отонел и совиньон блан.

„Нищо, че са малко по-високи температурите тази година. Гроздата са растения с по-дълбока коренова система. Имат достатъчната необходима влажност. Засега лозите се развиват добре. Гроздето се очаква да бъде с нормална технологична зрялост. В областта ще бъде добра реколтата. Може би изключение ще има там, където са паднали слани. Там ще има занижение с 10 % -15 % спрямо останалата част. Има засегнати масиви, основно от по-ранните сортове бели вина“, допълни той.



Именно заради пролетните слани се очаква да бъде по-малка продукцията тази година в община Руен. При някои от белите сортове прогнозите са дори да са на половина от декар. Въпреки това гроздето ще е с много добро качество, обясни Селим Иса, собственик на лозови масиви в община Руен и член на Управителния съвет на Националното сдружение на българските лозари.

Изкупните цени тази година се очаква да са по-високи. Причината са завишените разходи в сектора. „Всяка година има притеснение около изкупните цени. Очаква се едно повишение, тъй като енергийните продукти са завишени, продуктите за пръскане също имат ръст на цената. В нашия сектор се използва доста работна ръка и там ще имаме вероятно завишаване на заплащането. Всичко това може би с 15 % като продукт ще се оскъпи“, каза Полукчиев.

Селим Иса допълни, че разходите в сектора са се покачили от 50 % до 300 %. „Минералните торове, амониевата селитра, от 400 лв. – 500 лв. стигна до над 2000 лв. за тон. Препаратите по същия начин от 50 % до 100 %, горивата от 2 лв. до 3,50 лв. за литър. Трудът скочи от 25 лв. до 35 лв. – 40 лв. В производствената част сме вложили около 1000 лв. – 1180 лв. разходи за декар. За да компенсираме тази инфлация, ще трябва да имаме адекватни високи изкупни цени на гроздето“, поясни той. Цените на белите сортове се очаква да бъдат около 1.50 лв. – 1.60 лв. за мускат отонел, совиньон блан и шардоне. „Може да са и с 0.10 лв. надолу, според търсенето. Цените при червените сортове ако са под 1 лв. ще са на загуба. Това ще рече малките лозарски стопанства да фалират, защото те все още не са си платили торовете и препаратите към съответните доставчици“, допълни Иса.



Трудна се очаква да бъде и кампанията по гроздобера. „В момента работната ръка, която използваме, една голяма част е от ромското малцинство, заминаха на гроздобер във Франция за две седмици. Това също създава проблем с набирането на работна ръка. В момента почти нямаме работна ръка, която ще привлечем допълнително освен работниците, които поддържаме през цялата година. Аз имам около 8 постоянно работещи души, трябва да провлека поне още 10-15, за да тръгне нормално гроздоберът, за да реагирам адекватно на пазара и заявените количества“, обясни Иса.

Той допълни, че в сектора на лозарството се наблюдават и други проблеми през последните години – масивите в страната ни са намалени, има и силна конкуренция от Румъния.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пешеходна алея ще има на обновения вълнолом в Бургас

Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..

обновено на 20.05.25 в 16:07

Над 50 000 вече обявиха доходите си пред НАП Бургас

Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..

публикувано на 20.05.25 в 14:20

Пчеларите са притеснени за добива на манов мед в Странджа

Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и малкото останали насекоми ще могат трудно да се изхранят и съберат мед. В Странджа смъртността не е толкова висока, каквато е била преди години. Измръзнали са листата на дърветата, където се събира..

публикувано на 20.05.25 в 10:30

Започва рехабилитация на стария вълнолом в Бургас

Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде  старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас днес. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на сигурността..

обновено на 20.05.25 в 08:50

Национална конференция за здравен туризъм започва в Бургас

В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на града Димитър Николов. Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, съвместно с Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община Бургас и..

публикувано на 20.05.25 в 08:25
Тихомир Янакиев, кмет на община Созопол

Тихомир Янакиев: Предизвикателствата това лято пред община Созопол ще са паркирането, чистотата и сигурността

На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането, сметосъбирането и дивото къмпингуване. В Созопол очакват традиционно български и европейски туристи. Това коментира кметът Тихомир Янакиев.  „Мисля, че ще е добър новият сезон, поне от това,..

публикувано на 19.05.25 в 14:00

НС: Либерализацията на тока за бита се отлага за неопределено време

Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..

публикувано на 17.05.25 в 09:54