Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-малко, но по-добро грозде тази година

Снимка: Ани Петрова

По-малко количество, но по-добро качество се очаква да бъде реколтата от грозде в област Бургас тази година в сравнение с миналата. Захарното съдържание се очаква да бъде високо, което ще доведе и до по-добра продукция на местните вина. Общо за региона, прогнозите за реколтата са да е с около 10 % по-малко, обясни Антон Полукчиев, председател на Регионалната лозаро - винарска камара „Южно Черноморие“.

Гроздоберът вече в някои части на област Бургас е започнал с прибиране на по-ранните сортове като мускат отонел и совиньон блан.

„Нищо, че са малко по-високи температурите тази година. Гроздата са растения с по-дълбока коренова система. Имат достатъчната необходима влажност. Засега лозите се развиват добре. Гроздето се очаква да бъде с нормална технологична зрялост. В областта ще бъде добра реколтата. Може би изключение ще има там, където са паднали слани. Там ще има занижение с 10 % -15 % спрямо останалата част. Има засегнати масиви, основно от по-ранните сортове бели вина“, допълни той.



Именно заради пролетните слани се очаква да бъде по-малка продукцията тази година в община Руен. При някои от белите сортове прогнозите са дори да са на половина от декар. Въпреки това гроздето ще е с много добро качество, обясни Селим Иса, собственик на лозови масиви в община Руен и член на Управителния съвет на Националното сдружение на българските лозари.

Изкупните цени тази година се очаква да са по-високи. Причината са завишените разходи в сектора. „Всяка година има притеснение около изкупните цени. Очаква се едно повишение, тъй като енергийните продукти са завишени, продуктите за пръскане също имат ръст на цената. В нашия сектор се използва доста работна ръка и там ще имаме вероятно завишаване на заплащането. Всичко това може би с 15 % като продукт ще се оскъпи“, каза Полукчиев.

Селим Иса допълни, че разходите в сектора са се покачили от 50 % до 300 %. „Минералните торове, амониевата селитра, от 400 лв. – 500 лв. стигна до над 2000 лв. за тон. Препаратите по същия начин от 50 % до 100 %, горивата от 2 лв. до 3,50 лв. за литър. Трудът скочи от 25 лв. до 35 лв. – 40 лв. В производствената част сме вложили около 1000 лв. – 1180 лв. разходи за декар. За да компенсираме тази инфлация, ще трябва да имаме адекватни високи изкупни цени на гроздето“, поясни той. Цените на белите сортове се очаква да бъдат около 1.50 лв. – 1.60 лв. за мускат отонел, совиньон блан и шардоне. „Може да са и с 0.10 лв. надолу, според търсенето. Цените при червените сортове ако са под 1 лв. ще са на загуба. Това ще рече малките лозарски стопанства да фалират, защото те все още не са си платили торовете и препаратите към съответните доставчици“, допълни Иса.



Трудна се очаква да бъде и кампанията по гроздобера. „В момента работната ръка, която използваме, една голяма част е от ромското малцинство, заминаха на гроздобер във Франция за две седмици. Това също създава проблем с набирането на работна ръка. В момента почти нямаме работна ръка, която ще привлечем допълнително освен работниците, които поддържаме през цялата година. Аз имам около 8 постоянно работещи души, трябва да провлека поне още 10-15, за да тръгне нормално гроздоберът, за да реагирам адекватно на пазара и заявените количества“, обясни Иса.

Той допълни, че в сектора на лозарството се наблюдават и други проблеми през последните години – масивите в страната ни са намалени, има и силна конкуренция от Румъния.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32

В Бургас дървата за огрев са по 220-240 лева за тон

Все по-малко е търсенето на дърва за отопление в градски условия. Причината е, че голяма част от хората вече са се насочили към енергоспестяващи отоплителни уреди. Такава е равносметката за последните няколко години на търговци и собственици на складове за дървесина в града. Цената за тон е от 220 до 240 лева, а преди година е достигала до 350..

публикувано на 03.10.24 в 08:10

Фермери са готови за протести и искат среща с властта

От асоциацията на зърнопроизводителите настояват за спешна среща с министрите на финансите и на земеделието. Те искат да се договори изплащането на средствата по т.нар. украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко фермерски организации...

публикувано на 03.10.24 в 07:20

Премахват се активи с отпаднала необходимост на пристанище Бургас-запад

Министерският съвет прие отправеното от концесионера „БМФ Порт Бургас“ предложение за изменение на Договора за предоставяне на концесия върху пристанищен терминал Бургас-запад, сключен на 8 март 2013 г. С решението активи, които са публична държавна собственост, ще бъдат обявени за активи - частна държавна собственост и ще бъдат премахнати...

публикувано на 02.10.24 в 17:35

Официално: Община Созопол получи острови Св. Иван и Св. Петър за 10 години

Община Созопол ще управлява Археологически резерват "Острови Св. Иван и Св. Петър“ за срок от 10 години. Решението за безвъзмездно му предоставяне е прието днес на заседание на Министерския съвет. Реална част, която получава морската община е 140 761 кв. м. Те са изключителна държавна собственост. Недвижимата културна ценността се предоставя на..

публикувано на 02.10.24 в 17:19