По-малко количество, но по-добро качество се очаква да бъде реколтата от грозде в област Бургас тази година в сравнение с миналата. Захарното съдържание се очаква да бъде високо, което ще доведе и до по-добра продукция на местните вина. Общо за региона, прогнозите за реколтата са да е с около 10 % по-малко, обясни Антон Полукчиев, председател на Регионалната лозаро - винарска камара „Южно Черноморие“.
Гроздоберът вече в някои части на област Бургас е започнал с прибиране на по-ранните сортове като мускат отонел и совиньон блан.
„Нищо, че са малко по-високи температурите тази година. Гроздата са растения с по-дълбока коренова система. Имат достатъчната необходима влажност. Засега лозите се развиват добре. Гроздето се очаква да бъде с нормална технологична зрялост. В областта ще бъде добра реколтата. Може би изключение ще има там, където са паднали слани. Там ще има занижение с 10 % -15 % спрямо останалата част. Има засегнати масиви, основно от по-ранните сортове бели вина“, допълни той.
Именно заради пролетните слани се очаква да бъде по-малка продукцията тази година в община Руен. При някои от белите сортове прогнозите са дори да са на половина от декар. Въпреки това гроздето ще е с много добро качество, обясни Селим Иса, собственик на лозови масиви в община Руен и член на Управителния съвет на Националното сдружение на българските лозари.
Изкупните цени тази година се очаква да са по-високи. Причината са завишените разходи в сектора. „Всяка година има притеснение около изкупните цени. Очаква се едно повишение, тъй като енергийните продукти са завишени, продуктите за пръскане също имат ръст на цената. В нашия сектор се използва доста работна ръка и там ще имаме вероятно завишаване на заплащането. Всичко това може би с 15 % като продукт ще се оскъпи“, каза Полукчиев.
Селим Иса допълни, че разходите в сектора са се покачили от 50 % до 300 %. „Минералните торове, амониевата селитра, от 400 лв. – 500 лв. стигна до над 2000 лв. за тон. Препаратите по същия начин от 50 % до 100 %, горивата от 2 лв. до 3,50 лв. за литър. Трудът скочи от 25 лв. до 35 лв. – 40 лв. В производствената част сме вложили около 1000 лв. – 1180 лв. разходи за декар. За да компенсираме тази инфлация, ще трябва да имаме адекватни високи изкупни цени на гроздето“, поясни той. Цените на белите сортове се очаква да бъдат около 1.50 лв. – 1.60 лв. за мускат отонел, совиньон блан и шардоне. „Може да са и с 0.10 лв. надолу, според търсенето. Цените при червените сортове ако са под 1 лв. ще са на загуба. Това ще рече малките лозарски стопанства да фалират, защото те все още не са си платили торовете и препаратите към съответните доставчици“, допълни Иса.
Трудна се очаква да бъде и кампанията по гроздобера. „В момента работната ръка, която използваме, една голяма част е от ромското малцинство, заминаха на гроздобер във Франция за две седмици. Това също създава проблем с набирането на работна ръка. В момента почти нямаме работна ръка, която ще привлечем допълнително освен работниците, които поддържаме през цялата година. Аз имам около 8 постоянно работещи души, трябва да провлека поне още 10-15, за да тръгне нормално гроздоберът, за да реагирам адекватно на пазара и заявените количества“, обясни Иса.
Той допълни, че в сектора на лозарството се наблюдават и други проблеми през последните години – масивите в страната ни са намалени, има и силна конкуренция от Румъния.
На международна туристическа борса в Унгария се промотира община Царево. Там се представят забележителностите в региона и възможностите за туризъм и закупуване на ваканционен имот. От общината отправят благодарност към Невена Стоянов, ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси - Будапеща. Предстои участие на Царево и във..
Димо Колев от туристическо сдружение "Насам-натам" е готов с втората част на пътеводителя си за Странджа. Той надгражда първата и включва основна информация за 14 населени места, предимно в Малко Търново и Царево, както и всички маршрути и забележителности достъпни пеша и с велосипед. Всяка забележителност е придружена със снимки и информация,..
За втори път Федерацията на потребителите, Съюзът на пенсионерите, "Системата ни убива" и Сдружението за достъпна и качествена храна призовават потребителите за бойкот на големите търговски вериги. Седмица след 13 февруари апелът отново е гражданите да се насочат към малките квартални магазини. Да се купуват български стоки и храни. За нас..
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..
До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми. В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия период..
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между..
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното..
До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови..