Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Одит на ММС: Ново изменение на договора за „Арена Бургас“ ще наруши закона

През октомври месец може да честваме 8 години на един, все още, неосъществен проект. На 20 октомври 2014 г., легендата на леката атлетика Сергей Бубка направи първа копка на величественото съоръжение „Арена Бургас“. 8 години по-късно спортната зала е готова, ама… не съвсем и не се вижда светлина в нейното бъдеще. 

През изминалите летни месеци, преди да стане ясно, че ще има предсрочни избори, неколкократно се обръщахме с въпроси към спортното министерство и негови структури. Изготвяше се задълбочен анализ, който така и не видяхме, а на отправените ни преди месеци въпроси към държавната структура, така и никой не отговори. Затова отправихме нови запитвания – по Закона за достъп до обществена информация.

В периода от май до август, тази година, в държавното дружество „Академика 2011“, което от 2016 г. пое проекта, е извършен одит от съответното звено на Министерството на младежта и спорта. Той е направен въз основа на документи, предоставени от самото дружество.

Ведомството припомня, че проектирането и строителството на спортната зала стартира по реда на Закона за обществените поръчки през 2014 г., когато Община Бургас сключва договор с изпълнителя ДЗЗД „Дворана“, а през 2018 г. е договорено препроектиране. Именно с това допълнително споразумение е уточнен и срок за изпълнение на строителството – 30 септември 2019 г. Който отдавна мина.

За да се осигури допълнително финансиране, през 2016 г. Община Бургас и дружеството „Академика“, което е с принципал министерството на спорта, сключват договор за сътрудничество и съвместна дейност. Спрямо него, „Академика“ ще участва във финансирането на строежа, а след въвеждането на сградата в експлоатация, залата ще премине в тяхната собственост.

С два протокола, уточняват от министерството, от края на 2019 г. и пролетта на 2020 г., е констатирано, че има голямо забавяне в строежа. Самите дейности, обаче, не са спирани по реда на Закона за устройство на територията.

Една лека отметка – при последното си посещение в Бургас, преди дни, премиерът от времето на строежа на залата, Бойко Борисов, коментира:

 „Най-голямата спортна зала, най-хубавата спортна зала, прекрасно съоръжение, по същия начин (визирайки Северния обход – б.а.), година и половина стои. Прекрасно съоръжение“

Прекрасно е, но не е готово!

Неколкократно се говореше, че сградата чака т. нар. акт 16. Но към времете на посочения одит, тя няма още акт 15 – за установяване на годността за приемане на строежа, етап или част от него. Проверката на министерството не е била на място и не се е отнасяла за фактическото строителство, уточняват от ведомството. И добавят, че в договора през 2014 г. заложените пари за строителство са били малко над 37 млн. лв., а с допълнителното споразумение са увеличени с още над 18 млн. Това не включва проектиране и препроектиране.

Още пари? Не.

Според одиторите, ако се прави ново споразумение за изменение на договора във връзка с цената, това ще е нарушение на Закона за обществените поръчки. Самият одитен доклад е предаден на Агенцията за държавна финансова инспекция и до Сметната палата. Иначе, дружеството „Дворана“ има да получава близо 1 млн. лв. за извършени строителни работи, е показал още одитът.

Въпреки това, в държавния бюджет за тази година бяха гласувани още 17 млн. лв. Те са в графа „За инвестиции в изграждане на спортни обекти, в т.ч. довършване на спортна зала „Арена Бургас“. Тези разходи са включени и при актуализацията на държавния бюджет от лятото. Обърнахме се с въпроси към Министерството на финансите по този случай.

Кога ще е готова залата?

Никой не знае. От министерството посочват, че това не е обществена информация по смисъла на закона.

А ние още чакаме десетките спортни състезания и концерти на световни звезди, които да я напълнят. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четирима са кандидатите за омбудсман на Бургас

Четирима са допуснатите до събеседване кандидати за избор на обществен посредник на Бургас. Те са посочени от временна комисия в Общинския съвет, с председател Иво Баев, и това са Калина Чавдарова-Едрева, Тодор Стамболиев,  Румяна Райчева и  Теодора Петрова-Николова. Те ще се явят за провеждане на интервю на 14 февруари в малката заседателна..

публикувано на 13.02.25 в 11:30

Продължава строителството на дома за възрастни хора в Елхово

Продължава строителството на Дома за възрастни в Елхово. Изграждането на комплекса е за близо 1 млн. и 400 хил. лева, като средствата са осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. В новоизградения комплекс  ще бъдат настанени обитателите дома, който в момента се намира в село Чернозем, обясни заместник-кметът на община Елхово Живка..

публикувано на 13.02.25 в 09:08

Затварят кръстовище в "Изгрев" за два дни

Днес и утре заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас.  Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“. Спазвайте временната организация, която ще бъде въведена в..

обновено на 13.02.25 в 08:28

Четири организации призозават: За бога, братя, не купувайте на 13 февруари!

За бойкот на търговските вериги призовават днес 4 организации. Това са Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи“ и "Системата ни убива“. В последните седмици се наблюдава драстично увеличаване цените на стоки от първа необходимост. Това е ценови удар, както за 800..

обновено на 13.02.25 в 08:08

В Световния ден на радиото фокусът е изменението на климата

В епоха, белязана от бурни технологични иновации, радиото навлиза в своя втори век на съществуване "в служба на човечеството", като остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година, организаторите от ЮНЕСКО призовават радиостанциите по целия свят да посветят Световния ден на радиото на една жизнено важна за човечеството тема -..

публикувано на 13.02.25 в 08:00

Михаил Михайлов: На пазара се продават млечни продукти, които са с много високи цени, едни от най-високите в Европа

Най-ощетени от цените в магазини за хранителни стоки са потребителите. Това коментират организаторите на еднодневния бойкот у нас, който е обявен за утре. Той е заради високите цени на продуктите, а идеята е големите супермаркети да останат без купувачи. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива",..

обновено на 12.02.25 в 17:07

КЗК: Ценово регулиране не е в компентността ни, подавайте сигнали за антиконкурентно поведение

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) извършва предварително проучване на всички данни и фактори, свързани наблюдавания ръст на цените на храните от първа необходимост, става ясно в съобщение от пресцентъра на регулаторния орган.  Комисията заявява, че не упражнява ценово регулиране, като насърчава всеки, който разполага с информация и/или..

публикувано на 12.02.25 в 16:16