Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Морските горещи вълни отдавна не са рядкост и в Черно море

Последствията от тях могат да са много сериозни

Снимка: архив

Морските горещи вълни се изучават по-задълбочено едва през последните десет години. Те представляват периоди от няколко дни /пет или повече/ продължитено задържане на високи температури на повърхностните слоеве на моретата и океаните, разказа за БНР-Бургас доктор Зорница Спасова, научен секретар на Българското дружество по медицинска география.

Могат да продължат дори седмици и месеци, а максималната продължителност е над двеста дни, което всъщност прави 2/3 от дните в годината. Но обичайно за 80% от Световния океан са дълги от 40 до 160 дни.

Те зачестяват на фона на глобалното затопляне, като през последните 40 години температурите на водите в Световния океан са се увеличили с 0.15 градуса по Целзий на десетилетие. А това води до по-чести и продължителни морски горещи вълни.

В Черно море е установено, че 2/3 от дните с морски горещи вълни се наблюдават през последните 10 години от 2010-та до 2020-та година.

Последствията от това явление могат да бъдат наистина фатални, твърди климатологът.

Загуба на биоразнообразие, защото високите температури на водата могат да нарушат топлинния толеранс на много растителни и животински видове. По-топлата вода е по-бедна на кислород, на хранителни вещества. Установено е, че крилът /храна за китове/, който живее в по-топлите води е с по-малки размери и с по-малко съдържание на мазнини от този, който е в студените води. Могат да измрат големи територии водорасли и морска трева, което води до дисбаланс на морските еко системи.

Морските горещи вълни могат да доведат дори до масово измиране на видове риби, раци, скариди и други водни обитатели.

През 2015-2016 година по Западното крайбрежие на Северна Америка е минала много голяма такава вълна, наречена „Петното“. Тогава масово са измрели птици, хранещи се с риба и целият морски свят е намалил своята продуктивност.

Като част от Световния океан, Черно море, на чийто бряг живеем, не прави никакво изключение, що се касае до горещите морски вълни, казва Зорница Спасова.

Има публикация за последните 20 години. Температурата на повърхностните води в Черно море се е увеличила с 0.65-0.7 градуса по Целзий на десетилетие и продължава да се увеличава. Интересното е, че морските горещи вълни в Черно море се наблюдават по-често по време на явлението „Ел Ниньо“ (по-топла вода в Тихия океан) и намаляват при „Ла Ниня“ (по-студена). Първият случай се наблюдава най-вече по Коледа.

Няма как да неутрализираме или предотвратим морските горещи вълни, но можем да ги прогнозираме, дава надежда научният секретар на Българското дружество по медицинска география.

Понастоящем прогнозите са с една седмица напред. Ако бъде прогнозирано в по-дълъг период могат да се пренасочат рибарите за улов на по-топлолюбиви видове или пък да се засенчват морските корали, за да бъде избегната тяхната гибел или културите да се събират по-рано, а природозащитниците да бъдат подготвени за наплив на гладни животни.

Според прогнозите на междуправителствените комисии по изменение на климата, към края на този век ще се наблюдават при сценарий с ниски емисии четири пъти по-чести морски горещи вълни, а при сценарий с по-високи – осем пъти по-чести.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна подготовката за 18-ия Фестивал на пясъчните фигури в Бургас

Започна подготовката на осемнадесетото издание на емблематичния Фестивал на пясъчните фигури в Бургас. Екипът изглажда терена и оформя пирамидите, върху които ще се изграждат пясъчните скулптури. Художниците вече работят по своите проекти, а темата тази година обещава да привлече вниманието както на деца, така и на възрастни. Фестивалът ще бъде..

публикувано на 28.05.25 в 12:40

Томас Гаро, учител: Искам да провокирам учениците да мислят и да бъдат добри хора

Томас Гаро е бургаски преподавател, който работи вече 10 години в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“. Той преподава „Паркостроителство и озеленяване”. Влиза като учител в гимназията, която е завършил, на 25 години и вече има зад гърба си десетилетие стаж в тази професия. И понеже е човек с..

публикувано на 25.05.25 в 15:00

Вениамин - бургазлията, който сбъдва мечтите си с талант и постоянство

Вениамин е талантлив, можещ, търсещ изпълнител, който тепърва ще покорява сцени, не само у нас, но и по света.  Младият бургазлия спечели 13- тото издание на предаването „Като две капки вода“ и казва че е сбъднал една от мечтите си. Той има опит с телевизионните формати – преди е участвал в две музикални предавания и дори стигна..

публикувано на 25.05.25 в 14:00

Пламена Гиргинова - оперната прима, която обича да се предизвиква в музиката и в живота

Сопраното Пламена Гиргинова е родена в София. Завършва Първа немска гимназия. След повече от 10 години като хорист и солист на Детския хор на Българското национално радио, тя започва да учи класическо пеене в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в класа на проф. Мила Дюлгерова и завършва с магистърска степен и..

публикувано на 25.05.25 в 13:00
Снимки: Фондация Геа Челониа-
Център за спасяване на сухоземни костенурки

Благотворително парти в неделя за Световния ден на костенурките

Инициативата цели да привлече вниманието към оцеляването на едни от най-древните същества на нашата планета, които са считани за символ на дълголетие, мъдрост и богатство. По този повод единственият център за спасяване на сухоземни костенурки у нас прави благотворително костенурково парти в неделя, 25 май от 11 часа. Събитието ще се проведе в..

публикувано на 25.05.25 в 08:30
Архив

Дни на отворените врати при Укритието за наблюдение на птици на Атанасовското езеро

Дни на отворените врати при Укритието за наблюдение на птици на Атанасовското езеро ще се проведат от днес до 21 май.  Инициативата е по повод Европейския ден на „Натура 2000“.  Посетителите ще могат да се включат в лекции за наблюдаваните птици, включително и на защитените видове.  От регионалната екоинспекция са подготвили модно дефиле с..

публикувано на 19.05.25 в 08:31

Бургазлията Вениамин спечели 13-тия сезон на "Като две капки вода"

Вениамин е безапелационния победител в 13-тия сезон на шоуто „Като две капки вода“. Пред 40 000 души на националния стадион „Васил Левски“ на финала той изпя песента на Краля на попа Майкъл Джексън They Don’t Care About Us, чието послание е свързано с борбата за равенство на всички хора по света.  Почетното второ място зае Михаела Филева с..

публикувано на 19.05.25 в 07:40