Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Морските горещи вълни отдавна не са рядкост и в Черно море

Последствията от тях могат да са много сериозни

Снимка: архив

Морските горещи вълни се изучават по-задълбочено едва през последните десет години. Те представляват периоди от няколко дни /пет или повече/ продължитено задържане на високи температури на повърхностните слоеве на моретата и океаните, разказа за БНР-Бургас доктор Зорница Спасова, научен секретар на Българското дружество по медицинска география.

Могат да продължат дори седмици и месеци, а максималната продължителност е над двеста дни, което всъщност прави 2/3 от дните в годината. Но обичайно за 80% от Световния океан са дълги от 40 до 160 дни.

Те зачестяват на фона на глобалното затопляне, като през последните 40 години температурите на водите в Световния океан са се увеличили с 0.15 градуса по Целзий на десетилетие. А това води до по-чести и продължителни морски горещи вълни.

В Черно море е установено, че 2/3 от дните с морски горещи вълни се наблюдават през последните 10 години от 2010-та до 2020-та година.

Последствията от това явление могат да бъдат наистина фатални, твърди климатологът.

Загуба на биоразнообразие, защото високите температури на водата могат да нарушат топлинния толеранс на много растителни и животински видове. По-топлата вода е по-бедна на кислород, на хранителни вещества. Установено е, че крилът /храна за китове/, който живее в по-топлите води е с по-малки размери и с по-малко съдържание на мазнини от този, който е в студените води. Могат да измрат големи територии водорасли и морска трева, което води до дисбаланс на морските еко системи.

Морските горещи вълни могат да доведат дори до масово измиране на видове риби, раци, скариди и други водни обитатели.

През 2015-2016 година по Западното крайбрежие на Северна Америка е минала много голяма такава вълна, наречена „Петното“. Тогава масово са измрели птици, хранещи се с риба и целият морски свят е намалил своята продуктивност.

Като част от Световния океан, Черно море, на чийто бряг живеем, не прави никакво изключение, що се касае до горещите морски вълни, казва Зорница Спасова.

Има публикация за последните 20 години. Температурата на повърхностните води в Черно море се е увеличила с 0.65-0.7 градуса по Целзий на десетилетие и продължава да се увеличава. Интересното е, че морските горещи вълни в Черно море се наблюдават по-често по време на явлението „Ел Ниньо“ (по-топла вода в Тихия океан) и намаляват при „Ла Ниня“ (по-студена). Първият случай се наблюдава най-вече по Коледа.

Няма как да неутрализираме или предотвратим морските горещи вълни, но можем да ги прогнозираме, дава надежда научният секретар на Българското дружество по медицинска география.

Понастоящем прогнозите са с една седмица напред. Ако бъде прогнозирано в по-дълъг период могат да се пренасочат рибарите за улов на по-топлолюбиви видове или пък да се засенчват морските корали, за да бъде избегната тяхната гибел или културите да се събират по-рано, а природозащитниците да бъдат подготвени за наплив на гладни животни.

Според прогнозите на междуправителствените комисии по изменение на климата, към края на този век ще се наблюдават при сценарий с ниски емисии четири пъти по-чести морски горещи вълни, а при сценарий с по-високи – осем пъти по-чести.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът на народната носия край Жеравна – пътуване назад във времето

В продължение на три дни Жеравна ще се върне в миналото. Този петък там се открива 16 – ят фестивал на фолклорната носия. Над 25 хиляди посетители се очаква да се включат в проявите му. Те ще са част от тридневен скок назад във времето (23, 24, 25 август), който е доброволно откъсване от придобивките на съвременния живот и връщане към света..

публикувано на 21.08.24 в 15:23

Откриха нимфеум при разкопките на Акве Калиде

Бургаските археолози с ръководител доц. д-р Димчо Момчилов откриха нимфеум при разкопките на Акве Калиде. Това съобщи кметът Димитър Николов във фейсбук.  Той заема централно място в бившите римските терми и е бил част от фонтан с надпис и статуя на трите нимфи - покровителки на минералните извори. В сяка година се разкриват все повече интересни..

публикувано на 20.08.24 в 17:15

Продължават проучванията на римските терми в Деултум

И през това лято продължават проучванията на римските терми в националния археологически резерват Деултум край Дебелт.  Това е един от четирите проекта, които са спечелили финансиране от Министерството на културата и ще бъдат реализирани, съобщи директорът на НАР - Деултум Красимира Костова. „Ще се работи в северното..

публикувано на 20.08.24 в 12:32

Котки вместо грозни надписи на фасадата на блок в кв. "Възраждане"

Четири котки са изрисувани на фасадата на бл. 47 в кв. "Възраждане". Откриването беше днес в 19 часа с поставянето на две къщички за птици и чаша шампанско за присъстващите. Лентата на графита прерязаха две деца от квартала. Рисунката е на Иван Янков - Esteo и е по инициатива на сдружение "Посока Бургас". Гражданската..

публикувано на 19.08.24 в 20:55

Актьорът Ивайло Захариев с дебют в американското кино

Българският актьор Ивайло Захариев прави своя дебют в чуждестранното кино в новия филм „Top Floor“. Той излиза по кината на 27 септември, каза за БНР Бургас Захариев, който присъства на Teen Boom Fest през уикенда: „Това е филм за социалните мрежи. Става дума за една инфлуенсърка, хваната в един асансьор от нейн фен. Нещата стават много..

публикувано на 19.08.24 в 15:03

Около 10 хиляди души на тазгодишния Teen Boom Fest (СНИМКИ)

Към 10 000 души събра петото издание на Teen Boom Fest на Морската гара в Бургас. Младежкото събитие тази година е под надслов #ИзбериДоброто.  Тази година се обединяват Община Бургас, Агенция Митници и Националната Агенция за приходите с две големи кампании. Те са насочени към всички превенции - на насилието и приема на опиати.  Десетки..

публикувано на 18.08.24 в 20:06
Шабленският фар.

Отварят Шабленския фар за посетители

Шабленският фар отваря врати за посетители днес, в Международния ден на морските фарове. Желаещите ще могат да го разгледат от 9:30 ч. до 16:30 ч., каза пазачът му Наньо Нанев пред БТА. Фарът е ориентир за корабите в Черно море от 1856 година досега. Той е  най-високият и най-старият в Черно море. Светлината му е видима на разстояние от 17 морски мили...

публикувано на 18.08.24 в 09:05