Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Стоянович: Не е лошо да сме различни, но общата посока към демокрация трябва да е ясна

Липсва ни съзнание за мисия и знание накъде вървим, казва историкът

2
Проф. Петър Стоянович

Днес усещаме този сблъсък на неизвестността на посоката и на нашето собствено аз много по-отчетливо. До времето на войните посоката е ясна – големият устрем на България е там, където е модернизацията, а тя е в Европа“. Това каза пред БНР Бургас историкът проф. Петър Стоянович от Института по история на БАН.

Той посочи, че България погрешно се е смятала за малка държава, но въпреки това голямата посока на възрожденските българи е към модерност и просперитет, тоест към днешна централна и западна Европа.

Очерта и причините за сегашните ни лутания:

 „Липсва ни съзнание за мисия, знание за това накъде вървим. Посока нямаме. Ние, общо взето сме си изпълнили, в голяма степен по-скоро формално членството в НАТО и ЕС и оттук насетне не знаем каква роля да играем . Второ – нямаме водачи, хора които да имат визия, които да знаят защо България трябва да се развива в определена посока. И трето – самите ние продължаваме да имаме съзнание, че не сме Европа, че тя е нещо друго, по-различно

По думите на Петър Стоянович е хубаво да сме различни, но съвременното ни развитие трябва да е към ценностите на демокрацията.

„Ако искаме да заприличаме на едно маршируващо каре зелено облечено и с каски, аз лично не искам, да искаме нацията да е на един акъл. Но по големите неща, тези, които ни ръководят според мен трябва да са наясно, че трябва да ни водят към прогреса, към демокрацията и относителното спокойствие и това са ценностите на развития свят и това не е Русия“ 

Петър Стоянович е автор на книгата „Фердинандеум“, проследяваща модернизацията на България от 1887 г. до 1912 г. Само преди дни историкът я представи пред бургаска публика. 

Повече чуйте в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Земеделците могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата

До 15 август 2025 г. земеделски стопани, заявили участие по интервенция II.E2-1 „Инструменти за управление на риска“, могат да подават заявления за изплащане на финансова помощ чрез електронната система на ДФ „Земеделие“. Подпомагането е насочено към стопани в сектор „Растениевъдство“, които са застраховали реколтата си срещу климатични рискове, сред..

публикувано на 20.07.25 в 09:30

Ремонтират сградата на общината в Ямбол

Ремонт за близо 4 млн. и 400 хил. лева ще бъде извършен на сградата на общината в Ямбол. По време на дейностите административното обслужване на гражданите няма да бъде затруднено. Вече е изготвен и съгласуван инвестиционният проект, избрани са и изпълнителите на дейностите, информира ръководителят на проекта Ренета Реванска. „Като цяло това са..

публикувано на 20.07.25 в 08:30

Църквата "Св. пророк Илия" в село Дражево отбелязва храмовия си празник

Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в  ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия. В ямболското село Дражево отбелязват Деня на свети Илия с особена празничност. Местните считат светеца за свой покровител и с доброволни дарения, в продължение на близо 10 години, изградиха църковен..

публикувано на 20.07.25 в 07:30

Днес е Илинден

На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан Предтеча. Народът чества празника Илинден по нов стил. Денят се отбелязва по стар стил на 2 август. Българите тачат св. Илия като господар на небесните природни стихии – градушката, гръмотевиците и..

публикувано на 20.07.25 в 06:54

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40