Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Каракашев: Отчитаме изключително добър сезон за улов на паламуд

Скъпият ток ще направи рибата непродаваема, затова цената не е променена към момента

Снимка: архив


На юг от Бургас риболовците отчитат много добър улов на паламуд. За разлика от предходни години през тази няма сафрид, каза Йордан Каракашев от рибарска кооперация "Ахтопол".  По думите му, цената на килограм паламуд не е променяна от години и е от 5 до 8 лв, ако се купи от пристанището. Тя ще стане непродаваема ако се добави и цената на тока за съхранението ѝ, както и горивото на корабите и моторните лодки на рибарите:

„В момента има само паламуд. Може да се каже, че е силен сезонът. Паламудът знаете, че е миграционна риба, миналата година се показа малко, през тази е още повече, догодина може и повече да е. Последните три-четири години я нямаше. Не може да се предвиди дали ще се задържи още дълго време. Рибата следи температурата на водата, ако не и хареса, че е студено или ако предвиди развалянето на времето изведнъж ще изчезне. 

Тази година това не е най-важното. По-важна е цената на тока. В момента е 700 лв, може да стане 1000 лв. Никой не може да каже утре по какви цени ще се търгува електроенергията. Като ги сметнем 8 месеца до времето, в което ще се продава рибата и ако се добави тази стойност, тя ще стане непродаваема. За рибарите цената не е мърдала нито по време на Covid, нито заради скъпия ток.
В момента килограм се търгува от 5 до 8 лева, но от пристанището. В магазините като добавят и надценката и ДДС, стига и до 10-15 лв.

Въпреки направените промени в сектор „Рибарство“ дребномащабният риболов продължава да не се подпомага. Това няма как да стане. Единствената помощ, която може да дойде от държавата, е да направи с европейски средства свестни пристанища. Държавата не облекчава риболовците, напротив, продължават 10-12 метровите лодки да попълват три дневника за търговия и да доказват доходи. В повечето европейски държави тези дневници отпаднаха. А тук? 

Единственият начин да се подпомогне този сектор е да се направят модерни пристанища със съответните малки борси, какъвто е примерът и от Италия, Гърция, Румъния и Испания“, допълни Каракашев. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив

По-високи зърнени добиви в Ямболско

Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани.  Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар.  При ечемика средните добиви са около 580 кг от..

публикувано на 23.07.25 в 10:00

Започва земеделски форум край Балчик

Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..

публикувано на 22.07.25 в 10:00
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Рибари от Несебър: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят (ОБНОВЕНА)

От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..

публикувано на 21.07.25 в 15:55

Винетките все още са в лева… Фалшиви сайтове заблуждават и начисляват такси

В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..

публикувано на 21.07.25 в 12:30

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..

публикувано на 18.07.25 в 16:00