За разлика от предходни години, в момента отоплението на дърва и въглища вече не е най-ефективното и евтиното. Това коментира в новото предаване на БНР- Бургас „Експертът говори“ д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект.
„Всъщност отоплението на ефективни климатици или термопопмени инсталации, стана убедително най-евтиния начин на отопление. По принцип този начин на отопление в последните години е предпочитан. Най-малкото, защото българският потребител се ползва от защитени цени на електроенергията. Другите начини, които познаваме като природен газ, топлофикация или пък дървесни пелети, също увеличиха цените си значително и стават доста непривлекателни“, обясни той.
Според експерта, за да намалят месечните си сметки, хората трябва да предприемат инвестиционни мерки. Това може да бъде полагането на допълнителна топлоизолация, подмяна на дограмите, смяна на отоплителната система. Температурата, която се поддържа в помещенията трябва да бъде равномерна - около 19 -20 градуса през зимата. „Ние много често, когато се върнем от работа, влизаме у дома, студено ни е, температурата е некомфортна, защото е паднала докато сме отсъствали и увеличаваме на 25 градуса или на максимална мощност отоплителния уред. Всъщност ако поддържаме равномерна температура около 16-17 градуса през деня, когато ни няма, когато се върнем няма да изпитвам такъв температурен шок“, поясни Цанев.
От значение е и ефективното ползване на домакинските уреди. „Например пералнята трябва да се пълни на пълен капацитет, трябва да се използва миялна машина, която е много по-ефективна, отколкото когато мием чиниите на ръце. Трябва да внимаваме да не претоварваме хладилниците и да не ги поставяме в близост до отоплителни уреди или до готварски печки, защото така пречим на ефективната им работа. Трябва да проветряваме шоково достатъчно често“, допълни експертът.
Още съвети за мерки, чрез които жилищата да бъдат по-енергоспестяващи, може да намерите в сайта на Агенцията за устойчиво енергийно развитие.
От Агенцията за социално подпомагане съобщиха, че заявленията целевата помощ от държавата за предстоящия отоплителен сезон могат да се подават до 31 октомври на място в дирекциите „Социално подпомагане“ или в специално организирани за целта приемни. Целевата помощ се отпуска за период от пет месеца – от 1 ноември тази година до 31 март 2023. Размерът й за отоплителния сезон е 623,55 лв., което е със 100 лв. или 20% повече в сравнение с миналия сезон.
През август социалното министерство подписа спогодба с министерството на земеделието за съвместна работа за осигуряване на дърва за огрев на населението. Чрез нея ще се предоставя справка за хората, получили от дирекциите „Социално подпомагане“ заповед за отпускане на целева помощ за отопление с твърдо гориво за този отоплителен сезон. То ще трябва да бъде осигурено от държавните горски и ловни стопанства.
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..
България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро. "За да идват още повече туристи е нужно да..
Община Царево спечели проект „Рехабилитация на уличната мрежа на територията на Община Царево“ по процедура BG06RDNP001-7.017 - Улици „Строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи улици и тротоари и съоръжения и принадлежностите към тях“, по Подмярка 7.2. - „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички..
От началото на данъчната кампания на 10-ти януари до момента към НАП - Бургас са подадени вече 366 декларации като половината са на място, в салона за обслужване, а останалите електронно и 5 по пощата. 80% от декларациите са за ползване на облекчения за деца. От началото на годината НАП - Бургас е издала 455 персонални кода, с които хората..
На фона на поскъпването на тока, на водата, на хляба и на горивата, добра новина за всички е, че не се очаква скок на цените на билетите за междуградския транспорт в бургаска област. Към настоящия момент няма причина това да се случи, обясни Румен Христов, собственик на една от най-големите транспортни фирми в региона. Ръст може да има през..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински..
България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С..