Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напусна ни писателят Антон Дончев

Разединението на обществото и бездуховието много му тежеше казва поетесата Елка Василева

| обновено на 20.10.22 в 15:12
3
акад. Антон Дончев
Снимка: Ани Петрова

На 92-годишна възраст почина бележитият български писател и общественик академик Антон Дончев. Това потвърди за БНР издателят Иван Гранитски

Той е прекарал последните си дни в реанимацията на ВМА, като от лечебното заведение съобщили за bTV, че е починал след сърдечно боледуване.

Съболезнования към близките изказа кметът на Бургас Димитър Николов. 

„Приемете моите и на съгражданите ми най-искрени съболезнования по повод кончината на големия български писател и почетен гражданин на Бургас – акад. Антон Дончев. Присъединявам се към мъката Ви и скърбя заедно с Вас за тежката загуба на писателя и на човека, прославил името на България по всички краища на света. Акад. Дончев бе едно от най-големите имена в българската литература, с огромен принос за съхраняване на историческата памет и националното самосъзнание. Бургас загуби най-видния си гражданин, а България – един истински космополит в българската и световна литература!

Няма да забравим заветът, който ни остави преди 12 години: „Ние от Бургас, родени край морето, трябва да занесем по света и да носим навсякъде песента на вълните“."

През 2010 г. писателят стана част от кампанията

Академикът е мъдрец и хуманист, който цени силата на детайлите, долавя вълненията на своя народ, обича красивото и се прекланя пред духовното.

Първият му роман "Сказание за времето на Самуила" е публикуван през 1961 г. Става световноизвестен с романа си "Време разделно", написан за 41 дни и преведен на 30 езика, с над 2 млн. тираж. Романът е екранизиран през 1987 г. от режисьора Людмил Стайков.

"Всички книги, които съм написал, са изпети", казва човекът, който търси светлина за хората и за когото историческите извори са най-достоверният път за преоткриване на далечното минало.

Сравняват го с Джойс, Томас Ман, Иво Андрич и Никос Казандзакис. Предлаган е 3 пъти за Нобелова награда. Носител е на всички възможни държавни награди у нас заради приноса му за съхраняване на историческата памет и националното самосъзнание.

Антон Дончев е роден на 14 септември през 1930 година в Бургас. От 2000 година е почетен гражданин и носител на литературна награда „Златен Пегас” за цялостното си творчество. Именитият писател бе и част от инициативата "Завръщане в Бургас", а морският град още помни опашката от желаещи да получат автографи и да си поговорят с него, която се изви в близост до Часовника. Преди дни го очаквахме за откриването на Есенните литературни празници. 

БСУ връчва на академик Дончев званието „Доктор хонорис кауза на Бургаския свободен университет”

Сред близките му хора в родния град е поетесата и общественик Елка Василева:

"Трудно ми е да говоря за него в минало време. Запознах се с него преди доста години. Много респектираше с това, което е като писател и човек. Бях много изненадана, че като човек е много топъл, като всички нас. Имахме възможността да си поговорим като баща и дъщеря-аз така го усетих. Говорихме за житейски неща, ходихме заедно до мястото, където е била родната му къща, говорихме за неговото детство, за това как е свързан с Бургас. Разединението на обществото, това бездуховие, много му тежеше и ми се струва, че пишеше по тази тема. Младото поколение се отдалечава от българското, родното, патриотизмът им е чужд като че ли и мисля, че от това най-много го болеше!"

 Поклон пред таланта и светлата му памет!

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

От 13 до 14 часа слушайте в ефира на БНР Бургас конкурса ""С песните на Тома Янчев"

В  Росен започна  третото издание на националния конкурс за странджанска песен "С песните на Тома Янчев". Организатори са Община Созопол, Тракийско дружество "Странджа" - Бургас и НЧ "Ангел Величков-1902" - с. Росен. Заради очакваните валежи, събитието се провежда в читалището, а не на площада. Над 200 участници ще запеят песните на известния..

публикувано на 10.05.25 в 12:32

Голямата награда от литературния конкурс "Петя Дубарова" отиде във Варна (ВИДЕО)

Симеон Иванов от Варна е носителят на Голямата награда от Националния литературен конкурс "Петя Дубарова". Церемонията от 28-ото издание се състоя тази вечер в Морското казино на Бургас. Симеон е на 18 години, ученик от ГПЧЕ "Йоан Екзарх". Той е част от литературния клуб "Касталия" при ЦПЛР-Варна с ръководител Магдалена Маркова. Отличен бе и с първото..

публикувано на 09.05.25 в 21:00

"За хвърчащите хора"-литература на крилете на младостта

Новият брой на младежкото литературно списание „За хвърчащите хора“ представихме в ефира на БНР -Бургас. Уникалното издание е на Клуба по творческо писане към Центъра за млади таланти в Бургас с ръководител д-р Добрина Топалова, създаден с подкрепата на Фондация "Шанс за децата и природата на България". Преди дни списанието направи своята..

публикувано на 09.05.25 в 16:32

Мариус Куркински гостува в Бургас с постановката си "Мъжът на жена ми"

Мариус Куркински гостува в Бургас с постановката си "Мъжът на жена ми", която  сериозните неща от живота са погледнати от смешната им страна. Това е разказ за оцеляването на една жена, изоставена още като дете. Главната женска роля е поверена на Мария Сапунджиева, а в ролите на мъжете, които се борят за любовта й, се превъплъщават  познатият ни от „Под..

обновено на 09.05.25 в 15:08

Бургаски поетеси с престижни международни награди

Бургаските поетеси Наталия Недялкова и Роза Боянова бяха удостоени с престижни литературни награди.  Отличието на Наталия Недялкова идва от Германия, където тя е удостоена с втора награда в Литературния конкурс за авторско художествено майсторство на българите в Хамбург със значително обществено значение. Наградата е за поетичната книга..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

Девета симфония от Бетовен ще бъде изпълнена в Деня на Европа

Бургаската опера ще представи симфоничен концерт посветен на Деня на Европа днес. В него ще бъде изпълнена  Девета симфония на Лудвиг ван Бетовен за солисти, хор и оркестър в ре минор, оп. 125.  Тя е определяна като един от шедьоврите на Бетовен и една от най-значимите композиции в музикалната история, съобщи сопраното Мария Цветкова..

обновено на 09.05.25 в 10:21

В петък гледаме най-доброто от европейското кино в Бургас

Днес, по повод Деня на Европа, бюрото на програма „Творческа Европа МЕДИА“ в България съвместно с Община Бургас и водеща кино верига в България ще излъчат кино прожекции за любителите на седмото изкуство. Общо 23 български и европейски филма ще бъдат показани през целия ден в страната, но само в Експо център „Флора“ и  в Центъра за съвременно..

обновено на 09.05.25 в 10:20