Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще скъсат ли концесията на подземния паркинг в Бургас

Концесионерът го предлага за бомбоубежище

Трябва ли да бъде прекратена концесията с фирмата, която стопанисва подземния паркинг на пл. „Св. Кирил и Методий“ в Бургас? Темата ще се обсъжда днес в правната комисия към общинския съвет, а междувременно се е появило и становище, че съоръжението може да се използва за бомбоубежище. 

Казусът с подземния паркинг излиза наяве в началото на тази година. През пролетта, кметът Димитър Николов информира, че е констатирано неизпълнение на задълженията по концесионния договор. Тоест – не плаща. През април е изпратено писмо на концесионера, в което му е даден срок, в който да си изпълни задълженията по договора. Фирмата е отговорила, че изпитва финансови затруднения заради „обявеното извънредно положение и свързаните с това ограничения в икономическия, личния и социалния живот“. И искат разсрочване на плащанията. Николов посочва, че спрямо съответният закон, в правомощията на общинския съвет е да определя политиката за общинските концесии и прекратяване на договори.

Какво е предложението на концесионера?

Заради намаления поток на хора към центъра на града по време на ограниченията на пандемията и безплатната синя зона, приходите са клоняли към нула, пише в свое писмо през март изпълнителния директор на фирмата – концесионер Цветан Петков. И моли концесионното възнаграждение за 2020 и 2021 г. да бъде намалено на около 10 000 лв. годишно и това да остане в сила до приключване на пандемията. Както и да бъдат отписани всички лихви за този период. Петков прави аналогия за подобни действия с концесиите на плажовете.

Още същия месец, той излиза с допълнителна оферта. Предвид това, че е станал актуален въпросът за „колективните средства за защита, предназначени за укриване на населението при въздушно нападение“, Петков предлага на вниманието на кмета и тогавашния шеф на пожарната Васил Василев именно паркинга. Добавя, че съоръжението е подходящо, може да се доставят и химически тоалетни, както и да се поддържа и в мирно, и във военно време.

От общината отговарят на концесионера, че неплащането започва още от 2019 г. (когато ковид още нямаше - б.а.) и продължава и през тази година. Посочват, че за този период, той не е уведомил администрацията, че приходите са намалели и не може да плаща таксата си. Относно идеята да бъде превърнато или ползвано за бомбоубежище са категорични, че това не отговаря на условията на договора.

Междувременно, от пожарната са извършили проверка и посочват в свое писмо, че подземният паркинг може да послужи като укритие от бомбени и артилерийски удари, но не и от атака с химически или радиоактивни оръжия, защото няма филтри за пречистване на въздуха.

Сагата продължава и през април и концесионерът предлага нова оферта:

1.  Да се разсрочат дължимите задължения до края на 2021 г. на 15 равни годишни вноски, които да се дължат от 2023 г. до края на договора. Който изтича през 2037 г.

2.  Да се опростят натрупаните лихви и неустойки.

3.  Както и да плати концесионната такса за 2022 г., която е малко над 60 000 лв. към месец май.

Справка на Община Бургас сочи, че към април месец, общата дължима сума е около 1 млн. лв., само лихвите и неустойките са над 100 000.

През месец август, концесионерът пише в отговор до председателя на правната комисия Иво Баев, че фирмата може да:

1.  Възстанови гаранцията по договора (75 000 лв.)

2.  Да плати дължимите местни данъци и такси за тази година (77 000 лв.)

3.  Да плати първата вноска за тази година (77 500 лв.)

И отново предлагат да се обсъди „реалистичен план“ за плащане и в следващите години.

Какво ще се случи – топката е в общинския съвет, който трябва да вземе решение. Очаквайте подробности от обсъждането в правната комисия в програмите на БНР-Бургас. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Михаил Михайлов: На пазара се продават млечни продукти, които са с много високи цени, едни от най-високите в Европа

Най-ощетени от цените в магазини за хранителни стоки са потребителите. Това коментират организаторите на еднодневния бойкот у нас, който е обявен за утре. Той е заради високите цени на продуктите, а идеята е големите супермаркети да останат без купувачи. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива",..

обновено на 12.02.25 в 17:07

КЗК: Ценово регулиране не е в компентността ни, подавайте сигнали за антиконкурентно поведение

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) извършва предварително проучване на всички данни и фактори, свързани наблюдавания ръст на цените на храните от първа необходимост, става ясно в съобщение от пресцентъра на регулаторния орган.  Комисията заявява, че не упражнява ценово регулиране, като насърчава всеки, който разполага с информация и/или..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Затварят кръстовище в "Изгрев"

В четвъртък и петък заради изграждане на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас.  Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“.

публикувано на 12.02.25 в 15:26

Детска работилница за мартеници отваря врати в Етнографския музей

В Етнографската експозиция на бургаския музей отново отваря врати „Работилничка за мартеници“.  В рамките на един астрономически час, с помощта на уредниците от музея, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработват и ще могат да сътворят своя мартеничка.  Работилницата ще бъде отворена до края на месеца от 10:00 до 16:00 часа..

публикувано на 12.02.25 в 11:30

“Бъди човек”- Айтос организира благотворителен концерт “С любов за Виктор”

Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за Коледа и Великден за предоставянето на хранителни продукти на възрасти хора в нужда. Сега каузата им цели да помогне на деветгодишното момче, което има сериозен здравословен проблем. Необходима..

публикувано на 12.02.25 в 10:30

16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги

16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги. Те се реализират по програма, в която са заложени по-малко средства спрямо предходни периоди. От нея ще се възползват хора с увреждания и възрастни хора, обясни кметът Жельо Вардунски: "Те ще получат човек, който два часа ще е до тях. Ще им пазари, почиства. Това са хора..

публикувано на 12.02.25 в 09:30

Кукери от Ямбол ще огласят Народното събрание

Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни заговезни. В края на февруари в Ямбол за 26-и път ще се проведе Международният маскараден фестивал „Кукерландия".   Представители на единствената градска ямболска кукерска група ще огласят парламента..

публикувано на 12.02.25 в 07:30