Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще скъсат ли концесията на подземния паркинг в Бургас

Концесионерът го предлага за бомбоубежище

Трябва ли да бъде прекратена концесията с фирмата, която стопанисва подземния паркинг на пл. „Св. Кирил и Методий“ в Бургас? Темата ще се обсъжда днес в правната комисия към общинския съвет, а междувременно се е появило и становище, че съоръжението може да се използва за бомбоубежище. 

Казусът с подземния паркинг излиза наяве в началото на тази година. През пролетта, кметът Димитър Николов информира, че е констатирано неизпълнение на задълженията по концесионния договор. Тоест – не плаща. През април е изпратено писмо на концесионера, в което му е даден срок, в който да си изпълни задълженията по договора. Фирмата е отговорила, че изпитва финансови затруднения заради „обявеното извънредно положение и свързаните с това ограничения в икономическия, личния и социалния живот“. И искат разсрочване на плащанията. Николов посочва, че спрямо съответният закон, в правомощията на общинския съвет е да определя политиката за общинските концесии и прекратяване на договори.

Какво е предложението на концесионера?

Заради намаления поток на хора към центъра на града по време на ограниченията на пандемията и безплатната синя зона, приходите са клоняли към нула, пише в свое писмо през март изпълнителния директор на фирмата – концесионер Цветан Петков. И моли концесионното възнаграждение за 2020 и 2021 г. да бъде намалено на около 10 000 лв. годишно и това да остане в сила до приключване на пандемията. Както и да бъдат отписани всички лихви за този период. Петков прави аналогия за подобни действия с концесиите на плажовете.

Още същия месец, той излиза с допълнителна оферта. Предвид това, че е станал актуален въпросът за „колективните средства за защита, предназначени за укриване на населението при въздушно нападение“, Петков предлага на вниманието на кмета и тогавашния шеф на пожарната Васил Василев именно паркинга. Добавя, че съоръжението е подходящо, може да се доставят и химически тоалетни, както и да се поддържа и в мирно, и във военно време.

От общината отговарят на концесионера, че неплащането започва още от 2019 г. (когато ковид още нямаше - б.а.) и продължава и през тази година. Посочват, че за този период, той не е уведомил администрацията, че приходите са намалели и не може да плаща таксата си. Относно идеята да бъде превърнато или ползвано за бомбоубежище са категорични, че това не отговаря на условията на договора.

Междувременно, от пожарната са извършили проверка и посочват в свое писмо, че подземният паркинг може да послужи като укритие от бомбени и артилерийски удари, но не и от атака с химически или радиоактивни оръжия, защото няма филтри за пречистване на въздуха.

Сагата продължава и през април и концесионерът предлага нова оферта:

1.  Да се разсрочат дължимите задължения до края на 2021 г. на 15 равни годишни вноски, които да се дължат от 2023 г. до края на договора. Който изтича през 2037 г.

2.  Да се опростят натрупаните лихви и неустойки.

3.  Както и да плати концесионната такса за 2022 г., която е малко над 60 000 лв. към месец май.

Справка на Община Бургас сочи, че към април месец, общата дължима сума е около 1 млн. лв., само лихвите и неустойките са над 100 000.

През месец август, концесионерът пише в отговор до председателя на правната комисия Иво Баев, че фирмата може да:

1.  Възстанови гаранцията по договора (75 000 лв.)

2.  Да плати дължимите местни данъци и такси за тази година (77 000 лв.)

3.  Да плати първата вноска за тази година (77 500 лв.)

И отново предлагат да се обсъди „реалистичен план“ за плащане и в следващите години.

Какво ще се случи – топката е в общинския съвет, който трябва да вземе решение. Очаквайте подробности от обсъждането в правната комисия в програмите на БНР-Бургас. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сагата с „Кораба“ в Поморие: Ще се обособи единствено зелен кът

В Поморие се проведе 18-о извънредно заседание на Общинския съвет. Единствената точка в дневния ред бе докладната записка на кмета Иван Алексиев относно поделянето на пространството около „Кораба“ в центъра на морския град. ОбС-Поморие не прие проекта за изменение на ПУП за мястото „Кораба“ С пълно мнозинство общинските съветници..

публикувано на 11.10.24 в 17:53

За седмица затварят част от бургаската ул. „Чаталджа“

Във връзка с реконструкция за подмяна на ВиК мрежата, от 09.30 часа на 12.10.2024 г. – събота, до 17.00 часа на 20.10.2023 г. - неделя, се въвежда временна организация на движението на ул. „Чаталджа“ - в участъка от ул. „Ген. Владимир Вазов“ до кръговото кръстовище с бул. „Тодор Александров“.  Движението на автомобили ще се осъществява еднопосочно от..

публикувано на 11.10.24 в 17:12

Започва гласуването за отличието "Лекар на Бургас" за 2024

В Деня на Свети Йоан Рилски и професионален празник на българския лекар – 19 октомври, ще бъдат връчени Годишните награди „Лекар на Бургас“. Те се присъждат в знак на признателност за труда, всеотдайността и професионализма на всички лекари на Бургас, посветили живота си на медицината и на призванието да се грижат за здравето на хората.  Всеки, който..

публикувано на 11.10.24 в 17:08

платена публикация
Националната образователна кампания „Пресичам безопасно с TEDI” гостува в Бургас

За пета поредна година националната образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” гостува в Бургас . Домакин на събитието бе ОУ „Антон Страшимиров, където първокласници придобиха ценни знания от представители на Главна дирекция „Национална полиция“. Техен верен спътник в уроците бе и мечето TEDI. Кампанията има за цел да..

публикувано на 11.10.24 в 13:51

Плочки с клинопис на 3 хил. години от Вавилон са експонирани в Бургас

„Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“ е името на най - новата изложба, която можете да видите през следващите месеци в бургаския Археологически музей (ул. “Ал. Богориди” 21). Ценните експонати са предоставени от Исторически музей - Котел. Глинените плочки с клинопис от 6-ти век пр. хр. са дарени на библиотеката-музей в..

публикувано на 11.10.24 в 13:43

Задържаха двама за грабеж на пари, лични документи и телефон в Бургас

Двама криминално проявени мъже са задържани за грабеж на пари, лични документи и мобилен телефон от 51-годишен бургазлия. Случаят е станал  около 20.00 ч в района на автогара "Запад".  На потърпевшия са нанесени няколко удара, след което му отнели чантичка с лични документи, мобилен телефон и сумата от 2 700 лв.  По случая са проведени множество..

публикувано на 11.10.24 в 10:21

Обсъждат проект за определяне на минималната заплата

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди проект на правителствено постановление за определяне на минималната работна заплата за страната от 1 януари 2025-а година.  Документът предвижда размерът й да е 1077 лева вместо досегашните 933 лева. Заседанието е насрочено за 11 часа. По предложението няма консенсус между синдикатите и..

публикувано на 11.10.24 в 08:49