Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Показват филм, вдъхновен от художника Генко Генков

Филм за едно от знаковите имена в българското изкуство от втората половина на ХХ век, художникът Генко Генков, ще бъде показан в Бургас.

Днес 25 октомври от 18.00 часа в градска художествена галерия „Петко Задгорски” всички ценители на изкуството в Бургас са поканени на филмовата премиера, посветена на големия майстор.

18-минутната лента е част от поредицата „Прочутите непознати”. Снимките са направени в Бургас, София и Сливен. Зад проекта стои бургаският режисьор Тодор Тодоров, а като събеседници във филма ще видим актрисата и режисьор Боряна Пунчева, художникът и директор на Бургаска художествена галерия ‘Петко Задгорски” Георги Динев, изкуствоведът и уредник на Софийска художествена галерия Красимир Илиев и художникът Илиан Урумов.

Събитието е финансирано от Община Бургас по фонд „Култура”, а входът е свободен. На място ще бъдат изложени и шестте картини на Генко Генков, част от фонда на галерия „Петко Задгорски”.

„От големите майстори мога да съпоставя творчеството на Генко Генков към това на Ван Гог. Неговата живопис е експресивна, силна, с дълбоки сложни цветове. Той хвърля емоцията върху платното, затова е труден за имитации, защото малцина са дарени с този заряд”, разказва директорът на галерия „Петко Задгорски” - Георги Динев.

Генко Генко е роден на 1 февруари през 1923 година в село Чоба, Брезовско. Израства в Бургас, където завършва Полукласическата гимназия. През 1948 г. завършва Националната художествена академия при проф. Дечко Узунов. Непримирим характер и дух, Гено Генков често говори срещу народната власт, заради което прекарва две години в затвора в Белене. След като и това не го спира, през 1956 г. го затварят в лудница. Първата му самостоятелна изложба е през 1965 година От 1972 г. е носител на орден "Св. св. Кирил и Методий" ІІІ степен.

Генко създава предимно пейзажи, които се отличават с характерен авторски почерк, ярък колорит и релефни повърхности. През годините художникът експериментира с различни похвати и техники на работа. През 70-те години разработва възможностите на различните материали, третира маслената боя като акварел, обработва повърхността с пясък или замества четката с нож. През 90-те години използва пигменти, напомнящи керамична глазура.



По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Играят „Снежанка и седемте джуджета“ за децата от "Меден рудник"

Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите  ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..

публикувано на 08.02.25 в 14:00

В Ямбол гостува изложбата „Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения“

Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...

публикувано на 08.02.25 в 10:00

Балетът „Червената шапчица“ представят днес в Държавната опера в Бургас

Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на  Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука.  Помощник‐режисьори на постановката са Лина..

публикувано на 08.02.25 в 08:00

Продуценти и режисьори, пленени от Бургас като локация за снимки

Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на  филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..

публикувано на 07.02.25 в 11:30

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 06.02.25 в 13:30

Прожектират филмови шедьоври с номинации за "Оскар" този уикенд в Бургас

Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в  Културен дом НХК.  Съботният  ден стартира  с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния  филм „ Чебурашка “,..

публикувано на 06.02.25 в 12:01

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ гостува в Бургас (СНИМКИ)

В експозицията „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка.   Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март. повече може да чуете в звуковия файл:  

публикувано на 06.02.25 в 09:10