Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СУ иска да разкрие филиал в Бургас

Софийски университет "Свети Климент Охридски"
Снимка: Ани Петрова

Една идея от преди няколко години – отново на дневен ред. Софийският университет планира да разкрие филиал в Бургас. Предложението е поставено на обществено обсъждане, е пуснатo за обществено обсъждане, а идеята е в морския град да се обучават студенти по „Религия и теология“ и „Музикално и танцово изкуство“. 

Идеята за това датира още от 2019 г., когато е дадена положителна оценка от акредитационната комисия, има и решение на Академичния съвет на висшето училище.

В мотивите си, служебният министър на образованието проф. Сашо Пенов, който е преподавател и бивш декан именно в този университет, пише:

„Предложението е израз на сериозна обществена потребност на Бургас и региона, като целта е да се отговори на необходимостта от кадри за туристическия и културен бизнес в съчетание с духовна просвета и мениджмънт в областта на поклонническия туризъм“

И се пояснява, че разкриването на филиал ще донесе редица предимства на града и региона. В мотивите си, проф. Пенов уточнява, че общинското ръководство на Бургас решително застава зад идеята и осигурява съответната материално-техническа база.

Предложението е в Бургас да се обучават студенти в две направления. Едното е  „Религия и теология“, което включва магистърските специалности „Църковен мениджмънт“ и „Християнско поклонничество“, в задочна форма на обучение. Другото е „Музикално и танцово изкуство“. Там предложението е за бакалаври по „Музикални медийни технологии и тонрежисура“ и магистри по „Аудио-визуален дизайн“ и „Филмова и сценична музика“, всичко – в редовна форма. Предвижда се това да са общо 90 студенти.

Любопитен момент е, че в предложението на проф. Пенов е посочено, че общината предоставя кабинети и зали в новопостроения конгресен център, който е държавна собственост и се управлява от предприятието „Пристанищна инфраструктура“. Администрацията съдейства и с помещения в реновирания Дом на нефтохимика и просветните центрове към два храма. Софийският университет е предвидил 20 преподаватели на трудов договор, както и назначаването на още 10. При нужда, можело да се обявят още конкурси. Осигурени са и общежития, които са предоставени от университета „Проф. д-р Асен Златаров“.

Според анализа, нужда от подобно обучение има. Въпреки че от приложените справки се вижда, че в страната, за миналата година, в тези две направления в страната, се обучават общо 2318 студенти. Те се преподават (освен в София), но и във Велико Търново, Шумен, Благоевград, Варна, Пловдив (в два университета) и още две висши учебни заведения в София.

Реално, до момента, подобен филиал нямаше как да се случи, след като по времето на ГЕРБ и министър Красимир Вълчев беше наложен мораториум за разкриването на нови ВУЗ-ове и филиали до приемането на национална карта на висшето образование. Тя беше финализирана през миналата година и мораториумът вече не действа.

Очаквайте повече подробности – в следващите дни в програмите и на сайта на БНР-Бургас. А проектът е представен на обществено обсъждане до 24 ноември. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..

публикувано на 11.02.25 в 11:00

Търсят се доброволци за второто издание на Фестивала на роботиката FIRST LEGO League в Бургас

На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...

публикувано на 10.02.25 в 13:17

Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..

публикувано на 10.02.25 в 08:48

Платформа на бургаски ученици помага при подготовката за матурите

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата –  www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин.  Izpita е създадена от възпитаниците на..

публикувано на 08.02.25 в 13:00

Отпадат „контактните бележки” за децата в детските градини и ясли

Отпадат контактните бележки за децата в детските градини и ясли. Досега документът се искаше от родителите, чиито деца са отсъствали повече от 10 дни, без причината за това да е била боледуване. Досега детските градини изискваха от родителите да предоставят „контактна бележка” при отсъствие на детето за повече от 10 дни, когато причината е била различна..

публикувано на 08.02.25 в 11:30
Красимир Вълчев

По-доброто качество на обучението във ВУЗ-овете – приоритет на Съвета на ректорите и МОН

Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между  Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката Красимир..

публикувано на 08.02.25 в 10:30