Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кето-храненето като начин на живот

| обновено на 28.10.22 в 12:23
Снимка: Ани Петрова

Кето-храненето не е режим, а начин на живот. Това коментира за БНР-Бургас Ивайло Владов, създател на платформата https://keto-bg.com/ . Това придоби популярност в последните години, като възможност за отслабване, което е грешно.

 „Правилното кето и състоянието на кетоза - това, което се търси при кето-храненето, е адаптацията на тялото да изгаря мазнини, а не само да свалим 2-5 килограма за морето или за някакъв случай, защото смятаме, че ще изглеждаме по-добре.  То няма как да гори въглехидрати, защото ние не се храним с достатъчно, че да има достатъчно за енергия. Въглехидратите, които се приемат при кето, една част са несмилаеми, т.е. не могат да се използват като енергия“, допълни Владов.  

Другата част са на един санитарен минимум, който е необходим за нормалното функциониране на тялото, посочи Ивайло Владов.

Няма доказана връзка между сърдечно-съдовите заболявания и консумирането на много мазнини, добави той. Такива данни не се намират и при конкретни проучвания, посочи Владов:

„Дори такава корелация не се открива и между високия холестерол и сърдечно-съдовите заболявания. И от друга страна – твърде много хора с нисък холестерол страдат от сърдечно съдови заболявания. Тоест – истината е там някъде, но медицината, знаем, че не е точна наука. Всичко там е „може би“, „евентуално“, „вероятно“ и т.н. Така че, за мазнините, в последно време, говорим за тези, които се използват при кето, също медицината си променя становището“, каза той.

Няма нищо лошо да се ядат по-голямо количество мазнини, проблемът е, когато те се комбинират с въглехидрати, добави Ивайло Владов.

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сливенска болница се включва в инициативата "Щедрият вторник"

По случай " Щедрия вторник"  от днес до 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause.  Болниците, които ще участват в кампанията, са  МБАЛ „Хаджи Димитър“, Сливен ,  МБАЛ „Света София“, София; МБАЛ Хигия,..

публикувано на 03.12.24 в 09:05

Дарители ремонтират Второ детско отделение в УМБАЛ Бургас

Дарители ремонтират стаите във Второ детско отделение на УМБАЛ Бургас. Кампанията е организирана от Радостин Колев, чието дете е било пациент тук. Той е строителен предприемач, а към каузата са се присъединили негови близки. Една от стаите вече е готова. Стените, таваните са шпакловани и пребоядисани, както и радиаторите и тръбите. Подовите первази..

публикувано на 02.12.24 в 12:01

Нова платформа ще помага за наблюдение на недостига на лекарства в ЕС

Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа  за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да..

обновено на 01.12.24 в 13:47
Архив

Мобилни кабинети за тестове за ХИВ и хепатит в бургаските университети

Отбелязваме Световния ден за борба срещу СПИН. По този повод в Бургас на 2 декември /понеделник/ и 3 декември /вторник/ ще работи мобилен кабинет за безплатно и анонимно изследване с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С.  Утре кабинетът ще бъде разположен в сградата на Медицинския университет и ще работи от 10 до 12 часа. А във вторник ще бъде..

публикувано на 01.12.24 в 11:06

Бургас отбелязва Световния ден за борба със СПИН с мобилни лаборатории за анонимно изследване

За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ съвместно с РЗИ, БМЧК, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и БСУ ще проведат различни дейности за повишаване на информираността на младите и хората в повишен риск за начините на предпазване от..

публикувано на 29.11.24 в 13:48

Над 96% от децата в България имат поне един кариес

Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..

публикувано на 27.11.24 в 13:04

Ямболска област: Два пъти по-висока от средната за страната заболяемостта от грип

Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип  в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева  и допълни, че резултатите от направените..

публикувано на 26.11.24 в 16:17