Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

платена публикация
Видове соларни панели за фотоволтаични системи

Постоянно чуваме за независимо електроснабдяване, зелена енергия и автономия на дома от електрическата мрежа. Факт е, че все повече домакинства инвестират в изграждането на собствена фотоволтаична система, която се базира на соларни панели. Именно на PV модулите ще обърнем специално внимание в следващите редове: какво представляват, как работят и от какво зависи тяхната ефективност?

  • Принцип на работа на фотоволтаичния панел

Соларната система представлява поредица от фотоволтаични модули, които преобразуват слънчевата енергия в електричество и с помощта на електроди я предават по-нататък към други преобразувателни устройства - инвертори. Инверторът е необходим, за да трансформира постоянния ток в променлив, който домакинските електрически уреди могат да използват.

Постоянният ток се получава, когато слънчевата енергия се абсорбира от фотоклетките и фотонната енергия се преобразува в електрически ток. От количеството фотони, които попадат върху фотоелемента зависи колко енергия ще произведе соларният панел. Поради тази причина работата на соларната система се влияе не само от материала на фотоклетките, но и от броя на слънчевите дни в годината, ъгъла на падане на слънчевата светлина върху модула и други фактори извън човешкия контрол.

  • Видове соларни модули

В зависимост от тяхната мощност, соларните панели биват: маломощни, за зареждане на телефони и друга малогабаритна техника; универсални и по-мощни, комбинирани в комплекти електроцентрали за преобразуване на слънчевата енергия в електричество.

В промишлеността и бита се използват както слънчеви панели, така и соларни колектори. Това са отоплителни инсталации, работещи при ниски температури, чиято задача е да осигурят гореща вода на къщи и промишлени помещения. Мощността на колектора зависи от неговата полезна площ. Колкото по-голям е колекторът, толкова по-мощна е инсталацията.

Всички соларни панели работят на принципа на преобразувателя. Този принцип е много прост: в качеството на основен елемент се използва полупроводник, който преобразува слънчевата енергия в електричество. Когато няколко конвертора са свързани помежду си, се получава батерия.

Силицият е най-често използваният материал за производство на соларни панели. В качеството му на полупроводник той е евтин, износоустойчив материал с добра производителност. Съществуват три подвида фото панели: монокристални, поликристални и аморфни. Монокристалните модули са направени от силиций, който е преминал специално пречистване. Следователно такъв модул струва повече от другите видове на същата основа.

Външно панелът изглежда като силиконова пчелна пита, металът е сплескан в клетките до състояние на най-тънките плочи. По време на работа монокристалният панел показва отличен коефициент от 20%. В допълнение, той е в състояние да улавя добре слънчевата светлина, което означава, че е ефективен в облачно време.

В основата на поликристалните соларни панели стои силиконова сплав, която в последствие се формира в поликристални клетки. Производствената технология е по-евтина от тази, използвана за производството на монокристалните модули, но и ефективността тук е по-ниска – около 18%.

Аморфните соларни панели за фотоволтаични системи се класифицират като силициеви и тънкослойни. Произвеждат се от силициев водород, който по време на изпаряване се нанася върху тънък субстрат, а отгоре се поставя защитно покритие. Аморфният панел има редица предимства: цена, лекота на използване, достъпност и др.

Технологията за производство на аморфни панели е проста и сравнително евтина: полупроводникови съединения се напръскват върху тънък полимерен субстрат. Повърхността им трябва да бъде покрита със защитен слой. Ефективността на тънкослойните панели е около 5%, но те компенсират ниската производителност с непретенциозността си по време на употреба.
По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предвижда се изграждане на кръгово движение между ул. „Радой Ралин“ и бул. „Хаджи Димитър“ в Сливен

Предложение на проект за изграждане на ново кръгово движение с пластмасови елементи беше прието от общинската Комисия по безопасност на движението. То ще бъде изградено на кръстовището между улица „Радой Ралин“ и булевард „Хаджи Димитър“, до сградата на държавния архив.  Движение с подобна сигнализация е първото в Сливен и има за цел да улесни..

публикувано на 12.09.24 в 15:38

След двучасова дискусия: институциите не знаят от къде са неприятните миризми в Бургас

След двучасово извънредно заседание на Комисията по околна среда към Общинския съвет не стана ясно от къде идват неприятните миризми, сигнали за които постъпват от началото на лятото в Бургас.  Извънредно заседание на екокомисията към Общинския съвет за зачестилите задушливи миризми в Бургас  На срещата се отзоваха представители на..

публикувано на 12.09.24 в 15:22

Созопол отново ще бъде домакин на НАТО научен форум

От 14 до 22 септември 2024 г. в Созопол, с финансовата помощ от НАТО по програмата „Наука за мир и сигурност“, ще се проведе научен форум посветен на най-новите достижения в областта на наноматериалите и нанотехнологиите използвани в различни сфери на сигурността. Директори на форума ще бъдат проф. Пламен Петков от Химикотехнологичен и металургичен..

публикувано на 12.09.24 в 15:03
Христо Бардуков

Кметът на Зидарово: Вместо да е отговорна към възрастните, държавата ги праща в "девета глуха"

Запазване на програмата „Грижа за дома“ поиска кметът на созополското село Зидарово Христо Бардуков в писмо да Министерството на труда и социалната политика. По нея асистенти се грижат за хора с увреждания и за възрастните, като им пазаруват, плащат сметките, проверяват здравословното им състояние, купуват лекарства и др. Ведомството обаче планира..

публикувано на 12.09.24 в 15:30

Царево временно ще депонира отпадъците си в Братово

Временно ще депонираме отпадъци в депото в Братово, каза кметът на Царево Марин Киров. Това изисква огромен ресурс, тъй като ще возим на много по-голямо разстояние, уточни той. Припомняме, че от няколко дни гори депото край Равадиново, което се използва от три общини – Созопол, Приморско и Царево. Проблемът е, че то на практика е запълнено,..

публикувано на 12.09.24 в 14:05

Частица от Светия кръст ще бъде изнесена за поклонение в храм "Св.св. Кирил и Методий" в Бургас на 14 септември

  Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична Света литургия на Кръстовден (14 септември) в катедрален храм „Св.св. Кирил и Методий“ в Бургас.  Частица от Светия кръст ще бъде изнесена за поклонение в най-големия бургаски храм на големия християнски празник.  Миряните ще могат да се поклонят пред светинята от 09.00 часа. На 14 септември Църквата..

публикувано на 12.09.24 в 12:11

Извънредно заседание на екокомисията към Общинския съвет за зачестилите задушливи миризми в Бургас

Зачестилите остри задушливи миризми, които притесняват бургазлии, са темата на извънредното заседание на Постоянната комисия по опазване на околната среда земеделие и храни на 12 септември от 11 часа в зала 1 на Община Бургас. Заседанието е с една единствена точка –анализ на причините и факторите, довели до усещането за неприятните миризми в..

обновено на 12.09.24 в 08:23