Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

платена публикация
Видове соларни панели за фотоволтаични системи

Постоянно чуваме за независимо електроснабдяване, зелена енергия и автономия на дома от електрическата мрежа. Факт е, че все повече домакинства инвестират в изграждането на собствена фотоволтаична система, която се базира на соларни панели. Именно на PV модулите ще обърнем специално внимание в следващите редове: какво представляват, как работят и от какво зависи тяхната ефективност?

  • Принцип на работа на фотоволтаичния панел

Соларната система представлява поредица от фотоволтаични модули, които преобразуват слънчевата енергия в електричество и с помощта на електроди я предават по-нататък към други преобразувателни устройства - инвертори. Инверторът е необходим, за да трансформира постоянния ток в променлив, който домакинските електрически уреди могат да използват.

Постоянният ток се получава, когато слънчевата енергия се абсорбира от фотоклетките и фотонната енергия се преобразува в електрически ток. От количеството фотони, които попадат върху фотоелемента зависи колко енергия ще произведе соларният панел. Поради тази причина работата на соларната система се влияе не само от материала на фотоклетките, но и от броя на слънчевите дни в годината, ъгъла на падане на слънчевата светлина върху модула и други фактори извън човешкия контрол.

  • Видове соларни модули

В зависимост от тяхната мощност, соларните панели биват: маломощни, за зареждане на телефони и друга малогабаритна техника; универсални и по-мощни, комбинирани в комплекти електроцентрали за преобразуване на слънчевата енергия в електричество.

В промишлеността и бита се използват както слънчеви панели, така и соларни колектори. Това са отоплителни инсталации, работещи при ниски температури, чиято задача е да осигурят гореща вода на къщи и промишлени помещения. Мощността на колектора зависи от неговата полезна площ. Колкото по-голям е колекторът, толкова по-мощна е инсталацията.

Всички соларни панели работят на принципа на преобразувателя. Този принцип е много прост: в качеството на основен елемент се използва полупроводник, който преобразува слънчевата енергия в електричество. Когато няколко конвертора са свързани помежду си, се получава батерия.

Силицият е най-често използваният материал за производство на соларни панели. В качеството му на полупроводник той е евтин, износоустойчив материал с добра производителност. Съществуват три подвида фото панели: монокристални, поликристални и аморфни. Монокристалните модули са направени от силиций, който е преминал специално пречистване. Следователно такъв модул струва повече от другите видове на същата основа.

Външно панелът изглежда като силиконова пчелна пита, металът е сплескан в клетките до състояние на най-тънките плочи. По време на работа монокристалният панел показва отличен коефициент от 20%. В допълнение, той е в състояние да улавя добре слънчевата светлина, което означава, че е ефективен в облачно време.

В основата на поликристалните соларни панели стои силиконова сплав, която в последствие се формира в поликристални клетки. Производствената технология е по-евтина от тази, използвана за производството на монокристалните модули, но и ефективността тук е по-ниска – около 18%.

Аморфните соларни панели за фотоволтаични системи се класифицират като силициеви и тънкослойни. Произвеждат се от силициев водород, който по време на изпаряване се нанася върху тънък субстрат, а отгоре се поставя защитно покритие. Аморфният панел има редица предимства: цена, лекота на използване, достъпност и др.

Технологията за производство на аморфни панели е проста и сравнително евтина: полупроводникови съединения се напръскват върху тънък полимерен субстрат. Повърхността им трябва да бъде покрита със защитен слой. Ефективността на тънкослойните панели е около 5%, но те компенсират ниската производителност с непретенциозността си по време на употреба.
По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Част от ЦАУ „Освобождение“ се мести временно в Спортен център „Славейков“

Поради извършването на ремонтни дейности в сградата на ЦАУ „Освобождение“ в комплекс Славейков, някои от отделите ще бъдат изнесени във външни офиси, където ще предоставят на гражданите своите услуги.  От 5 декември – четвъртък, касата на ЦАУ „Освобождение“, служба ГРАО, отдел „Деловодство“ и отдел „Озеленяване“ ще бъдат разположени в сградата на спортен..

публикувано на 04.12.24 в 10:33

Ново осветление на „Тройката“ и в градинката до Часовника

Община Бургас подмени осветлението на площад „Тройката“. Старите лампи са били амортизирани, а част от тях са станали жертва на вандали.  Новите осветителни тела са 82. Те са изработени от по-устойчив материал, светят по-ярко и са с по-висока енергийна ефективност, съобщават от Общината. Вечер стълбовете им светят в синьо. Подменени са и лампите..

публикувано на 04.12.24 в 10:26

Прегледани са близо 400 овце и кози от няколко ямболски села

На близо 400 овце и кози от няколко ямболски села днес са извършени клинични прегледи, според ветеринарите до момента няма животни, които да проявяват признаци  на заболяванията шарка и чума и не се налага да се вземат кръвни проби. Шест села от ямболска област попадат в 10-километровата санитарна зона около огнището на шарка по дребните преживни..

публикувано на 03.12.24 в 19:01

В Сливен излязоха на протест срещу вдигането на цената на водата

Предвиденото увеличение на цената на питейната вода с 20,95% предизвика гражданско недоволство пред сградата на ВиК Сливен този следобед. Група граждани дойдоха да изкажат недоволството си от това, че не е разяснен механизма на увеличение на цената и кое налага това.  Контактна група от протестиращите провежда среща с управителя на ВиК Пламен..

публикувано на 03.12.24 в 17:36

Бургас се обединява в подкрепа на 12-годишната Елза Кеворк Дадурян

12-годишната Елза Кеворк Дадурян е диагностицирана с хронична бъбречна недостатъчност – последна степен, със съпътстващи усложнения. Момичето е отлична ученичка в 6 клас в бургаското ОУ „Васил Априлов“. Предвид тежкото си заболяване обаче, Елза все по-рядко може да посещава училище и има спешна нужда от трансплантация в чужбина. Преди два месеца..

публикувано на 03.12.24 в 17:19

Форум в Бургас повдига въпроса за евакуацията на хора с увреждания

Международният ден на хората с увреждания е повод да насочим вниманието и към един проблем свързан с адекватните мерки при евакуацията на тези хора по време на извънредни ситуации.  Бургас отбелязва Деня на хората с увреждания с артистични и спортни прояви Форум в експоцентър „Флора“ Бургас днес обедини различни организации и..

публикувано на 03.12.24 в 16:44

Местната власт дарява кръв на празника на Бургас 

Представители на местната власт ще дарят кръв на празника на Бургас - 6 декември. Акцията се провежда за втора година и в нея се включват общински съветници и служители на общинска администрация. Идеята е на заместник-председателя на общинския съвет и заместник-директор на УМБАЛ Бургас д-р Светослав Тодоров.  "С този жест искаме да благодарим за..

публикувано на 03.12.24 в 15:41