Природозащитната организация WWF възстановява горските местообитания в България. Дейността е част от кампанията, която тази година е под мотото „Общ дом. Общо бъдеще“. Крайречната растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници и птици. Изсичането на горите ги унищожава.
WWF работи усилено за възстановяването на крайречните гори, обясни Костадин Вълчев – старши експерт „Гори“ в природозащитната организация:
„Колкото са по-добри условията за другите видове, толкова са по-добри и за хората. Все по-популярни стават т.нар. екосистемни услуги, особено в контекста на климатичните промени. Защото горите ни осигуряват не само кислорода, не само питейната вода, но и ни предпазват от бедствия като наводнения, а след ковид кризата се говори и за състоянието на естествените екосистеми, в това число и горите, връзката с рисковете от епидемии и пандемии. Както казват - „здрава гора, здраво общество“. Има един исторически извод, че древните цивилизации са предшествани от гори и са следвани от пустини. Да се надяваме, че в XXI век сме достатъчно разумни, за да не изчезнем оставяйки пустини след себе си.
Експертът коментира и изказване на икономическия министър, че трябва да се увеличи сечта в старите гори:
„Тази сеч не е била никога забранявана напълно. Имаше мораториум върху изсичането на старите гори. Според европейската стратегия 2020-2030 година трябва около 10% от горите си да ги заделим във фаза на старост. Там изсичането на дърветата да е минимизирано, както и това, че няма нужда да отпада този мораториум, но под натиск от бизнеса това се случва.
Гората не е просто съвкупност от дървета. Тя е цялостен организъм, чиито части са неразривно свързани помежду си и си взаимодействат на различни нива. В този смисъл наличието на разнообразие от видове е изключително важно за устойчивостта на горите. Особено в условията на бързо променящ се климат. Биоразнообразието е ключов индикатор, че гората се развива балансирано и е в състояние да предоставя ефективно своите екосистемни услуги, които всички ние ползваме“, разказва Костадин Вълчев, старши експерт „Гори“ във WWF.
Различни животински видове в България са изложени на риск. Сред водещите заплахи за много популации са както бракониерството така и постепенното увреждане на техните местообитания и климатичните промени. Като природозащитна организация една от водещите мисии на WWF e да се грижи за опазването и възстановяването на дома на дивите животни у нас, голяма част от които обитават горите.
Едни от най-ценните местообитания са крайречните гори. Те са толкова богати на биоразнообразие, че често биват оприличавани на екваториалните джунгли. Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и насекоми. Изсичането на гората унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват.
Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията Общ дом. Общо бъдеще.
Вижте как на wwf.bg/koleda.
Георги Янакиев взе наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ за открояващо се журналистическо присъствие и запомнящи се изяви в ефира. Отличието бе връчено на церемония в София от Кин Стоянов, ротационен председател на Програмния съвет. Той заяви: "Много ми е приятно да обява победителя в тази категория, а той е свързан с една..
Община Поморие и местният винзавод организират голям празник по повод Деня на лозарите и винарите, съобщиха от местната администрация. Той ще се състои на откритата сцена до НЧ „Светлина 1939“ в кв. „Свети Георги“. Концертите ще започнат в 14.00 часа, а официалното откриване ще бъде в 16.00 ч. На сцената ще бъдат Нели Петкова, Теодора Маринова..
Петролният разлив в Черно море няма да достигне до бреговете на българското Черноморие. Това е становището на министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов. Двамата се срещнаха спешно, за да обсъдят ситуацията и потенциалните рискове за българското крайбрежие. Медийни публикации, според които се наблюдава..
Над 28 тона е количеството на текстилните отпадъци, събрани на територията на Община Несебър към настоящия момент. То безвъзмездно е предадено на „М-ТЕКС РЕЦИКЛИРАНЕ НА ТЕКСТИЛ” ООД, съгласно сключен договор, съобщиха от местната администрация. За намаляването потока на смесените битови отпадъци на територията на общината повече от година функционира..
В Сливен беше направена тренировка за реакцията институциите при авария в предприятие с висок рисков потенциал – Петролната база, която е близост до града. Целта й беше да се провери готовността на Общината за защита здравето и живота на населението, опазване целостта на инфраструктурата и на околната среда. Друга задача на проиграването беше да се..
Министерството на труда и социалната политика отваря процедурата за набиране на проекти по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност. Община Бургас е отново единствената в страната, която ще поеме изготвянето на инвестиционните проекти на желаещите да кандидатстват за помощни средства, които да улеснят достъпа до домовете им...
От днес в квартал „Сарафово“ жители и гости на населеното място имат на нова арт инсталация с модели на лодки. Те са разработени като концепция и осъществени от Общинско предприятие – Туризъм към Община Бургас. Преди да се случи това, на проведено събрание на местните жители бе представен и художественият проект. Корабите „Бургус“ и „Анастасия“..
Георги Янакиев взе наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ за открояващо се журналистическо присъствие и запомнящи се изяви в ефира...
Аварии и изграждане на нови водопроводи спират водата на няколко места в Бургаска област днес. Аномалии във водоснабдяването ще има днес до 17 часа за..
От днес в квартал „Сарафово“ жители и гости на населеното място имат на нова арт инсталация с модели на лодки. Те са разработени като концепция и..