Природозащитната организация WWF възстановява горските местообитания в България. Дейността е част от кампанията, която тази година е под мотото „Общ дом. Общо бъдеще“. Крайречната растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници и птици. Изсичането на горите ги унищожава.
WWF работи усилено за възстановяването на крайречните гори, обясни Костадин Вълчев – старши експерт „Гори“ в природозащитната организация:
„Колкото са по-добри условията за другите видове, толкова са по-добри и за хората. Все по-популярни стават т.нар. екосистемни услуги, особено в контекста на климатичните промени. Защото горите ни осигуряват не само кислорода, не само питейната вода, но и ни предпазват от бедствия като наводнения, а след ковид кризата се говори и за състоянието на естествените екосистеми, в това число и горите, връзката с рисковете от епидемии и пандемии. Както казват - „здрава гора, здраво общество“. Има един исторически извод, че древните цивилизации са предшествани от гори и са следвани от пустини. Да се надяваме, че в XXI век сме достатъчно разумни, за да не изчезнем оставяйки пустини след себе си.
Експертът коментира и изказване на икономическия министър, че трябва да се увеличи сечта в старите гори:
„Тази сеч не е била никога забранявана напълно. Имаше мораториум върху изсичането на старите гори. Според европейската стратегия 2020-2030 година трябва около 10% от горите си да ги заделим във фаза на старост. Там изсичането на дърветата да е минимизирано, както и това, че няма нужда да отпада този мораториум, но под натиск от бизнеса това се случва.
Гората не е просто съвкупност от дървета. Тя е цялостен организъм, чиито части са неразривно свързани помежду си и си взаимодействат на различни нива. В този смисъл наличието на разнообразие от видове е изключително важно за устойчивостта на горите. Особено в условията на бързо променящ се климат. Биоразнообразието е ключов индикатор, че гората се развива балансирано и е в състояние да предоставя ефективно своите екосистемни услуги, които всички ние ползваме“, разказва Костадин Вълчев, старши експерт „Гори“ във WWF.
Различни животински видове в България са изложени на риск. Сред водещите заплахи за много популации са както бракониерството така и постепенното увреждане на техните местообитания и климатичните промени. Като природозащитна организация една от водещите мисии на WWF e да се грижи за опазването и възстановяването на дома на дивите животни у нас, голяма част от които обитават горите.
Едни от най-ценните местообитания са крайречните гори. Те са толкова богати на биоразнообразие, че често биват оприличавани на екваториалните джунгли. Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и насекоми. Изсичането на гората унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват.
Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията Общ дом. Общо бъдеще.
Вижте как на wwf.bg/koleda.
В световен мащаб 1.3 милиарда тона храна се губи всяка година. В България годишното количество изхвърлена храна е близо 90 килограма на човек, а всяко домакинство губи средно между 200 и 400 лева от изхвърлена храна. Международен проект по програма Интеррег Черноморски басейн, в който участва и община Поморие,цели намаляване на..
Днес от 9:30 ч. в сградата на НЧ „Георги Кондолов“ в Царево ще се проведе двадесет и четвъртото редовно заседание на Общински съвет – Царево. В дневния ред са включени седем точки, сред които питания и ключови предложения, внесени от кмета на общината Марин Киров. Съветниците ще разгледат създаването на Общински фонд „Култура“ и приемането на..
Около 9 000 са незрящите хора у нас и на тях също ще им се наложи да боравят с единната европейска валута. Към момента подготовката за запознаването им с новите образци на банкнотите и монетите не е започнала. А до въвеждането на еврото у нас остават малко повече от пет месеца. Незрящият Добри предпочита пазаруването във виртуална..
Жълт предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна. Днес ще бъде слънчево, като след обяд над планинските райони ще има временни увеличения на облачността, но ще е почти без валежи. Температурите още ще се повишат и ще е горещо, с максимални температури между 34° и 39°,..
До 15 август 2025 г. земеделски стопани, заявили участие по интервенция II.E2-1 „Инструменти за управление на риска“, могат да подават заявления за изплащане на финансова помощ чрез електронната система на ДФ „Земеделие“. Подпомагането е насочено към стопани в сектор „Растениевъдство“, които са застраховали реколтата си срещу климатични рискове, сред..
Ремонт за близо 4 млн. и 400 хил. лева ще бъде извършен на сградата на общината в Ямбол. По време на дейностите административното обслужване на гражданите няма да бъде затруднено. Вече е изготвен и съгласуван инвестиционният проект, избрани са и изпълнителите на дейностите, информира ръководителят на проекта Ренета Реванска. „Като цяло това са..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия. В ямболското село Дражево отбелязват Деня на свети Илия с особена празничност. Местните считат светеца за свой покровител и с доброволни дарения, в продължение на близо 10 години, изградиха църковен..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия...
На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан..
До 15 август 2025 г. земеделски стопани, заявили участие по интервенция II.E2-1 „Инструменти за управление на риска“, могат да подават заявления за..