36-метровата стена до ДКЦ II (на булевард „Демокрация“) събра къдроглави пеликани от Атанасовското езеро в мащабен стенопис. Проектът е реализиран от Даниел Дубаров и Николай Димитров, а целта е да се насочи вниманието към опазването на птиците. Инициативата е на фондация Биоразнообразие и е подкрепена от Община Бургас.
За създаването на стенописа са били нужни 7 дни, използвани са акрилни и фасадни бои, но е била нужна подготовка, сподели единият оот авторите Николай Димитров:
„Преди да започнем имаше известна подготовка, която изискваше разрешително, изработване на проект, консултация с фондация Биоразнообразие, но самото изпълнение влезе в рамките на 7 дни. Имаше нужда първоначално от укрепване на стената, която беше доста стара. Подготвихме основата и това е резултатът. Свежестта на цветовете ще се запази няколко години, но и разчитаме на хората да пазят, за да се задържи максимално в този си вид. Двама души сме в екипа на SuperGТeam, аз и Даниел Дубаров. Започвахме всеки ден от 8:30 до 17:00 часа, постоянно ни спираха хора, които минава оттук и ни разпитваха какво се случва със стената“
Къдроглавият пеликан е един от двата вида, срещани у нас. Включен е в Червена книга на България в категорията критично застрашен, обясни Радостина Ценова от фондация Биоразнообразие:
„Къдроглавите пеликани са една от емблемите на Бургас. Те са един вид, който може да бъде видян през цялата година при нас. Лятото са розовите, а къдроглавите през есента и зимата. Нямаме засега успех с гнезденето на пеликаните. Избират нашите езера само за почивка и хранене, но се надяваме и това да се случи.
Няма друг такъв европейски град като Бургас, над който ежедневно да преминават тези птици. Те имат стриктен режим и хранителна миграция. Почиват на Атанасовското езеро, където им е спокойно, но пък нямат достатъчно храна, защото са рибоядни. Нашите риби на Атанасовско езеро са много миниатюрни. Хранят се на езерото Вая. всяка сутрин в 8 часа бургазлии могат да ги видят как прелитат над града, а после в 16:00 часа се връщат обратно в Атанасовското езеро.
Стенописът е част от дарителската кампания, която стартирахме. Първоначално идеята ни беше за скулптура, но след това решихме да е стенопис.
Кампанията за набиране на средства продължава. Те ще бъдат изразходвани за консервационни дейности за пеликаните. По-специално за пролетна бригада за възстановяване на един от големите острови за почивка на този пернат вид в Атанасовско езеро.
Музика и брейк съпътстваха официалното откриване на стенописа.
Снимки и видео: Кирил Костадинов и Свобода Атанасова
Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември. Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1. Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има..