Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект помага на ученици да учат занаят в реална среда


Бургаската Професионална гимназия по транспорт участва по проекта „Ученически практики“ на Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Целта е учениците да получат практическо обучение в реална среда по професии с приоритетно значение за икономиката на страната. Проектът е насочен към ученици над 16 г. Тази програма им помага да надградят знанията си, които получават в гимназията, обясни директорът на учебното заведение Ирина Пенкова. „В първия етап включихме 30 ученици. Миналия месец стартирахме втора група, в която са включени 20 ученици“, поясни тя.

Пенкова допълни, че програмата е помогнала на гимназията да разшири партньорството с бизнеса. Петя Узунова е била наблюдаващия учител по време на практиките. Заедно с наставник от частния сектор, който се е грижел за обучението в реална среда, са направили подбора на учениците и тяхната програма. „Това е една от най-добрите за мен национални програми, защото придобиват трудови навици, а от друга страна имат и материален стимул, тъй като получават и стипендия за тези 240 часа“, обясни тя.


Тодор Колев работи на Пристанище Бургас като главен механик и е бил наставник 3 месеца по програмата на 5-ма ученици. Самият той също е бивш възпитаник на учебното заведение. „Работихме главно по двигателите, хидравличните системи, товаро-подемни механизми, показах им и компютърна диагностика на автомобили. За първи път правиха диагностика и им беше интересно. Видяха машини, които не могат да се видят навсякъде“, разказа той.

Дванайсетокласникът Атанас Джамбазов е бил част от програмата. Неговото обучение е преминало в автомобилен сервиз. „Научих се да сменям много части и най-вече да комуникирам с хората, да работя в екип. Имаше шок само в началото докато свикна с обстановката“, обясни той.  

След завършването си Атанас иска да продължи обучението си в сферата на автомобилизма. „Чудя се дали да запиша електроавтомобили –автомобили без двигатели, изцяло на ток. По принцип не ги харесвам, но спрямо това как се развива светът –всичко минава на ток, а по-нататък на водород, но дефакто в момента няма кой да ги прави тези автомобили, а те след време ще започнат да се чупят. Затова смятам да кандидатствам с електроавтомобили“, допълни ученикът.

Продължителността на проекта е 29 месеца със срок на изпълнение до 30 декември 2023 г. Общата стойност на проекта е над 10 550 000 лв.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Галин Цоков

Министър Цоков участва в дискусия в Елхово по проблеми в образованието

Достъпът до качествено образование е един от най-острите проблеми в малките и погранични общини, подчерта служебният просветен министър  проф. Галин Цоков в Елхово, където участва в дискусия насочена към проблемите в образователната сфера в общините с отрицателен демографски прираст.  Достъпът до качествено образование в малките населени места е..

публикувано на 07.11.24 в 17:19

STEM център ще има в несебърското училище "Любен Каравелов"

Средно училище „Любен Каравелов“ в Несебър спечели проект за изграждане на STEM център в направленията „Природни науки“ и „Математика и информатика“. Проектът се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост на МОН-„Училищна STEM среда“ и е на стойност 685 792 лв. STEM центърът ще заеме учебни помещения, които след..

публикувано на 07.11.24 в 14:40

Бургас въвежда пилотно в страната лаборатории по изкуствен интелект в училищата

Община Бургас ще въведе първите в страната лаборатории за изкуствен интелект в училищата, информират от местната администрация.  AI лабораториите са част от амбициозен проект, който цели да направи Бургас първия град в Европа, където училищата разполагат с AI лаборатории. Те ще разполагат с модерни технологии като OpenVINO и DevCloud, които ще..

публикувано на 07.11.24 в 13:04
Галин Цоков, министър на образованието и науката.

Министър Цоков ще вземе участие в дискусия в Елхово

В Елхово днес служебният  министър на образованието проф. Галин Цоков ще вземе участие в дискусия насочена към проблемите в образователната сфера  в общините с отрицателен демографски прираст. Фокус на дискусията са предизвикателствата, пред които са изправени образователните институции в условията на задълбочаваща се демографска криза в..

публикувано на 07.11.24 в 07:50
Юлиян Петров

Не е изключено да се стигне до протести, ако учителите не получат обещаното увеличение на заплатите

Не е изключено да се стигне до протести, ако учителите не получат обещаното увеличение на заплатите. Това заяви в Кърджали председателят на синдикат Образование към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров, съобщава БТА От синдиката уточняват, че засега няма отговор от страна на Министерството на финансите дали договореното по отношение на увеличението на..

публикувано на 06.11.24 в 17:13

Нова група от украински деца изучава български език

От днес нова група от украински деца започна да изучава български език, ниво А1. Това е първата дейност за подкрепа по новия проект на Уницеф България и Община Бургас. Проектът се изпълнява за украинските граждани и техните деца от Центъра за подкрепа на личностното развитие - Бургас, като целта му е да подобри достъпа на разселени деца от Украйна до..

публикувано на 06.11.24 в 16:10

Деца ще учат немски език в творческо ателие

В Бургас екипът на Етно кафене и музей съвместно с Coworking Family Burgas организират на 24 ноември – неделя, от 11.00 ч. до 14.00 часа детско творческо ателие. То е за любознателни деца, които искат да се отправят на пътешествие във вселената на чуждите езици.  Разговорен немски език за деца с творческо ателие „Море” е събитие, което със сигурност ще..

публикувано на 06.11.24 в 11:58