Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ирена Марковска: Сами създадохме графен, разработихме и модел на суперкондензатор (ОБНОВЕНА)

| обновено на 28.11.22 в 13:04
проф.Ирена Марковска, зам.-ректор на университет „Проф.д-р Асен Златаров“ - Бургас
Снимка: Свобода Атанасова

Бургаският университет  „Проф.д-р Асен Златаров“ е част от научен консорциум, в който влизат 16 институции, сред тях и БАН.  Висшето училище е част от националната програма „Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“. Те представиха свои патентовани изобретения, като суперкондензатор, който захранва електромобилите, обясни зам.-ректорът проф. Ирена Марковска. 


„Програмата включва три компонента - съхранение и преобразуване на възобновяема енергия. Вторият е електрически превозни средства и водородна мобилност. Третият е ефективни методи за улавяне и оползотворяване на въглероден диоксид. 

По принцип патентоването е сложен процес, защото отнема много време. Преди да излезе научна публикация е хубаво ти да направиш усилие да си защитиш интелектуалната собственост. Имам вече 10-ина патента, които са излезли. Сега по последната програма сме защитили три патента в рамките на 3 години. Това е сравнително по-бързо. 

Работата на нашия екип беше свързана със създаването на суперкондензатор. Предполагам знаете, че суперкондензаторите намират в последно време приложение в електромобилостроенето. Там се използват батерии и суперкондензатори. Допълват се взаимно, защото батериите издържат по-дълго време, а суперкондензаторите се зареждат за много кратко време. задържат статически заряд.

 Учените са успели да нанесат графеново покритие върху металните електроди. Какво представлява графенът:



„Графенът е един много интересен и иновативен материал. Той на практика представлява една равнинна мрежа от решетката на графита. Със сзздаването на такива материали навлизаме в света на нанотехнологиите. 

Получаването на графен е доста трудна задача и наистина е огромно предизвикателство, само ще кажа, че в света има създадени научни институти  за графен, а ние сами го създадохме. 

В момента именно това е предизвикателството за няколко университета в България. Знам, че колегите от СУ и Химикотехнологичен и металургичен университет (ХТМУ) и БАН също работят.  Използвайки сравнително безотровни технологии успяхме чрез комбинирано действие на електролиза и ултразвук да получим графен. 

Другите ни усилия бяха насочени към създаването на електропроводима паста, а третата е създаване на диелектрик с много висока проницаемост. В крайна сметка на базата на всички тези елементи, които ние създадохме успяхме да разработим суперкондензатор в наши лабораторни условия. 
От бургаския университет „Проф.д-р Асен Златаров“ бяхме два екипа, сравнително малки, но с доста добри резултати. 

Вторият екип работи върху нова генерация  биогоривни клетки, за генериране на електрическа енергия и биоремедиация.  Събраха седиментни проби от защитена местност „Пода“, които се характеризират с условия за наличие на желаната метаболитна активност, т.е. без кислородно дишане.“


И още от научните открития и нанотехнологиите с бургаски акцент. Докато в началото компютрите са заемали площ на цяла стая, сега те са в джобни размери, но това се дължи на нанотехнологиите и иновациите, сподели заместник-ректорът Ирена Марковска. Пак за тях продължава разговора ни сега.  По думите ѝ предстои да се използва иновативен начин за  оцветяване на различните видове плоки, новост,  върху която работят учените:


„Друго върху което се работи са възобновяемите източници. Очакваме нови предизвикателства.

Нашият екип работи и върху получаване на керамични пигменти, които са много важни в силикатната промишленост, защото така се оцветяват плочките. Идеята е да ги направим по-евтини, използвайки наши продукти, суровините да бъдат на достъпни цени, както и 
стабилността на цвета“, уточни още професор Ирена Марковска. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нидерландия и Белгия са най-предпочитаните държави от българите за обучение в чужбина

  20-то изложение „Световно образование“ ще се проведе в Бургас на 7 октомври.  6 университета ще бъдат представени в него.Това са четири учебни заведения от Швейцария, един от Нидерландия, и един от България. В същото време посетителите ще имат възможност да се запознаят с възможностите за обучение във висшите училища в цяла Европа, обясни Николай..

публикувано на 05.10.24 в 10:50

Двойно повече студенти в бургаския филиал на Софийския университет

С двойно повече студенти започва втората си година бургаския филиал на Софийския университет. Днес академичната година бе официално открита в присъствието на ръководството на ВУЗ-а, студенти и гости.  Стабилизирана академична структура, с нови магистърски програми и още повече студенти отчете на старта на втората учебна година..

публикувано на 03.10.24 в 13:45
Община Сливен

Община Сливен ще награди учител и директор на годината

За първи път сливенски учители и директори на училища ще бъдат отличени с награди „Учител на годината“ и „Директор на годината“. Наградите ще бъдат връчени в навечерието на Международния ден на учителя – 5 октомври. Наградата е учредена от община Сливен.  Общо 12 са номинациите за наградите в двете категории.  Учители и директори от детски..

публикувано на 02.10.24 в 12:09

Протест в Бургас заради агресия в клас (ВИДЕО)

В Бургас родители протестираха заради агресия в клас. Втора седмица децата им не посещават училище заради проблемен ученик. Действията им подкрепят и учителите. Случаят е от трети В клас на бургаското училище „Св. Св. Кирил и Методий“. Проблемът е от миналата учебна година, когато ученикът е прехвърлен от друго..

обновено на 02.10.24 в 10:57

Откриха академичната 2024/2025 година в БСУ

Стотиците първокурсници, които прекрачиха прага на Бургаския свободен университет, бяха посрещнати в аулата на висшето учебно заведение. Над 1 200 са новозаписаните студенти в 10 бакалавърски, 42 магистърски и 8 докторски програми. БСУ отбелязва най-висок ръст в броя на чуждестранните студенти. В момента в БСУ се обучават над 130..

публикувано на 30.09.24 в 13:02
БСУ

БСУ открива академичната година днес

 Бургаският свободен университет ще открие в 10 часа новата академична 2024-2025 година.   Церемониите ще бъдат по Центрове, както следва: Център по хуманитарни науки – 10 часа, аула на БСУ; Център по юридически науки – 10.30 часа, зала 110; Център по информатика и технически науки – 11.00 часа, зала 207; Център по икономически и..

публикувано на 30.09.24 в 09:14

Кампанията“Отговорни в училище“ се открива днес в Бургас

Втората кампания“Отговорни в училище“ ще бъде открита днес с щафетно бягане в центъра на Бургас. Тя обединява родители, ученици, учители и институции, за да бъде създадена по-добра училищна среда, обясни инициаторът на акцията и основател на фондация“Оставам тук“ Румяна Гюркан в предаването "Булевард Демокрация". "В кроса ще се включат..

обновено на 29.09.24 в 08:31