Бургаският университет „Проф.д-р Асен Златаров“ е част от научен консорциум, в който влизат 16 институции, сред тях и БАН. Висшето училище е част от националната програма „Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“. Те представиха свои патентовани изобретения, като суперкондензатор, който захранва електромобилите, обясни зам.-ректорът проф. Ирена Марковска.
„Програмата включва три компонента - съхранение и преобразуване на възобновяема енергия. Вторият е електрически превозни средства и водородна мобилност. Третият е ефективни методи за улавяне и оползотворяване на въглероден диоксид.
По принцип патентоването е сложен процес, защото отнема много време. Преди да излезе научна публикация е хубаво ти да направиш усилие да си защитиш интелектуалната собственост. Имам вече 10-ина патента, които са излезли. Сега по последната програма сме защитили три патента в рамките на 3 години. Това е сравнително по-бързо.
Работата на нашия екип беше свързана със създаването на суперкондензатор. Предполагам знаете, че суперкондензаторите намират в последно време приложение в електромобилостроенето. Там се използват батерии и суперкондензатори. Допълват се взаимно, защото батериите издържат по-дълго време, а суперкондензаторите се зареждат за много кратко време. задържат статически заряд. “
Учените са успели да нанесат графеново покритие върху металните електроди. Какво представлява графенът:
„Графенът е един много интересен и иновативен материал. Той на практика представлява една равнинна мрежа от решетката на графита. Със сзздаването на такива материали навлизаме в света на нанотехнологиите.
Получаването на графен е доста трудна задача и наистина е огромно предизвикателство, само ще кажа, че в света има създадени научни институти за графен, а ние сами го създадохме.
В момента именно това е предизвикателството за няколко университета в България. Знам, че колегите от СУ и Химикотехнологичен и металургичен университет (ХТМУ) и БАН също работят. Използвайки сравнително безотровни технологии успяхме чрез комбинирано действие на електролиза и ултразвук да получим графен.
Другите ни усилия бяха насочени към създаването на електропроводима паста, а третата е създаване на диелектрик с много висока проницаемост. В крайна сметка на базата на всички тези елементи, които ние създадохме успяхме да разработим суперкондензатор в наши лабораторни условия.
От бургаския университет „Проф.д-р Асен Златаров“ бяхме два екипа, сравнително малки, но с доста добри резултати.
Вторият екип работи върху нова генерация биогоривни клетки, за генериране на електрическа енергия и биоремедиация. Събраха седиментни проби от защитена местност „Пода“, които се характеризират с условия за наличие на желаната метаболитна активност, т.е. без кислородно дишане.“
И още от научните открития и нанотехнологиите с бургаски акцент. Докато в началото компютрите са заемали площ на цяла стая, сега те са в джобни размери, но това се дължи на нанотехнологиите и иновациите, сподели заместник-ректорът Ирена Марковска. Пак за тях продължава разговора ни сега. По думите ѝ предстои да се използва иновативен начин за оцветяване на различните видове плоки, новост, върху която работят учените:
„Друго върху което се работи са възобновяемите източници. Очакваме нови предизвикателства.
Нашият екип работи и върху получаване на керамични пигменти, които са много важни в силикатната промишленост, защото така се оцветяват плочките. Идеята е да ги направим по-евтини, използвайки наши продукти, суровините да бъдат на достъпни цени, както и стабилността на цвета“, уточни още професор Ирена Марковска.
Седмокласниците подобряват представянето си на тазгодишното национално външно оценяване, показва анализ на резултатите. Средният брой точки по български език и литература е 55,91 – с близо точка повече спрямо предходните две години. Пълните 100 точки са постигнати от 16 ученици. Най-добре се справят със задачите с избираем отговор и с преразказа от..
Ученици от 11 клас на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) в Бургас представиха свои проекти, свързани със софтуерен продукт. Проектите са резултат от тяхната работа в производствена среда, а чрез този продукт ще помогнат за правилното професионално развитие на своите съученици. Единайстокласниците бяха запознати..
Филиалът на Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ – Бургас ще обучава студенти в професионално направление „Театрално и филмово изкуство“. Решението за откриването беше прието от Министерския съвет на основание одобрен проект от Националната агенция за оценяване и акредитация и решение на Академичния съвет на..
Представители на гражданска група "Математика за всички деца" са изпратили становище до МОН. То е свързано с предлаганите промени в Закона за предучилищното и училищно образование.Те не са съгласни с обявените намерения приемът в математически гимназии да става само след четвърти клас, а самите учебни завадения да се преобразуват в специализирани...
И тази година читалищата в населените места на община Болярово са подготвили разнообразна и полезна програма с летни занимания за деца. Целта е не само децата да прекарат ваканцията си весело и безопасно, но и да научат нови неща, да развият своите таланти и да се включат в активности, които съчетават забавление с образование. В читалищата ще има..
Нова специалност „Киберсигурност“ обмислят да въведат в СУ „Йордан Йовков“ в Бургас, каза за общественото радио директорът на школото Калина Пенева. До момента учебното заведение е едно от малкото в страната, което предлага обучение в направленията криминалистика и съдебна администрация: „Щеше ни се „Криминалистика“ да бъде..
В Бургас бе открито първото издание на Black Sea Game Summit - двудневно събитие, което събира на едно място създатели на видео и настолни игри, инди разработчици, художници, гейм дизайнери, косплей артисти, стриймъри, музиканти, гейм инфлуенсъри, представители на студиа и издатели, както и българската гейминг общност. Приветствия към участниците и..