Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодор Ушев: Главният герой на „φ1.618“ Криптон е моето алтер его (ВИДЕО)

Заради Бургас бруталната антиутопия на Владислав Тодоров тръгна в поетична посока, призна режисьорът

„Бургас е любимият ми български град и ако един ден, надявам се, се върна в България, то ще бъде тук“- признанието е на Теодор Ушев, който със специална прожекция в морския град представи дебютния си пълнометражен филм „φ1.618“ . Мартина Апостолова, актрисата в главната женска роля, бе заедно с него за срещата с публиката в Дома на НХК, а започналата снощи дискусия от сцената продължи в студиото на БНР-Бургас, където режисьорът бе гост.


Бруталната приказка на Владислав Тодоров „Пумпал“ по чийто сценарий е филмът, Ушев превръща в поетична история за книгите, паметта и любовта с много пластове на възприемане и стийм пънк визуализация. Коментарът на режисьора:

„Мисля, че това се дължи на факта, че 70% от филма е сниман в Бургас. Първоначалната идея беше да е сред бруталистка архитектура и паметници. Заради ковид не беше възможно да пътуваме до Сърбия, където тези паметници са запазени, тъй като в България са в безобразно състояние. Дори Бузлуджа трябваше да го пресъздаваме на 3D. Намерихме интересни места за снимане около Бургас и това подведе нещата към една поетична трактовка, а не към сива и грозна, такава, каквато беше заложена в книгата. Един режисьор работи с това, което има, а около мен бяха невероятно красиви гледки, спиращи дъха и нямаше как да не се възползвам.“


Действието в ключови сцени се развива в Солниците. Снимачен декор е и замъкът в Равадиново, а част от кадрите са снимани и в бургаския Пантеон.

Оператор на филма е майсторът Емил Христов, а в лентата е включена и анимация на Теодор Ушев.

Пред БНР-Бургас режисьорът сподели още:

„Книгите са една от основните теми, материалният свят и нематериалният, какво остава след нас и къде остава паметта. Героят на филма Криптон е копист, човек, който копира книги и тъй като 100 години е живял на борда на Пумпала и не е говорил с никого, се изразява с цитати от книги. Почти всяко негово изречение е от знаменит роман или пиеса. И по същия начин и аз, тъй като го приех като един вид алтер его, си казах-след като говори така ще направя филма чрез цитати музикални и от филми. И въобще си правим гаргара-да използвам това име на едната от героините. Правим си гаргара с всичко-с любимите филми, музика, но най-вече със самите нас. Затова всеки гледа този филм по свой собствен начин. Всички хора виждат различен филм-така е замислен филмът.“  

Теодор Ушев и актрисата Мартина Апостолова в диалог с бургаската публика

Антиутопичната лента ни потапя свят на биотитаните - безсмъртни, асексуални, биологически съвършени хора. Главният герой Криптон живее от 100 години в Пумпала, където преписва книги. Там е и Спящата красавица, а желанието му да я събуди като пристъпи забраните на света си, води до серия от приключения с изскочилата от създанието му Гаргара. 

Главната роля е поверена на Деян Донков. Партнират му Мартина Апостолова и Ирмена Чичикова. Галерия от странни образи в антиутопичния свят изграждат Владимир Люцканов, Николай Станоев, Герасим Георгиев-Геро, Васил Дуев, Китодар Тодоров.

Във филма Сашка Васева се появява като холограма на певица, а медийният експерт Георги Лозанов и ексцентричния артист Иво Димчев играят себе си.

70% от филмът е сниман в Бургас на спиращи дъха места, отбеляза Теодор Ушев на морската премиера

Много държах „φ1.618" да е насочен към младежка публика и затова се опитах максимално да опростим филмовия език, така че да може да се чете от най-ниското ниво до най-високото, това, което само културолози от Софийския университет ще схванат, поясни още Теодор Ушев.  

Представянето на лентата продължава тази вечер във Варна, на 29 ноември в Пловдив и на 5 декември в Кюстендил, родният град на Ушев.

В Бургас филмът върви в мол "Галерия" с четири прожекции от 14.10, 16.40, 19.10 и 21.40 часа. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Елена Папаризу за първи път на сцената на SPICE Music Festival

Гръцката поп икона Елена Папаризу ще стъпи за първи път на сцената на SPICE Music Festival в Бургас това лято – с концерт на 9 август 2025, който ще бъде спектакъл и емоционално завръщане към най-големите хитове на певицата. Елена Папаризу, която прослави Гърция с победата си в „Евровизия“ през 2005 г. с My Number One, споделя, че участието..

публикувано на 22.07.25 в 14:00

Маргарита Хранова с нова песен на "Бургас и морето"

42-ото издание на националния конкурс „Бургас и морето“ е на 26 юли от 21 часа в Летния театър.

публикувано на 22.07.25 в 13:05

„Музикална магия 2“ гостува в Бургас и Несебър

Бургас и Несебър са следващите спирки от турнето на „Музикална магия 2“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов. В програмата се включват и двама виртуози от световна величина - музикантите Вероника Тодорова, акордеон и "българският Паганини на кларинета" Атанас Маринов. Това турне продължава вече трета година,  защото е една „музикална..

обновено на 22.07.25 в 12:41

Историческият музей в Поморие представя обновената си експозиция „Археология”

Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба „Златните накити на тракийската аристократка от Анхиало Лесескепра”. Откриването е в 19 часа. Събитието е под надслов "Възкръсването на един древен град. Тайните на Анхиало." Програма включва лекция..

публикувано на 22.07.25 в 09:00

Младежки театрален проект стартира в Бургас

През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..

публикувано на 21.07.25 в 16:30

Бургаски екип стои зад песента „Когато се побираме в сълза“

Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има минало, така има и бъдеще. Няма как този фестивал да стане история, защото реално след „Златният Орфей“ остана единствения национален от такъв мащаб  и ще бъде абсолютно кощунство това нещо да го няма...

обновено на 21.07.25 в 15:09

Малка художничка от Бургас с отличие от международен конкурс в Словакия

Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в предучилищна възраст „Житноостровски пастели“ – Словакия. Тази година конкурсът привлече внушителен интерес – постъпиха общо 2 237 художествени творби от 14 държави в Европа и Азия. Журито отличи 60..

публикувано на 21.07.25 в 13:00