Над 70% съдържание на вода в сирена, предлагани на българския пазар, е установило ново проучване на асоциация „Активни потребители“. Изследвани са 48 марки краве сирене като пробите са закупени от различни търговски обекти през месеците септември и октомври.
36 от 48 проби не отговарят нито на традициите в производството на сирене, нито на законодателството. Основните нарушения посочва авторът на изследването д-р Сергей Иванов:
„Освен наличието на палма, основното нарушение е, че се продават продукти с водно съдържание между 60 и 70%, в повечето случаи това са т.нар. бързозрейки. Продават се непакетирани и необозначени, което също е нарушение на законодателството. Продават се и продукти с водно съдържание над 70%. Такъв е всеки 4-ти продукт на пазара като рекордьорът е с 87%. Това всъщност изобщо не е сирене, защото правеното по технологията за саламурено сирене не може да има такова водно съдържание. Това са изкуствено сглобени продукти от химикали, вода и може би малко мляко.“
Оводнените сирена все още могат да се предлагат на пазара, но когато водното съдържания надхвърля 60% на етикета се изписва "саламурено сирене с повишено водно съдържание", гласи наредбата за млечните продукти.
Проблемното сирене не може да бъде разпознато на око, донякъде ориентир е цената, уточнява д-р Иванов:
„По-скъпите сирена-15,16 лева за килограм и нагоре, при тях нередности има в малко под 50% от пробите, а при тези, които са под 14 лева този процент е почти два пъти по-висок. Сирене под 10 лева 100% е фалшификат.“
През 2020 година „Активни потребители“ правят подобно изследване, сходни са и изводите. Тогава е проведена кампания за разясняване на вредите от консумирането на оводнено „сирене“. Беше организирана дискусия и в Народното събрание. Министерство на Земеделието и Храните промени законодателството и обнародва нова Наредба за специфичните изисквания към млечните продукти. Наредбата е в сила от 4 ноември 2021, а през май 2022 изтече и гратисния период даден на производителите за привеждане към новите изисквания. Въпреки настояването на НПО-сектора за забрана на оводнените сирена, е предприет по-смекчен подход. Освен колко е разрешено да се влага вода, сред съществените промени в изискванията са забрана за използването на влагозадържащи агенти в сиренето; забранява се добавянето в млечни продукти на мазнини и протеини с немлечен произход с изключение на желатин при специфични цели. На етикетите, на лицевата страна, задължително трябва да се посочва процентът на сухото вещество, съответно водното съдържание. Продуктите с повишено водно съдържание се предлагат в магазините задължително в оригинална опаковка на производителя, която не може да бъде отстранена от търговеца.
Резултатите от теста може да видите тук.
Наредба има, от БАБХ се изисква единствено да контролират за изпълнението й, добавят от „Активни потребители“.
Повече чуйте в звуковия файл.Предстои официалното откриване на летния сезон на 31 май. Според данните от записванията за тази година, в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг, се очаква по-силен сезон с около 15%. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Според него, обаче, пътната..
Нов воден атракцион ще има на Северния плаж в Бургас това лято. От управата на ивицата уточниха, че такива има по европейските курорти, но до момента друг подобен в България не е поставян. Подготовката на плажа е започнала с основно почистване и заравняване. Прави се и обезпаразитяване. След това ще се поставят чадърите и шезлонгите...
Министерството на електронното управление ще улесни подаването на документи и наемането на чуждестранни работници у нас чрез разработената Платформа за производство и издаване на разрешения за пребиваване и работа“. Това съобщи министърът на електронното управление Валентин Мундров по време на Национална дискусия "Достъп до пазара на труда на работници..
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..
Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..
Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и малкото останали насекоми ще могат трудно да се изхранят и съберат мед. В Странджа смъртността не е толкова висока, каквато е била преди години. Измръзнали са листата на дърветата, където се събира..
Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас днес. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на сигурността..
Нов воден атракцион ще има на Северния плаж в Бургас това лято. От управата на ивицата уточниха, че такива има по европейските курорти, но до..
Предстои официалното откриване на летния сезон на 31 май. Според данните от записванията за тази година, в най-големия ни Черноморски курорт..
Министерството на електронното управление ще улесни подаването на документи и наемането на чуждестранни работници у нас чрез разработената Платформа за..