Над 70% съдържание на вода в сирена, предлагани на българския пазар, е установило ново проучване на асоциация „Активни потребители“. Изследвани са 48 марки краве сирене като пробите са закупени от различни търговски обекти през месеците септември и октомври.
36 от 48 проби не отговарят нито на традициите в производството на сирене, нито на законодателството. Основните нарушения посочва авторът на изследването д-р Сергей Иванов:
„Освен наличието на палма, основното нарушение е, че се продават продукти с водно съдържание между 60 и 70%, в повечето случаи това са т.нар. бързозрейки. Продават се непакетирани и необозначени, което също е нарушение на законодателството. Продават се и продукти с водно съдържание над 70%. Такъв е всеки 4-ти продукт на пазара като рекордьорът е с 87%. Това всъщност изобщо не е сирене, защото правеното по технологията за саламурено сирене не може да има такова водно съдържание. Това са изкуствено сглобени продукти от химикали, вода и може би малко мляко.“
Оводнените сирена все още могат да се предлагат на пазара, но когато водното съдържания надхвърля 60% на етикета се изписва "саламурено сирене с повишено водно съдържание", гласи наредбата за млечните продукти.
Проблемното сирене не може да бъде разпознато на око, донякъде ориентир е цената, уточнява д-р Иванов:
„По-скъпите сирена-15,16 лева за килограм и нагоре, при тях нередности има в малко под 50% от пробите, а при тези, които са под 14 лева този процент е почти два пъти по-висок. Сирене под 10 лева 100% е фалшификат.“
През 2020 година „Активни потребители“ правят подобно изследване, сходни са и изводите. Тогава е проведена кампания за разясняване на вредите от консумирането на оводнено „сирене“. Беше организирана дискусия и в Народното събрание. Министерство на Земеделието и Храните промени законодателството и обнародва нова Наредба за специфичните изисквания към млечните продукти. Наредбата е в сила от 4 ноември 2021, а през май 2022 изтече и гратисния период даден на производителите за привеждане към новите изисквания. Въпреки настояването на НПО-сектора за забрана на оводнените сирена, е предприет по-смекчен подход. Освен колко е разрешено да се влага вода, сред съществените промени в изискванията са забрана за използването на влагозадържащи агенти в сиренето; забранява се добавянето в млечни продукти на мазнини и протеини с немлечен произход с изключение на желатин при специфични цели. На етикетите, на лицевата страна, задължително трябва да се посочва процентът на сухото вещество, съответно водното съдържание. Продуктите с повишено водно съдържание се предлагат в магазините задължително в оригинална опаковка на производителя, която не може да бъде отстранена от търговеца.
Резултатите от теста може да видите тук.
Наредба има, от БАБХ се изисква единствено да контролират за изпълнението й, добавят от „Активни потребители“.
Повече чуйте в звуковия файл.Близо половината безработни до 29-годишна възраст са със средно образование . Това показват най-новите данни на Агенцията по заетостта. Всички регистрирани в Бюрата по труда от тази възрастова група са 17 350 души, като със средно образование са 7 570 от тях, а с висше - 2 400. С начално и по-ниско образование са 3 570 млади безработни. Агенцията по..
От днес до 25 ноември овощарите могат да подават заявления за подпомагане за зимни пръскания на насажденията си. Бюджетът на държавната помощ за тази година е 10 милиона лева. Целта е да се ограничат максимално загубите на стопаните от разпространението на вредители по трайните насаждения. Помощта се предоставя на два етапа - през пролетта и през..
Южното Черноморие разполага с огромен потенциал за развитието на здравния туризъм. Това коментира д-р Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и спа туризъм. В основата са профилактиката и рехабилитацията, а у нас вече разполагаме с достатъчно такива центрове. Тя даде за пример културно-туристическия комплекс „Акве Калиде“,..
Предизвикателствата пред риболовния бранш са развитие, надграждане и осигуряване в хранителната индустрия на повече и качествена морска храна. 28 са рибните преработвателни предприятия край морето, 22 от тях са в Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ. Това сподели за БНР Бургас изпълнителният ѝ директор д-р Йордан Господинов,..
Извънредно общоградско събрание за обсъждане искането за концесия за добив на строителни материали в землището на Каблешково свиква Община Поморие. Срещата с местните хора е от 18 часа в читалище „Атанас Манчев“. Инвестиционното намерение на частна фирма за добив на камък в участъка Малка биберна-юг е постъпило в Министерството на..
Сеитбата в Бургаско е приключила. Липсата на валежи, обаче не се отразява добре на посевите, това съобщи Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите: „Нямаме дъжд вече 20 дни, никакъв дъжд със стопанско значение. Това предизвиква едно „шарено“ поникване на пшеницата. Не е поникнала на 100 %, това..
Частен инвеститор иска концесия за добив на строителни материали в местността Малка биберна-юг в землището на Каблешково. Това става ясно от писмо от Министъра на енергетиката до Община Поморие. Заявената площ е близо 380 декара и се намира в непосредствена близост до жилищната зона и до главния довеждащ водопровод за курортния комплекс Слънчев..
От днес до 25 ноември овощарите могат да подават заявления за подпомагане за зимни пръскания на насажденията си. Бюджетът на държавната помощ за тази..
Близо половината безработни до 29-годишна възраст са със средно образование . Това показват най-новите данни на Агенцията по заетостта. Всички..