Около 30% от диабетно-болните развиват диабетна ретинопатия. Това каза в предаването „Без направление“ офталмологът Свилен Мерсинков от МЦ „Оксиком“. Обичайно, ретинопатията, се развива след 5-ата, 10-ата година от заболяването, добави той и поясни:
„Като цяло е сериозен проблем в днешно време, поради това, че голяма част от болните, дори и с установена диабетна ретинопатия, успяват трудно да поддържат терапията, която е необходимо да им бъде провеждана. Терапията на този проблем не се изрязява, примерно, само в лазерно лечение или вземане на някакво хапче. Проблемите са дълбоки и се коренят в, преди всичко, лошия контрол на диабета, от който пациентът страда“, посочи медикът.
Това се случва, след като дълго време пациентите са били в добро здраве и не са контролирали нивата на кръвна захар, добави д-р Свилен Мерсинков. В ранните стадии, ретинопатията може и да не даде ясни признаци за заболяването.
При нейното откриване, диагностицирането на вида ѝ, се определя и лечебен план.
„Стандартното лечение включва лазерна коагулация. Тя, от 50 години сигурно, е златен стандарт за лечение на неусложнените форми на диабетна ретинопатия. Прави се на много места. Когато се установи, че има и диабетен макулен едем, това е едно съпътстващо заболяване, заедно и с диабетната ретинопатия. Може и самостоятолно да го има, но може и да е успоредно с диабетните проблеми. Тогава лечението не е лазер, ами е с помощта на медикаменти, които се поставят с инжекция в окото – антирастежни терапии", поясни той.
Диабетната ретинопатия е лечимо заболяване, но болните от диабет трябва да следят кръвната си захар и да спазват режима си и веднъж годишно да се преглеждат, посочи д-р Мерсинков.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл.
Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е препоръчителна и се..
Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински център „Вяра и Надежда“ в Комплексния онкологичен център, а първата дата ще бъде с безплатни консултации. По данни на Световния фонд за изследване на рака, меланомът е сред най-често срещаните..
Над 5 хиляди бебета са родени в България с финансовата подкрепа на фондация „Искам бебе“ през 18 –те години от съществуването й. Организацията работи активно в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. С нейните усилия са създадени над 50 общински програми за финансиране на инвитро процедури. В бургаската миналата година бяха..
Напредва строителството на новата поликлиника към Белодробната болница в Бургас. По план тя трябва да бъде официално открита на 12 декември, но това може да се случи и по-рано. В момента специалистите се преместват в новата сграда. Старата сграда на поликлиниката ще бъде съборена на 1 април, съобщи управителят на лечебното заведение д-р Евелина..
От понеделник в регионалните здравни инспекции ще има организация за поставяне на ваксината Нименрикс, която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. Препаратът ще се поставя, след като желаещите са я закупили от аптека, обясниха от здравното министерство. Към момента другата ваксина срещу по-разпространените менингококи от група Б..
Днес и утре в Бургас, Югоизточен иновационен клъстер по генетика и биотехнологии и Община Бургас организират трети семинар от поредицата обучения, планирани за 2025 г. Семинарът ще се проведе в Конгресния център на Морската гара. Основна мисия на събитието „Анестезиология и интензивно лечение – версия 25“ е да даде възможност за запознаване с..
И в болницата в бургаския комплекс „Меден рудник“ отвори врати отделение по медицинска онкология. Отделението се намира в обновено крило на централния корпус и разполага с 30 легла, както и дневен стационар с 10 места. В отделението ще се прилагат химиотерапия, имунотерапия, таргетна и хормонална терапия. Началникът на отделението д-р Мая Цакова..
Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според..
Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински..