Около 30% от диабетно-болните развиват диабетна ретинопатия. Това каза в предаването „Без направление“ офталмологът Свилен Мерсинков от МЦ „Оксиком“. Обичайно, ретинопатията, се развива след 5-ата, 10-ата година от заболяването, добави той и поясни:
„Като цяло е сериозен проблем в днешно време, поради това, че голяма част от болните, дори и с установена диабетна ретинопатия, успяват трудно да поддържат терапията, която е необходимо да им бъде провеждана. Терапията на този проблем не се изрязява, примерно, само в лазерно лечение или вземане на някакво хапче. Проблемите са дълбоки и се коренят в, преди всичко, лошия контрол на диабета, от който пациентът страда“, посочи медикът.
Това се случва, след като дълго време пациентите са били в добро здраве и не са контролирали нивата на кръвна захар, добави д-р Свилен Мерсинков. В ранните стадии, ретинопатията може и да не даде ясни признаци за заболяването.
При нейното откриване, диагностицирането на вида ѝ, се определя и лечебен план.
„Стандартното лечение включва лазерна коагулация. Тя, от 50 години сигурно, е златен стандарт за лечение на неусложнените форми на диабетна ретинопатия. Прави се на много места. Когато се установи, че има и диабетен макулен едем, това е едно съпътстващо заболяване, заедно и с диабетната ретинопатия. Може и самостоятолно да го има, но може и да е успоредно с диабетните проблеми. Тогава лечението не е лазер, ами е с помощта на медикаменти, които се поставят с инжекция в окото – антирастежни терапии", поясни той.
Диабетната ретинопатия е лечимо заболяване, но болните от диабет трябва да следят кръвната си захар и да спазват режима си и веднъж годишно да се преглеждат, посочи д-р Мерсинков.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл.
Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес. Сред първите лечебни заведения, които ще получат апарати, са столичните университетски болници "Царица Йоанна-ИСУЛ", "Александровска" и "Пирогов". Новите апарати са умни – отчитат и анализират..
Започна освежителен ремонт в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Дейностите ще се извършват поетапно. Подменена е част от мебелировката и осветлението. Обновен е педиатричният кабинет. От месец отделението е с ново ръководство – д-р Андриана Йовановска-Кировакова. Д-р Йовановска работи в УМБАЛ Бургас от 15 години,..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Започна освежителен ремонт в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Дейностите ще се извършват поетапно. Подменена е част..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата..
Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес...