„Като гледам как човеците напускат селата, за да се натъпчат в бетона, си мисля, че може би никой не ги е гонил на времето и от Рая, ами те са решили, че в него вече им е скучно...“ Така започва новата книга на Николай Илчевски „Пивница Щуро село“. Тя е част от трилогията за българското село, продължение на „Записки от селската кръчма“ и „Крадецът на слама“. В нея са събрани 82 истории.
След представянето в Бургас и преди срещата довечера от 18 часа в читалище „Месември 2015“ в Несебър, писателят, журналист и рекламен експерт гостува в студиото на БНР-Бургас.
След първата книга ме питаха кога ще има продължение, втората излезе през януари. Определят я като минорна и носталгична, но сега се връщам към хумора, защото всички ми казаха, че това е, което трябва на българина, за да укрепи своя оптимизъм, посочи той:
„Моите герои са стъпили на земята, не ги интересуват инфлационни и геополитически процеси. Те са у дома си с двата крака в чернозема и вярват, че България ще я бъде. Не може само да хленчим!“
Книгата съдържа разкази, в които смеха, мъдростта и обичта надмогват житейските несгоди, а селските веселия и случки дават на читателя друга гледна точка, за да се изправи срещу себе си и по-лесно да се справи с препятствията в живота.
Нареждат Николай Илчевски в литературната традиция до Чудомир, Йовков и Елин Пелин. Коментарът му:
„Сравненията са за сметка на този, който ги изрича. Аз се чувствам биографично и професионално свързан. Когато бях вестникар, имах ресор „селско стопанство“. Събирах образи, които тогава не можех да пусна в официалната преса пред 1989-та година. На мен ми е близък селския бит. Не знам дали съм биограф, но с тези три книги станах морален адвокат на тези хора.“
През 1992 г. излиза първата книга на Николай Илчевски "Десет приказки, които разтърсиха света". Следват "Ръководство за полово зрели безделници", "Коляното на стоножката", сборникът "500 патагонизма", "Хубавата Иванка", "Наръчник на щастливия землянин".
Ценен ръкопис ще се срещне с читателите 70 години след създаването си. Книгата на Димитър Петканов „Книга за моя брат – писателя Константин Петканов. Разговори“ ще бъде представена в Центъра за съвременно изкуство и библиотека днес в 18.30 часа. Две десетилетия след бума на явлението „текстове от чекмеджето“ от 90-те години на ХХ век имаме шанс да го..
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур. Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..
Свят от емоции и човешки истории. Това се среща между страниците на дебютната книга на Добрина Костадинова „Разкази“. Светът и героите на Добрина са шарени, а 19-те разказа представят теми от живота. Любовта, семейството, както и тъмната страна на човешките взаимоотношения са част от темите, които се преплитат в сборника...
Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на песента: „Сякаш Петя беше в залата и работихме заедно по звученето на песента - една специфична бургаска солена тъга…която те потапя дълбоко до най - съкровеното ти, а после те кара да изплуваш..
Как се прави сериал и какво коства на създателите му е темата в новия филмов проект на Ники Илиев и Башар Рахал. Телевизионната продукция със заглавие „Сериалът“, предстои да се снима в София, Гърция, Истанбул и Бургас. Идеята е един цял епизод да бъде заснет в морския град, поясни Георг Киряков пред комисията по оценка. Актьорът също е част от..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свой покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..
Свят от емоции и човешки истории. Това се среща между страниците на дебютната книга на Добрина Костадинова „Разкази“. Светът и героите на..
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на..
Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на..