Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Галина Иванова: С по-ниските температури през този сезон се появява и студовата алергия

| обновено на 09.12.22 в 18:20
д-р Галина Иванова, алерголог
Снимка: credoweb.bg


Студовата алергия е сред срещаните алергии през този период в годината. След диагностициране е необходимо да се избягват провокиращите фактори. Това важи и за всички останали алергии, които биват предизвикани от някакъв вид алерген, каза експертът д-р Галина Иванова:

„Алергията е специфична реакция на имунната система към някои по принцип безредни вещества в околната среда, т.нар. алергени. Когато говорим за околна среда става дума не само за външната среда, но и за вътрешната среда на организма.  По принцип можем да я наречем погрешна реакция или реакция, която тръгва в погрешна посока. Лечението е именно в това да се „изправи“ посоката. Процентът на алергичните заболявания непрекъснато варира. Според данните се спираме на около 20% от човечеството или това е 1/5, която има проблем Това се случва защото в отговор на някакъв външен или вътрешен фактор се освобождават медиатори на алергичната каскада, които освобождават огромно количество хистамин и  се появяват алергичните симптоми. Ако са от страна на кожата това са сърбежи, зачервявания, болка Ако са от страна на  горни или долни дихателни пътища  имаме изтичане на бистър секрет от носа, честото кихане, кашлица, задух, затруднено вдишване или затруднено издишване, но в основата е освобождаването на медиатори и алергичната реакция.

С настъпване на по-студеното време се създават условия за задържането на влага. Има в момента много паднали листа, много шума, образува се мухъл и започва разпространението на плесени и спори.

По-често се задържаме у дома, по-дълго време имаме досег с акарите, което също влияе и на алергиите.

Появяват се в студеното време бронхитите, алергичната астма, не трябва да забравяме, че това е и сезон на вирусни заболявания и бактериални инфекции.

Студовата алергия е вид хронична уртикария. Т.е. в условията на студов фактор се появява алергия.

Все повече се говори за алергията като пандемия. Студовата алергия се появява с типичната уртикария, както и с оток. Може да се появи много бързо и да бъде тежка или лека форма. Може да има кратко или дълго лечение, или да се хронифицира. Симптомите трябва да ни насочат към специалист, да бъде това заболяване диагностицирано. Организмът реагира на температурната разлика. Оплакванията се засилват когато се влезе от студено към топло помещение. Винаги когато търсим алергична реакция имаме повторяемост на симптомите.

Като профилактика могат да се избягват студовите провокации. да се избягват студени напитки, студеното време по взможност, което особено при нас в България зимата няма как да стане, защото е трудно през зимата", каза още алергологът д-р Галина Иванова.

Д-р Галина Иванова е завършила МУ - Варна, специалност "Вътрешни болести". Придобита специалност - "Клинична алергология" в МУ - София. Член е на Дружеството по алергология и на Европейската академия по клинична алергология и имунология - EAACI.

Чуйте повече за алергиите, симптомите, начините на лечение и полезни съвети от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медицинският хеликоптер транспортира пациент с изгаряния от сливенската болница до Пловдив

Медицинският хеликоптер транспортира пациент с изгаряния от сливенската болница до Пловдив, съобщават от болницата. Пациентът е пострадал при пожар и с над 20% изгаряния.  И 75-годишният мъж е пострадал при пожар днес  преди обяд в дома си в сливенския квартал „Речица“. Той е направил опит сам да изгаси пожара, но е получил множество..

публикувано на 27.06.25 в 16:26

По пътя на здравето с фондация "Една от 8" в Бургас

Фондация „Нана Гладуиш – Една от 8“ и РЗИ Бургас правят обща инициатива за профилактика на женското здраве в Бургас. Събитието е на 27 юни от 18 часа в конферентния център на хотел „България“.  Неправителствената организация инициира нова кампания под надслов „Пътят към здравето“.  Гергана Богданова, управител на фондацията, посочва:..

обновено на 27.06.25 в 14:40
Мамографска система от ново поколение вече функционира в ДКЦ „Св. Георги Победоносец“ - Бургас

Нова мамографска апаратура в ДКЦ „Св. Георги Победоносец“ в Бургас

Нова мамографска система вече функционира в ДКЦ „Св. Георги Победоносец“ в Бургас. Апаратурата е от ново поколение и ще осигури по-високо качество при мамографските изследвания, както и ще подобри ранната диагностика на заболяванията на гърдата. Мамографската система позволява прецизни резултати с минимално лъчево натоварване за пациентите, което е..

публикувано на 26.06.25 в 14:06

Ден на отворените врати за превенция на зависимости в МКЦ – Бургас

Общинският съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационният център организират Ден на отворените врати в Бургас на 26 юни по повод Международния ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотици. Инициативата, част от националната кампания на Министерството на здравеопазването, цели да повиши информираността относно рисковете от..

публикувано на 26.06.25 в 09:30

Професията на фармацевтите е благородна, а каузата – да служат на хората

Еньовден освен ден на билките и магичните обреди, е и професионалният празник на фармацевтите. Те играят ключова роля в нашето общество, като осигуряват достъп до лекарства и предоставят съвети за правилното им използване. Ежегодно Управителният съвет на Регионалната фармацевтична колегия в Бургас избира магистър-фармацевт на гилдията.  Днес..

публикувано на 24.06.25 в 12:12

Младите лекари стават повече, но нуждата от специалисти в Бургас остава

В края на 2024 г. броят на лечебните заведения и медицинските специалисти в област Бургас остава стабилен, но анализът на данните на Териториалното статистическо бюро – Югоизток показва, че кадровият недостиг и неравномерното разпределение на лекарите по възраст и специалности продължават да са предизвикателство за системата. Към края на 2024 г. в..

публикувано на 23.06.25 в 16:00

Необходими здравни документи при почивка в България

Наближава сезонът на отпуските... Какви документи трябва да вземем със себе си, ако ни предстои почивка в България, за да сме сигурни за здравето си?  НЗОК няма разписани конкретни изисквания за необходимата документация (необходимо е лицата да са с непрекъснати здравноосигурителни права). Ако ни се наложи да потърсим медицинска помощ, има ли..

публикувано на 22.06.25 в 19:30