Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Галина Иванова: С по-ниските температури през този сезон се появява и студовата алергия

| обновено на 09.12.22 в 18:20
д-р Галина Иванова, алерголог
Снимка: credoweb.bg


Студовата алергия е сред срещаните алергии през този период в годината. След диагностициране е необходимо да се избягват провокиращите фактори. Това важи и за всички останали алергии, които биват предизвикани от някакъв вид алерген, каза експертът д-р Галина Иванова:

„Алергията е специфична реакция на имунната система към някои по принцип безредни вещества в околната среда, т.нар. алергени. Когато говорим за околна среда става дума не само за външната среда, но и за вътрешната среда на организма.  По принцип можем да я наречем погрешна реакция или реакция, която тръгва в погрешна посока. Лечението е именно в това да се „изправи“ посоката. Процентът на алергичните заболявания непрекъснато варира. Според данните се спираме на около 20% от човечеството или това е 1/5, която има проблем Това се случва защото в отговор на някакъв външен или вътрешен фактор се освобождават медиатори на алергичната каскада, които освобождават огромно количество хистамин и  се появяват алергичните симптоми. Ако са от страна на кожата това са сърбежи, зачервявания, болка Ако са от страна на  горни или долни дихателни пътища  имаме изтичане на бистър секрет от носа, честото кихане, кашлица, задух, затруднено вдишване или затруднено издишване, но в основата е освобождаването на медиатори и алергичната реакция.

С настъпване на по-студеното време се създават условия за задържането на влага. Има в момента много паднали листа, много шума, образува се мухъл и започва разпространението на плесени и спори.

По-често се задържаме у дома, по-дълго време имаме досег с акарите, което също влияе и на алергиите.

Появяват се в студеното време бронхитите, алергичната астма, не трябва да забравяме, че това е и сезон на вирусни заболявания и бактериални инфекции.

Студовата алергия е вид хронична уртикария. Т.е. в условията на студов фактор се появява алергия.

Все повече се говори за алергията като пандемия. Студовата алергия се появява с типичната уртикария, както и с оток. Може да се появи много бързо и да бъде тежка или лека форма. Може да има кратко или дълго лечение, или да се хронифицира. Симптомите трябва да ни насочат към специалист, да бъде това заболяване диагностицирано. Организмът реагира на температурната разлика. Оплакванията се засилват когато се влезе от студено към топло помещение. Винаги когато търсим алергична реакция имаме повторяемост на симптомите.

Като профилактика могат да се избягват студовите провокации. да се избягват студени напитки, студеното време по взможност, което особено при нас в България зимата няма как да стане, защото е трудно през зимата", каза още алергологът д-р Галина Иванова.

Д-р Галина Иванова е завършила МУ - Варна, специалност "Вътрешни болести". Придобита специалност - "Клинична алергология" в МУ - София. Член е на Дружеството по алергология и на Европейската академия по клинична алергология и имунология - EAACI.

Чуйте повече за алергиите, симптомите, начините на лечение и полезни съвети от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Безплатни прегледи за деца за две редки заболявания в Бургас

Безплатен генетичен скрининг за две редки, но инвалидизиращи заболявания – мускулна дистрофия тип Дюшен и дефицит на ароматна L- аминокиселинна декарбоксилаза ще се проведе в Бургас. Организатор е  Бургаската педиатрична асоциация в партньорство с общината. Прегледите ще се провеждат от 29 май до 4 юни включително, между 09.00 и 10.00 часа в лабораторията..

публикувано на 23.05.25 в 17:00

Започна премахването на старите постройки на белодробната поликлиника в Бургас

Старите постройки, в които досега се помещаваше белодробната поликлиника на Бургас, вече се премахват. Това съобщи кметът на града Димитър Николов в профила си в социалните мрежи. Всички медицински дейности, извършвани досега в поликлиниката, вече са преместени в основната сграда на Белодробната болница. По думите на управителя д-р Евелина Трошанова,..

публикувано на 22.05.25 в 14:00
Снимката е илюстративна

Искат по-високи здравна вноска и процент от БВП, отделян за здраве

Българският лекарски съюз призова за повишаване на здравната вноска. В момента тя е 8% и е най-ниската в Европейския съюз.  Искането за увеличаването й бе отправено на извънреден събор на гилдията по повод предстоящото подписване на анекс към Националния рамков договор със здравната каса.  За момента е ясно, че в бюджета са заложени 240..

публикувано на 21.05.25 в 08:30

Царево с нова стъпка към изграждането на болница

На редовното си заседание Общинският съвет в Царево одобри ключови решения, насочени към подобряване на здравната инфраструктура и насърчаване на младежките инициативи в общината. Сградата на Медицинския център в града беше обявена за частна общинска собственост. Това дава възможност тя да бъде включена в процедура по Закона за насърчаване на..

публикувано на 20.05.25 в 17:30

Д-р Сийка Кацарова: Здравният туризъм може да осигури целогодишна заетост

Бургас бе домакин на национална конференция за медицински и здравен туризъм. Събитието се организира от Българския съюз по балнеология и СПА в партньорство с Министерството на туризма, община Бургас и Държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" и се проведе в конферентната зала в хотел Приморец. Форумът събра водещи експерти по темата, които..

публикувано на 20.05.25 в 16:30

Айтоската болница организира кръводарителска акция

Многопрофилната болница в Айтос организира кръводарителска акция на 21 май, сряда. Тя е под наслов „Кръводари и усмивка подари“, като целта е да се помогне на хора, които имат нужда от кръвопреливане. „Кръводаряването е висша форма на взаимопомощ, водена единствено от чувство на състрадание и съпричастност, които всеки един от нас притежава...

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Съборът на БЛС иска увеличаване на процента от БВП, отделян за здравеопазване

Делегатите на извънредния Събор на Български лекарски съюз дадоха мандат на УС на БЛС за подписване на предстоящия Анекс към Националния рамков договор за Медицински дейности 2023-2025 г. Това съобщиха от организацията. Според лекарския съюз при настоящото ниво на финансиране е невъзможно да се постигне европейско качество на медицинската помощ, нито..

публикувано на 17.05.25 в 16:45