Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургазлии: Със соларни панели сме, но не го усещаме по сметките за топла вода

Блок 28 в "Славейков" получава слънчевите колектори заедно със санирането преди пет години

| обновено на 03.01.23 в 12:34
5
Очаквахме соларните панели да свалят сметките за топла вода, но не виждаме ефект, казват живеещите в блок 28 в "Славейков"

В разгара на студения сезон, когато сметките за всичко растат главоломно, живеещи в блок 28 в бургаския комплекс „Славейков“ потърсиха БНР-Бургас, за да споделят свой проблем. Преди 5 години се реализира лелеяният проект за саниране на блока. Жителите му получават и една екстра-соларни панели на покрива. Идеята е, че работата им ще намали сметкитe за топла вода. Хората обаче твърдят, че по джоба си не усещат ефект.

Въпреки че на покривите им са монтирани соларни панели с уверението, че  разходите за енергия за топла вода ще спаднат значително, живеещите в два от входовете на блок 28 не виждат разлика в сметките, които получават, нито през лятото, нито през зимата. Твърдят, че надлежно си поддържат системата. Пламен Димитров е бил домоуправител и по времето, когато блокът е саниран. Той и съседите му заявиха:

"Към санирането вариантът беше, че ще ни падне сметката за топлата вода. Проектът е такъв. Защо ги слагат иначе?

Домоуправителят Пламен Димитров

"Да напълним джоба на някой, който ги е измислил! Един път дадохме пари за антифриз, втори път за нещо друго." 

"Е, то е наше, ние сме длъжни да си я поддържаме. Ще си плащаме да я запълват, да сменят кранове, щом сме се подписали да я сложат. Файдата трябва да е такава-до 40 градуса трябва да се затопля водата и от 40 до 70 градуса-"Топлофикация". Дефакто тая разлика икономисваме, но по сметките си не разбираме нищо. Не можем да разберем колко плащаме на "Топлофикация" за тези градуси, които те допълнително я затоплят." 

"Системата работи, обаче пари не приспада-това е положението! Лятото трябва да е 2 лека кубика, ако сега е 10 или 12 лева. А и сега има слънце, те от светлината се загряват." 

"Не върши работа-кубик и половина за 48 апартамента няма как да стане, затова няма ефект."


Според експерти, ако инсталацията е монтирана правилно, това няма как да не се отрази на топлоенергията. За целта  трябва да се съпоставят данните от потреблението преди и след поставянето на панелите в киловати.  От значение е отчитането на няколко компонента –слънчевото греене, колко са соларните панели, какво количество вода се ползва и по кое време на денонощието.

Казусът отнесохме и до Община Бургас, през която мина цялата програма на енергийна ефективност. В писмен отговор оттам поясниха: 

"Договорът, който е подписан след проведена процедура по Закона за обществените поръчки между Община Бургас и фирмата изпълнител, включва изпълнение на всички мерки за енергийна ефективност, предвидени в доклада за енергийна ефективност. В договора няма данни за спестена енергия. Данни за очакваното спестяване на енергия след въвеждане на предвидените мерки, на база обследването на сградата преди внедряване на мерките, се съдържат в доклада за енергийна ефективност". 

Заедно със санирането блок 28 в Славейков получава и соларни панели

Посочват и принципът на работа на соларната инсталация. Загрятата вода от слънчевите колектори се доподгрява от топлообменника на абонатната станция. Системите работят в автоматичен режим. Идеята е загряването на водата за битови нужди да става на две степени: първа степен – от 10°С до максимум  45°С от слънчева енергия и втора степен – доподгряване до 55°С  от топлообменника за битово горещо водоснабдяване. 

Гаранцията за доставените съоръжения и оборудване е 24 месеца, като това включва оборудването за изпълнение на соларната инсталация. През целия период на експлоатация е необходимо да има сключен договор за поддръжка на инсталацията с лицензирана фирма и при констатиран проблем, да бъде отстранен именно от нея, напомнят от общината и уточняват, че след монтирането на панелите и положителна 72 ч. проба, цялата инсталация е предадена в собственост на Сдружението на собствениците и представлява обща част на сградата. Документите, предадени на Сдружението на собствениците, включват актуализиран технически паспорт, въвеждане на сградата в експлоатация и инструкция за експлоатация на сградата след внедряване на мерките за енергийна ефективност, в които ясно са описани правата и задълженията на живущите в сградата. 

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас се инвестира в имоти, които се отдават за нощувки

Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..

публикувано на 18.02.25 в 13:43

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00

Област Бургас е на 8-мо място по БВП на човек от населението през 2023

Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Няма да има преосмисляне на ДДС-то за ресторантьорите

Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..

обновено на 17.02.25 в 16:45

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..

публикувано на 17.02.25 в 13:00

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56