Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се възобнови ли проектът Бургас-Александруполис



Министерският съвет извади от „нафталина“ темата за нефтопровода Бургас-Александруполис. Този път със сменена посока - от гръцкото пристанище, до района на Бургас. За тази цел се работи и по проучване на възможностите за реализиране на проекта за пренос на суров петрол от не-руски източници.

Така се връщаме повече от 15 години назад, когато имаше протести на представители от туристическия бранш и на еколози. А гражданите в морските общини имаха възможност да гласуват тогава чрез референдум дали българо-гръцкият  проект да бъде реализиран. Новото този път е самата ситуация и  кризата с руския петрол. 

Горещите теми, свързани с опазването на природата са в непрекъснат затворен цикъл. Причината е, че никога не знаеш в ксй момент ще се появи поредният горещ случай, като темата, която е отново на дневен ред с изграждането на нефтопровода  „Александруполис-Бургас“. Това коментира за БНР Бургас екологът Радостина Ценова от БФБ:  

„Горещите случаи, които имаме никога не изчезват. Те могат да бъдат замразени, но в някакъв момент отново излизат, а моментът винаги е неочакван, но пък е много ключов и критичен. Случаят с нефтопровода е много интересен и датира от много години. В Бургас все още си спомняме какво се случи в далечната 2007 година, референдумите, които последваха в Бургас, също и в други градове.

Целият казус имаше много интересна съдба през годините с междуправителствени спогодби, със създаването на международната фирма, а по-късно и отказването на България и спирането на проекта.

Сега действителността е по-различна.  

Енергийните проекти в момента са с изключителен приоритет, не само за България, Европа, но и света. Кризата в момента, която засяга всеки един от нас предполага взимането на  едни бързи и понякога много спорни решения.
Опазването на някакви ценни места, на ценни видове остава на по-заден план, когато става дума за проект от национално или международно значение.  Опасенията са ни, че може да се претупат най-точно казано нещата, а трябва да се направят задълбочени оценки и анализи. Изключително много дебати имаше за начина, по който ще се разтоварва горивото, че има ли риск за замърсяване на бреговете и на сушата пред голямата територия от българска страна. 

Ако този проект се превърне в приоритетен, то тогава вероятността да се случат нещата бързо е много голяма. 

Кметовете на крайморските общини положиха подписите си през 2008 година под Харта за съпричастност към опазване и бъдещето на Черно море“, припомни още Радостина Ценова. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
архив

Министър Боршош: Програмата „Син флаг“ показва ангажимента ни към устойчивия туризъм

През 2025 г. България отбелязва 30 години от първото присъждане на престижната екологична награда „Син флаг“. Благодарение на активната дейност на Българско Движение „Син флаг“, българските плажове са носители на този престижен знак от 4 юли 1995 г., когато за първи път той е бил присъден на плаж в Слънчев бряг. Оттогава насам програмата се разширява и..

публикувано на 20.02.25 в 16:17

Ще има ли Бургас писта с електрически картинги

Инвестиционно намерение за създаване на картинг писта в Бургас противопостави съветници в комисията по общинска собственост.   Предложението на администрацията е атракционът да се изгради върху общински терен в местността Росенец срещу наемна цена от 980 лева на месец.  Съветници изразиха забележки срещу разходите, които общината трябва да..

публикувано на 20.02.25 в 14:59

Община Царево на туристическа борса в Унгария

На международна туристическа борса в Унгария се промотира община Царево. Там се представят забележителностите в региона и възможностите за туризъм и закупуване на ваканционен имот. От общината отправят благодарност към Невена Стоянов, ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси - Будапеща. Предстои участие на Царево и във..

публикувано на 20.02.25 в 14:00

Излезе втора част на пътеводител за Странджа

Димо Колев от туристическо сдружение "Насам-натам" е готов с втората част на пътеводителя си за Странджа. Той надгражда първата и включва основна информация за 14 населени места, предимно в Малко Търново и Царево, както и всички маршрути и забележителности достъпни пеша и с велосипед. Всяка забележителност е придружена със снимки и информация,..

публикувано на 20.02.25 в 10:10

Четири организации призовават за втори бойкот на търговските вериги днес

За втори път Федерацията на потребителите, Съюзът на пенсионерите, "Системата ни убива" и Сдружението за достъпна и качествена храна призовават потребителите  за бойкот на големите търговски вериги. Седмица след 13 февруари апелът отново е гражданите да се насочат към малките квартални магазини. Да се купуват български стоки и храни. За нас..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

Нови линии на летищата в Бургас и Варна

Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...

публикувано на 19.02.25 в 17:10

Всички пенсии от 1 юли ще бъдат увеличени по швейцарското правило

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..

публикувано на 19.02.25 в 13:00