Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се възобнови ли проектът Бургас-Александруполис



Министерският съвет извади от „нафталина“ темата за нефтопровода Бургас-Александруполис. Този път със сменена посока - от гръцкото пристанище, до района на Бургас. За тази цел се работи и по проучване на възможностите за реализиране на проекта за пренос на суров петрол от не-руски източници.

Така се връщаме повече от 15 години назад, когато имаше протести на представители от туристическия бранш и на еколози. А гражданите в морските общини имаха възможност да гласуват тогава чрез референдум дали българо-гръцкият  проект да бъде реализиран. Новото този път е самата ситуация и  кризата с руския петрол. 

Горещите теми, свързани с опазването на природата са в непрекъснат затворен цикъл. Причината е, че никога не знаеш в ксй момент ще се появи поредният горещ случай, като темата, която е отново на дневен ред с изграждането на нефтопровода  „Александруполис-Бургас“. Това коментира за БНР Бургас екологът Радостина Ценова от БФБ:  

„Горещите случаи, които имаме никога не изчезват. Те могат да бъдат замразени, но в някакъв момент отново излизат, а моментът винаги е неочакван, но пък е много ключов и критичен. Случаят с нефтопровода е много интересен и датира от много години. В Бургас все още си спомняме какво се случи в далечната 2007 година, референдумите, които последваха в Бургас, също и в други градове.

Целият казус имаше много интересна съдба през годините с междуправителствени спогодби, със създаването на международната фирма, а по-късно и отказването на България и спирането на проекта.

Сега действителността е по-различна.  

Енергийните проекти в момента са с изключителен приоритет, не само за България, Европа, но и света. Кризата в момента, която засяга всеки един от нас предполага взимането на  едни бързи и понякога много спорни решения.
Опазването на някакви ценни места, на ценни видове остава на по-заден план, когато става дума за проект от национално или международно значение.  Опасенията са ни, че може да се претупат най-точно казано нещата, а трябва да се направят задълбочени оценки и анализи. Изключително много дебати имаше за начина, по който ще се разтоварва горивото, че има ли риск за замърсяване на бреговете и на сушата пред голямата територия от българска страна. 

Ако този проект се превърне в приоритетен, то тогава вероятността да се случат нещата бързо е много голяма. 

Кметовете на крайморските общини положиха подписите си през 2008 година под Харта за съпричастност към опазване и бъдещето на Черно море“, припомни още Радостина Ценова. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват изискванията за „Син флаг" тази година

През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с председателя на Българско движение „Син флаг“ Станимир Георгиев, който  представи различните национални програми на организацията в сферата на екологичното..

публикувано на 18.04.25 в 09:18

По-малко туристи и по-ниски приходи от нощувки в Бургаско през февруари

През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..

публикувано на 16.04.25 в 12:00

България подписа договор за търсене на нефт и газ в Черно море

Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море.  Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...

публикувано на 15.04.25 в 13:30

Среща с туристическия бранш предстои днес в Поморие

Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон.  Данните показват, че макар като цяло..

публикувано на 15.04.25 в 09:00

Ръст на нарушенията при заплащане на труд по празници и извънредни дни

Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..

публикувано на 14.04.25 в 13:30
Снимката е илюстративна

От 15 април се забранява уловът на калкан в Черно море

От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително.  Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..

обновено на 12.04.25 в 15:36

Протест в Бургас за целогодишни полети на летището

В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще  протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...

обновено на 12.04.25 в 10:20