Пристигат част от липсващите в аптечната мрежа лекарства - антибиотици и антивирусни препарати. В началото на другата седмица се очакват нови доставки, съобщи пред БНР Аркади Шарков, здравен икономист от ЕКИП и съветник в Министерството на здравеопазването.
Има и уверение на генерични производители на лекарства у нас, че ще попълнят част от дефицитите, допълни Шарков. За лекарствата, за които имаме лиценз, имаме налични суровини и те могат да се произведат, за да намалят липсите, отбеляза той.
Приоритет ще бъдат доставките на медикаменти за деца, уточни той.
Шарков напомни, че има забавяне на доставките на суровини от Китай и Индия и предупреди, че "вероятно ще имаме и други такива пикове" с недостиг на лекарства.
Няма механизъм, ако някой задържа продукти в склад поради определена търговска практика, той да бъде стимулиран да ги изведе оттам. Обмисля се ускорен паралелен внос, обясни Аркади Шарков.
"За Вентолин има уверение, че ще може да се осъществи бърз паралелен внос."
В момента предписването на Пулмикорт надхвърля с 20-30% от това по време на пандемията, което затруднява намирането на медикамента, посочи още Шарков.
Спирането на паралелния износ е противозаконно, каза още Аркади Шарков.
"Румъния се опитаха да спрат паралелния си износ, но ЕК съответно изпрати писмо с информация, че могат да бъдат санкционирани."
По думите му 25 от 27 държави в ЕС са заявили дефицит на определени лекарства.
Многопрофилната болница за активно лечение на детски болести „Света Анастасия“ в Бургас навлиза във финалната фаза от изграждането си. Очаква се до края на 2025 г. тя да бъде завършена и напълно оборудвана, като се превърне в първия център на детското здравеопазване в България. Това стана ясно по време на съвместната инспекция на строителните дейности..
Намалява се таксата за престой в болница до десет дни. Здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден, вместо досегашните 5 лева и 80 стотинки. Решението на правителството е публикувано в Държавен вестник, предаде БТА. Таксата за посещение при личния лекар или при специалист не се променя и остава в размер на 2,90 лв.
В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..
С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..
Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница „Св. Йоан Рилски“, най- рано след месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения. В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник. В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане Както БНР съобщи, състоянието..