Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Макулната дегенерация – как да я открием и каква е превенцията

От макулна дегенерация страдат все повече и все по-млади хора. Заболяването засяга зрението и може да доведе до загубата му.

Макулната дегенерация е заболяване, което се появява все по-често и при по-млади пациенти. Това каза в предаването „Без направление“ офталмологът от МЦ „Оксиком“ Свилен Мерсинков. Преди години се смяташе, че от него страдат 10-15% от населението, сега се смята, че честотата е по-голяма, посочи той:

„Има две форми – суха и влажна форма. Със суха форма са много повече. С влажна са 15-20% от всички, а пък тя е тежка. Тя е агресивна форма и от нея се губи зрение, ако не се открие навреме. Това е мултифакторно заболяване. Там наистина може да се говори за теории, които водят до появата – генетични фактори… Начинът на живот кой знае колко няма значение“, коментира лекарят.

Заболяват и хора на 50 години вече, посочи д-р Мерсинков. За да се овладее навреме заболяването, с нужни прегледи с разширяване на зеницата, подчерта той:

„При макулната дегенерация има симптоматика. Започва влошаване на зрението. А при влажната форма има разкривяване на образите. Тоест – гледат се едни прави черти, почва да се „накъдря“, лицата на хората се деформират“

Радикално лечение няма, но има поддържаща терапия, която е ефективна, но трябва да се открие на ранен стадий.

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НЗОК ще уведомява за протоколите за скъпи лекарства по телефона или онлайн

От 1 септември Здравната каса ще уведомява пациентите за протоколите им за скъпи лекарства, както и за помощни средства със съобщение по телефона или чрез онлайн платформата "Вайбър", съобщава БТА.  Изпълняващият длъжността управител на Касата проф. Момчил Мавров обясни, че към съобщенията няма да има прикачени файлове или линкове, няма да се изискват..

публикувано на 28.08.24 в 17:00

От 1 септември влизаме в здравното си досие без електронен подпис

От 1 септември пациентите ще имат достъп до електронното си здравно досие и без електронен подпис. То ще може да се достъпи на мобилен телефон чрез приложение, след активация от оторизиран служител.  В досието може да се види цялата здравна информация, качена за пациента от личния лекар, специалисти, лаборатории и болници.   С..

публикувано на 28.08.24 в 08:40

По 2000 лева ще получат семейства от Бургас с репродуктивни проблеми

На 19 души да бъдат отпуснати еднократно по 2 000 лева за подпомагане на процедури инвитро. Докладната записка на общинския съветник д-р Светослав Тодоров бе разгледана днес по време на Комисията по социални дейности. Отпускането на финансова помощ е за хора с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на Община Бургас. В..

обновено на 27.08.24 в 11:38

Експерти ще обясняват причините за миризмите на нефтопродукти в Бургас

През последните седмици миризмата на нефтопродукти във въздуха на Бургас, която се усеща в различни часове и части на града, влезе и в заседанието на постоянната комисия по околна среда към Общинския съвет. Съветниците решиха да има извънредно заседание на същата комисия по темата, с идеята на нея да присъстват различни експерти, които да..

публикувано на 26.08.24 в 14:50
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева и кметът на Бургас - Димитър Николов

Д-р Людмила Желязкова е новоизбраният директор на бъдещия кръвен център в Бургас

 Вече има назначен директор на Районния кръвен център в Бургас, обяви на посещение в морския град служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. Това е д-р Людмила Желязкова, която досега оглавяваше Отделението по трасфузионна хематология към УМБАЛ-Бургас. До края на август трябва да бъдат назначени 9 служители, които да отговарят..

публикувано на 23.08.24 в 15:37

Ендокринолог: Все повече мъже страдат от дисфункция на щитовидната жлеза

Щитовидната жлеза е контрольор на нашия метаболизъм, каза ендокринологът д-р Надя Делииванова, която работи в държавната болница в Бургас. Хормоните, които произвежда жлезата отговарят за нашето тегло, настроение, състояние на косата и кожата. Стресът и приема на определени храни могат да повлияят на щитовидната жлеза, която е много..

публикувано на 21.08.24 в 08:20
Богдан Кирилов, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата

Болница "Сърце и мозък" ограничава свободата на избор на пациента, но не подлежи на санкция

Безспорно установена е недобра практика на бургаската болница "Сърце и мозък" да издава рецепти, които са видими само в аптеката ѝ, но няма нормативно основание тя да бъде санкционирана, въпреки че тя ограничава свободата на избор на пациента.  Това е заключението на директора на Изпълнителната агенция по лекарствата магистър-фармацевт Богдан Кирилов..

публикувано на 16.08.24 в 15:05