Личните лекари настояват за увеличение на потребителската такса при преглед. В момента пациентите заплащат 2,90 лв., като тази сума не е променяна от повече от 10 години. Джипитата искат таксата да стане половин или един процент от минималната работна заплата, поясни председателят на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас д-р Петко Желязков
„Тази такса има двуяко значение и за нас, и за пациентите. Първо – тя трябваше да бъде нещо като такса, която възпрепятства ненужното ползване на медицински услуги. Освен това тя също е кофинансиращ орган за практиките. Таксата се замрази от Министерския съвет през 2012 година и въпреки огромната инфлация тя си стои такава и вече не върши никаква работа нито за съфинансиране, нито като спирачка за голямо потребление на медицински услуги“
40-50% от пациентите, по думите на д-р Желязков, са освободени от такси, заради придружаващи заболявания. Пенсионерите пък плащат 1 лев такса, а децата изобщо са освободени от нея.
„Ние искаме да има такса за всички, и за пенсионерите, и за децата. А ако има институция, която иска да освободи пациентите от тази такса, да поеме това както сега за пенсионерите“, допълва д-р Желязков.
Сега немалко от общопрактикуващите лекари нямат медицинска сестра или сътрудник заради липса на финансова възможност.
Потребителската такса служи за вход не само при личните лекари, пациентите я плащат също в поликлиниките, в медицинските центрове, при тесните специалисти, за изследвания.
Повече чуйте в звуковия файл:
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ съвместно с РЗИ, БМЧК, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и БСУ ще проведат различни дейности за повишаване на информираността на младите и хората в повишен риск за начините на предпазване от..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални..