Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бургас страшно ми е повлиял"

Пътят на проф. Георги Каприев "От Пиргос до Константинопол"


Книгата"От Пиргос до Константинопол" беше представена в Бургас. В девет разговора между проф. Георги Каприев и Митко Новков се проследява пътят на известния философ от детските и младежките му години в родния град до някогашната столица на византийската империя.Идеята за създаването на книгата се ражда след една футболна среща, в която участват и двамата. Поводът е 60-тата годишнина на професора, тя обаче съвпада с ковид пандемията и други занимания, които бавят изданието, разказаха проф. Каприев и Митко Новков пред БНР Бургас. Професорът уточни, че още в началото уговорката е била книгата да излезе  точно в този формат, под формата на интервюта. Самият Каприев е работил върху два мемоара на Иван Ненов и Татяна Лолова:
"Желязна клетва съм дал, че няма да напиша мемоари. Така че , ако не беше той да избере тази форма, аз никога нямаше да седна да ги пиша".
Преди 40 години съм напуснал Бургас, връщам се рядко, като започнах да работя, не, че не го знаех, но като го изговориш, като го видиш написано, си даваш сметка, че Бургас страшно ми е повлиял. Страшно, страшно! Аз тук съм се формирал такъв, какъвто съм за добро или за лошо."
Повлияли са ми много хора, освен кръгът на семейството, съучениците, приятелите ми, имах сериозни общувания с поети. При Николай Искъров съм се учил, Христо Фотев  се оказа много решаващ в моя живот със съвет, който ми даде, Илия Буржев също."
Занимавал съм се с театър като момче, каза още професорът, исках да ставам актьор:
Със Симеон Димитров съм работил най-много, но са ми влияели и Красимир Спасов, Богдан Глишев, Митьо Еленов, Тошко Щонов ,Тодор Тодоров и Любо Младенов, Георги Попов, Колчакова, мога да изреждам много.
Георги Баев беше съученик на баща ми, Стоян Цанев ни беше съвет, уточни още Каприев:
Влияел ми е артистичният Бургас! Аз винаги твърдя и тогава, и сега, той е малцинство, за съжаление, в този град! Много мощно и креативно ядро имаше по мое време-70 години, началото на 80-те.
Едно кълбо, много талантливо, много енергийно, което се съпротивляваше на бургаската простакерия! Успешно се съпротивляваше и това много ни харесваше!
В книгата са включени над 120 снимки, правени през различни периоди. Корицата е кадър, правен през 1973 от Георги Каприев. На него е сестра му, за снимката професорът получава национална награда през 1975 г. С парите от нея и добавка от баща му, той си купува фото лаборатория.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:




По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Айтозлийката София Стойчева спечели награда за филмов дебют

Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope International Documentary Film Festival 2025. Лентата е дебют в жанра за айтозлийката София Стойчева. Стойчева е автор на сценария и режисурата. Операторският екип включва Огнян Калайджиев, Кирил..

публикувано на 20.07.25 в 10:30

Приморско танцува и пее под ритмите на фестивала „Фолклорна плетеница“

В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..

публикувано на 19.07.25 в 17:10

Прожектират филма "Дяволски игри" за потребителите на социални услуги в Бургас

Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас.  Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града.  Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип. 

публикувано на 19.07.25 в 14:50

Преместиха знаков паметник в Ямбол

Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът,  поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..

публикувано на 19.07.25 в 10:30

Розита Еленова: Димитър Еленов отстояваше високия си морал

Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог  Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...

обновено на 18.07.25 в 13:00

Юлски парк фест ще се проведе за шеста година в Бургас

Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения,  ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..

публикувано на 18.07.25 в 11:30

Започва фестивалът "Джаз в Бургас"

Фестивалът "Джаз в Бургас"  започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата.  Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...

публикувано на 17.07.25 в 17:21