В Програмата са разписани тези мерки и действия, които изпълняваме назад в годините и към момента, посочи Маринета Николова, началник на отдел "Екологични политики и програми". „По отношение улавянето, кастрацията и връщането на безстопанствените кучета по места, така, както е изискването на Закона. Не можем да кажем, че Бургас има сериозни проблеми с безстопанствените кучета. Естествено има много какво да се желае и да се направи, затова и продължаваме в тази насока“, допълни тя.
Общинският съветник Евелина Михалева посочи, че отглежда няколко кучета, които е прибрала от междуселски пътища. „По селата масово се изхвърлят кучета, котила и аз мисля, че наистина трябва да се вземат някакви мерки кучетата след като се чипират, да се води някакъв регистър. След това, като се намери някакво куче, някъде изхвърлено, то да може да се разбере кой го е изхвърлил. Намирали сме неведнъж цели котила изхвърлени в чувал в ниви и т.н.“, разказа общинският съветник.
Според Евелина Михалева данъкът в размер на 25 лв. на годишна база, който стопаните в Бургас плащат за животните си е нисък, особено в сравнение с други градове в Европейския съюз. Маринета Николова отговори, че идеята за ниската такса е да се насърчат хората да регистрират домашните си любимци. „Има регистър в Дирекция „Околна среда“, респективно при колегите от „Местни данъци и такси“. Отделно на това, работим с Агенцията по безопасност на храните и ветеринарните лекари. Те по Закон са длъжни всеки месец да изпращат в Общината информация за техните пациенти, респективно с номера на чипа, паспорта на кучето и всичко това се води и при нас. По отношение на контрола, зооинспекторите извършват непрекъснат контрол. Имаме доста наказателни постановления, защото даваме време за тези, които не са регистрирани, да дойдат да ги регистрират. Когато не се спази този срок, се налагат съответните глоби. Безспорно, по селата и вилните зони като застудее се увеличава бройката на кучетата. При сигнали се обират тези кучета, карат се в Приюта, но определено това е проблем. Това, към което се стремим са кампаниите за чипиране и кастрация“, обясни Николова.
Общинските съветници Манол Тодоров и Стоян Грозев са внесли предложение да се заложат допълнителни до 10 000 лева за Общинския приют. „Там условията първо за самите кучета, второ за хората, които работят там, в никакъв случай не можем да кажем, че са добри. Напротив, изключително лоши са. Големият проблем е, че Приютът не е на общинска земя, а е на изцяло частен имот, който безвъзмездно е отпуснат на Общината, но заради това, че е частен, Общината не може да предприеме кардинални действия. Преценихме, че сумата до 10 000 лв., защото може да се изхарчат и 1000 лв., не е идеята да се отпуска цялата сума, да се направят дървени къщички за кучетата, телени огради, защото всички са скъсани, има места, където трябва да се залее допълнително бетон. Тези пари всъщност да бъдат използвани извън делегирания бюджет на Приюта, който всяка година се гласува от общинския бюджет. Идеята е малко да им подобрим условията до момента, в който тръгне по-сериозно процесът по изграждане на нов Приют, който ще бъде изцяло на общинска земя“, поясни Манол Тодоров.
Докладните записки ще бъдат гласувани на предстоящата сесия на местния парламент.
В хилядолетния митрополитски храм "Света София", четирима митрополити – Сливенският Арсений, Пловдивският Николай, Старозагорският Киприян и Пантелеймон, митрополит на Комотини, отслужиха съборна Света литургия. Тя е по повод 100 годишнината от преселението на несебърската гръцка общност, която според клауза от Ньойския договор за разпределение..
Протест срещу въвеждането на еврото у нас блокира централен булевард в Бургас този следобед. Близо 100 души изтъкнаха патриотични, икономически и политически аргументи срещу приемането на европейската валута през 2026 година. С плакати и български знамена протестиращите излязоха на пътя и затвориха булевард "Стефан Стамболов" за половин час..
Бургазлийката Мирослава Коларова има нужда от подкрепа, за да се възстанови от операция на коляното. След усложнения, 5 месеца на изследвания при различни специалисти става ясно, че и е необходима скъпоструваща терапия, но тя не се поема от Здравната каса. Мирослава организира благотворителна изложба на своите картини, фотографии и бижута,..
Жителите на село Дюлево с нова стъпка по казуса с бъдещото изграждане на фотоволтаичен парк в землището на селото. Жители на села в община Средец: Не искаме соларен парк На общо събрание на местното население на 14 юни в читалището те ще решават да се въведе ли мораторим върху промяна на предназначението на земеделски земи за срок от 50..
Мъж се е удавил в района на Морска гара в Бургас. Сигналът за тяло във водата е постъпил в полицията рано тази сутрин. На място е изпратен водолазен и полицейски екип. Мъжът е имал рибарски такъми по тялото. Най-вероятно е риболувал на кея в дъждовното утро, подхлъзнал се е и така е паднал във водата. От ОД на МВР са категорични, че става дума за..
Три брадати лешояда бяха пуснати символично в Сливенската планина, след което те бяха пренесени на мястото в специално изкуствено гнездо. Официалното събитие се състоя в крепостта „Туида“ в Сливен. Лешоядът Балкан е излюпен в спасителния център на „Зелени балкани“, а Боев и Лайфбг са донесени от зоопарка “Злин” в Острава, Чехия. Птиците са..
Кметът на община Царево Марин Киров участва в кръгла маса, организирана от сдружение „Черноморска Странджа“ на тема: „Черноморска Странджа: войни, находки, проблеми“. С него беше и кметът на Ахтопол Станислав Димитров. „Сдружението организира няколко ежегодни конференции и Ахтопол става средище на наука, тук идват видни юристи, археолози,..
Мъж се е удавил в района на Морска гара в Бургас. Сигналът за тяло във водата е постъпил в полицията рано тази сутрин. На място е изпратен водолазен и..
Протест срещу въвеждането на еврото у нас блокира централен булевард в Бургас този следобед. Близо 100 души изтъкнаха патриотични, икономически и..
Три млади брадати лешояди ще бъдат освободени в дивата природа на Сливенския балкан. Това се прави за първи път, след като последната птица в..