Имаме златен шанс да въведем еврото в България на 1 януари 2024 година. Това сподели в предаването „Експертът говори“ като икономист проф. Милен Балтов, ректор на Бургаския свободен университет.
Какви са положителните страни ако въведем еврото и у нас догодина? Много ли са минусите и очакванията ни?
Отговорите:
„Въпросът ще го разделя на две - за и против въвеждането на еврото. В този случай въобще не трябва да има въпрос, защото през 2006 година Република България е подписала договора си за членство в ЕС. В една от точките в договора е именно въвеждането на еврото. Всяка една държава - член го има това нещо в договора си и е безспорно. През 1997 година към 1 юли българският лев беше фиксиран към германската марка, която се сля в евро, след приемането на единната европейска валута и в Германия.
Както на времето Гърция беше любимец на Европейския съюз, сега това е Хърватия. Ние имахме шанс заедно с хърватите да влезем заедно в механизма - т.нар. чакалня за еврото. Добре е, че избързаха с приемането на европейската валута в Хърватия, като от 1 февруари хърватската куна не се приема като разменна единица в магазините, могат да я приемат само в банките. Първите експресни данни показаха висока инфлация в Хърватия в началото на януари. В момента е 0,2%. От това по-ясен сигнал няма. Те не бяха и във Валутен борд. А при нас левът е фиксиран
Какви са ми очакванията? Сигурен съм, че ще има достатъчно умни бизнесмени, които да направят едно леко закръгляне в обратната посока. Например, в едно заведение ако пържолата струва 20 лева аз очаквам на психологическа основа те да покажат (от 1 януари 2024 година) 20 лева = 10 евро. Някой ще каже, че не е точно 10 евра, а е примерно 10 евро и 37 цента. Но умните и хитри ресторантьори или магазинери да ги свият и преглътнат тези 37 евроцента, Така ще покажат на своите потребители, че са готови да поемат тази разлика. Може да има и психологическа игра между потребителя и търговеца слагайки цена от 12 евро. Ще бъде спечелен потребителят ако наистина се мисли в полза на хората.
Трябва да се припомня непрекъснато 1997 година и на тези, които не са били родени тогава, а са против приемането на еврото у нас догодина.
Като идеен замисъл нямаме нов държавен бюджет, но това може и да е добра новина. За малкото си време предходното Народно събрание се напълни с напомпвания на очаквания, на искания и средства, които можеха да развалят бюджетната дисциплина. Един от показателите е свързан с дефицита“, посочва още проф. Милен Балтов.
Чуйте в звуковия файл още от неговия коментар за готовността на България за въвеждането на еврото.
Община Царево ще получи финансиране от над 3 млн. лв. за модернизация на рибарското пристанище в града. Проектът беше разработен в началото на т. г. и включва изграждане на нови бетонови настилки, повдигане на нива, хале за ремонт на лодки с оборудване и постройка за съхранение на рибарски инвентар. Важна придобивка ще бъде и модулната станция..
С 10 процентни пункта да се увеличат разходите за заплати през 2026 година в бюджетния сектор. За това ще настояват от КНСБ. Само през първото тримесечие на годината ръстът на възнагражденията в частния сектор изпреварва с 12 процента този в обществения. От синдиката настояват правителството да предприеме действия за транспонирането на две ключови за..
20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури са постъпили от началото на юни в „Главна инспекция по труда". Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..
Повечето зеленчуци продължават да поевтиняват по тържищата, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, обаче се покачва, макар и минимално. Тази седмица той се повиши с 0,86 процента до 2,204..
Транспортната свързаност и достъпност, както и чистотата са двата ключови фактора за успеха на туризма. Това заяви в Созопол на изнесено заседание на парламентарната Комисия по туризъм ресорният министър Мирослав Боршош. Темата е: „Предизвикателства и ключови фактори, определящи туристически сезон „Лято 2025 - Южно Черноморие“. В заседанието..
Община Царево отчита ръст в приходите от продажбата на ваканционни имоти от 15%. Кметът Марин Киров обясни, че купувачите са предимно българи: „Ние сме ориентирани към българския пазар, тъй като развиваме Царево като повече от дестинация за море. Гостоприемни сме към всички туристи, но основен акцент са ни хората с имоти тук. Не е случайно, че..
Традиционният празник в село Гавраилово, посветен на златната праскова, се провежда за 23-ти път на площада пред Народно читалище „Слънце-1928”. Сред гостите на откриването бе председателят на Общински съвет – Сливен Димитър Митев. Той поздрави жителите и подчерта, че „Златна праскова“ е едно от най-ярките събития в културния календар на Община Сливен...
Община Поморие въвежда нова схема за събиране на отпадъци „от врата на врата“. Целта е да бъде внедрен принципът „плащаш колкото изхвърляш“. Това се..
Транспортната свързаност и достъпност, както и чистотата са двата ключови фактора за успеха на туризма. Това заяви в Созопол на изнесено заседание..
Община Царево отчита ръст в приходите от продажбата на ваканционни имоти от 15%. Кметът Марин Киров обясни, че купувачите са предимно българи: „Ние сме..