Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ОУ"Васил Левски" в Горно Езерово отбелязва 150 години от гибелта на Апостола с различни инициативи

9
ОУ„Васил Левски“ - Горно Езерово
Снимка: Свобода Атанасова

Обединено училище „Васил Левски“ в Горно Езерово е иновативно от учебната 2017-2018 година. Тази година в края на юни учебното заведение ще изпрати и своите първи десетокласници. Разказахме Ви за него в предаването ;„Влез в час“ и като част от кампанията на БНР Бургас „По стъпките на Апостола“ - посветена е 150-годишнината от гибелта на Васил Левски. 

Сашка Василева е преподавател от 12 години в учебното заведение, в което се обучават изцяло деца от уязвими групи. То е имало стар корпус, който е построен през 1976-та година, а новият е завършен през 2019 година:


„Училището е с много по-голяма история. Преди години съществуваше една малка сграда, която се събори при изграждането на новия строеж. В учебното заведение към момента се обучават 452 ученици в дневна форма,  а 5 в самостоятелна форма. Децата са в 4 предучилищни групи, 9 паралелки от начален етап, 6 паралелки от прогимназиален и 3 паралелки от гимназиален етап. От учебната 2017-2018 година сме иновативно училище. През първите 4 години учихме по проект „Днешното утре“, с факултативен учебен час по предприемачество. 

Преобразувано е от основно в обединено училище, целта е учениците да надградят своето образование от 7 до 10 клас. Децата са от уязвими групи, голяма част от тях са от бедни семейства това пречеше да бъдат записвани в гимназии, а дори и да ги запишат момичетата не посещаваха училище. 
Сега професията, с която излизат децата от училище е „Работник в производството на кулинарни изделия в заведенията за хранене и развлечение“. 

Училището работи по много проекти. Участвахме и в проект„Еразъм+“ - „Отворено и емпатично училище“. Имахме гости от Франция, показахме им нашите възможности, присъстваха на уроци. Бяхме поканени във френски училища да обменим опит.  

Разполагаме с изключително модерна техническа база. Децата са обезпечени с индивидуални лаптопи в случай, че се наложи да преминем отново в дистанционна форма на обучение. 

Преди 12 години съвсем на шега започнах работа в това училище. Бях първоначално с петгодишните групи. Чувствах се като будител. Посрещаха ме с усмивка, по същия този начин и аз влизах в час. това е изключително удоволствие за един учител. Понякога мои ученици идват и се хвалят с шестици, които са получили на изпит. В момента преподавам на второкласници. Децата питат за всичко, за тях е по-чужд българския език, защото са от уязвими групи. Ние сме хората, които правим всичко за да ги мотивираме да учат и това да им доставя удоволствие. Пламъчетата в очите на учениците е достатъчно показателен. Отделно в момента си припомняме и за годишнината от гибелта на Васил Левски. Той трябва да бъде техен пример с неговите стъпки, с неговите дела“, споделя още Сашка Василева.

Кой е Васил Левски, какъв е в очите на днешните ученици, които влизат в сградата на учебното заведение, което носи неговото име, следват ли заветите на Апостола? На тези въпроси ни отговориха Зорка, ученичка в 8 клас, Даниел и Мария са седмокласници, а най-малкият е петокласника Райчо:

„Васил Левски е патриот, родолюбец, борец за българската свобода и патрон на нашето училище. Мечтата на Левски е за чиста и свята република. Хората да са равни без значение от тяхната вяра и етнос. 
Всяка година на 19 февруари ние се прекланяме през паметта на Левски . Поднасяме венец и цветя през паметника му в Морската градина. 
Отбелязваме 150 години от смъртта на Васил Левски, наш патрон и идол на десетки ученици. Всяка година се прекланяме пред образа и делата на Дякона - велик българин, който ще остане завинаги в историята на България. 
Левски в моите очи е герой и велик българин. Обикалял е от село на село да вдига хората на велик бунт. Трябва да го помним и да не го забравяме“, казват учениците. Четиримата са част от всичките 457 деца, които са от уязвими групи, но са избрали да учат. 

Диана Ковачева е директор на училището в Горно Езерово. Тя е на този пост от три години, а преди това е била преподавател и директор в Руен. Какво споделя още тя за трудностите и мотивацията да бъдат будители и да продължават да образоват децата в любов към Родината, езика, както и да следват идеалите на своя патрон на училище:

„Работим много усърдно и здраво. Децата са от ромската етнос и при тях не винаги образованието е приоритет. Голяма част от родителите още не могат да осмислят думичката образование, а ние точно това се опитваме всеки ден да променим. Идват с желание децата в училище, тук всичко им е осигурено, при някои дори у дома липсва този уют, който имат в училище при нас. Учителите също са мотивирани, тяхна награда е да видят, че техен ученик чете и смята. 

Радваме се с нашите десетокласници тази година. Те са първите за нашето училище. 

Имаме много събития, които подготвихме по повод 150 години от гибелта на Васил Левски. Днес се провежда открит урок в часа по занимания и интереси. Децата от 7 клас са подготвили програма, викторина и игри, които са свързани с живота и делото на Апостола. През следващите дни предстоят спортни мероприятия. Едното от тях е лъвски скок, в който ще участват ученици от всички етапи. В „Час на класа“ всеки от класните ръководители е подготвил специална програма и презентация. 

Предстои и нашият патронен празник, който ще бъде завършек на тържествата в седмицата посветена на Васил Левски. Той ще се проведе в читалището в квартала, което носи името също на Апостола на свободата. 
 На 19 февруари екип от училището ще поднесе венец и цветя пред паметника на Левски в Морската градина.

С поредица от инициативи, които преминават под мотото „По стъпките на Апостола“  БНР Бургас ще отбележи 150-та години от гибелта на Васил Левски. Кампанията включва радио състезание по история за ученици от 10 клас, конкурс за рисунка на тема „Левски през моите очи“ и кулминацията - концерт на 28 февруари, от 18.00 часа, в залата на Културен дом НХК в Бургас.

Този материал е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата. 

Снимки: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Земеделците могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата

До 15 август 2025 г. земеделски стопани, заявили участие по интервенция II.E2-1 „Инструменти за управление на риска“, могат да подават заявления за изплащане на финансова помощ чрез електронната система на ДФ „Земеделие“. Подпомагането е насочено към стопани в сектор „Растениевъдство“, които са застраховали реколтата си срещу климатични рискове, сред..

публикувано на 20.07.25 в 09:30

Ремонтират сградата на общината в Ямбол

Ремонт за близо 4 млн. и 400 хил. лева ще бъде извършен на сградата на общината в Ямбол. По време на дейностите административното обслужване на гражданите няма да бъде затруднено. Вече е изготвен и съгласуван инвестиционният проект, избрани са и изпълнителите на дейностите, информира ръководителят на проекта Ренета Реванска. „Като цяло това са..

публикувано на 20.07.25 в 08:30

Църквата "Св. пророк Илия" в село Дражево отбелязва храмовия си празник

Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в  ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия. В ямболското село Дражево отбелязват Деня на свети Илия с особена празничност. Местните считат светеца за свой покровител и с доброволни дарения, в продължение на близо 10 години, изградиха църковен..

публикувано на 20.07.25 в 07:30

Днес е Илинден

На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан Предтеча. Народът чества празника Илинден по нов стил. Денят се отбелязва по стар стил на 2 август. Българите тачат св. Илия като господар на небесните природни стихии – градушката, гръмотевиците и..

публикувано на 20.07.25 в 06:54

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40