Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Висоцки, който спи по улиците

| обновено на 16.02.23 в 12:08
Снимката е илюстративна
Снимка: Архив

От четири години бездомник от София дели дните и нощите си между столицата и Бургас. Дава почти цялата си пенсия за билет във влака, само и само да може да поспи на топло. Срещаме Висоцки, както му казват, привечер около жп-гарата в Бургас. Току-що е слязъл от влака, след последния си воаяж. Разказва ни, че вече четири години е по улиците, и зиме, и лете. Твърди, че има образование, занимавал се е с двигатели с вътрешно горене. Имал два апартамента в столицата, но по стечение на обстоятелствата спи под открито небе. Дрехите му са изцапани, изглежда огромен, защото носи по няколко ката, за да му е топло. Казва, че му е неудобно от външния му вид, но такава е съдбата му.

Питам го как живее при тези минусови температури нощем. „Ето, как живея, като човекоподобно. То не се издържа вечно. Сигурно ще изкарам до рождения ден на 20 март, но може и да не изкарам. Спя, където има завет, нямам определен район“

Казва, че няма одеяла или някоя топла завивка за през нощта. „Целият съм се натъпкал с мръсни дрехи, защото се търкалям по улиците, и както спим, така и ходим навсякъде. Неудобно ми е“

Насочваме го към общинския приют за бездомни. Казва, че може би ще пробва да кандидатства, но не му се вярва, че ще го вземат. Веднъж е бил в приют в столицата и има лоши спомени от там.


Как всъщност става настаняването в приюта за бездомни?

 „Всеки един, който е изпаднал в нужда може да подаде заявление в офиса на агенция Социално подпомагане, който се намира в подлеза на Операта в Бургас. Извършва се проучване и се прави предварителна оценка на потребностите, след това идва при нас като се извършва медицинско обследване. За да бъдат настанени те трябва да са физически и психически здрави и да са работоспособна възраст“, разяснява управителят на Центъра за временно настаняване в Бургас Илиян Павлов.

Капацитетът на приюта е за 30 обитатели. В момента там са настанени 28 душа, двама чакат настаняване. От управата заявиха, че при необходимост могат да настанят още хора, на допълнителни легла.

Приемат се и по-възрастни бездомни, но през това време социалните им подготвят документите и ги насочват към домове за възрастни хора. Вече настанените могат да останат в приюта за срок от 3 месеца, при крайна необходимост още 3 месеца. Полага им се една вечеря, а през останалото време си търсят работа, посочи управителят Илиян Павлов.


В отговор на наш въпрос уточнява, че сред двамата чакащи да бъдат приети в центъра няма човек от София. Така разбираме, че Висоцки, все пак е предпочел улицата.   

Чуйте повече в звуковите файлове:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Знакови обекти в Бургас и Ямбол ще бъдат обновени по Програма ИНТЕРРЕГ

Знакови археологически и културни обекти в областите Бургас и Ямбол ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021–2027 г., управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общият бюджет на одобрените шестнайсет проекта надхвърля 15,6 млн. евро и е насочен към..

публикувано на 07.04.25 в 17:30

Вода няма да има в Поморие утре

От 8 до 16 часа утре, 8 април, водоподаването ще бъде спряно в град Поморие, съобщават от ВиК-Бургас. Причината е авария на главния довеждащ водопровод.  В случай, че аварията бъде отстранена по-рано, водата ще бъде пусната преди 16:00 часа, уточняват от дружеството. 

публикувано на 07.04.25 в 17:00

Айтоското читалище обогати библиотечния си фонд и се сдоби с нова техника по проект

По два проекта читалище  „Васил Левски 1969“ - Айтос   обогати библиотечния си фонд със 114 нови заглавия. Вторият е за обновяване на техниката в културната институция.  През 2024 г. екипът на Читалището участва с проектно предложение в конкурсната сесия за предоставяне на финансова подкрепа по Програма „Читалища“ към Министерството на културата...

публикувано на 07.04.25 в 16:30

Паметна плоча на д-р Георги Барбутов откриха в Камено

По случай Деня на здравния работник, в град Камено бе тържествено открита паметна плоча на д-р Георги Барбутов – един от най-обичаните и уважавани лекари, работили в общината. Плочата е поставена на фасадата на сградата на бившата „Здравна служба“ на улица „Димитър Благоев“ и е израз на признателността към всеотдайния труд и приноса на д-р Барбутов към..

публикувано на 07.04.25 в 15:30
Снимката е илюстративна

Ахмед Мехмед: В Руен обстановката е зимна, на високите места снежната покривка е 20 сантиметра

На територията на община Руен вали сняг от вчера. Снеговалежът продължава. По високите места в Руен 20 сантиметра е вече снежната покривка, каза за БНР Бургас кметът на общината Ахмед Мехмед.  „Нямаме затворени пътища, зимна обстановка, бяла приказка, машините почистват заснежените пътни участъци.  Няма закъсали автомобили, ток и вода има навсякъде...

публикувано на 07.04.25 в 14:29

Проектобюджетът на Община Бургас за 2025 г. е качен за обсъждане

Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ е качен на сайта на администрацията.  Макрорамката е завишена с близо 57 милиона лева спрямо миналогодишната.  Държавно делегираните дейности са за над 262 милиона лева, финансираните със собствени приходи на Община Бургас 198 милиона лева, а..

обновено на 07.04.25 в 14:11

„Еркечко наследство“ представя обичая „Лазари“ в Етнографския музей в Бургас

Обичаят „Лазари“ от село Еркеч ще бъде представен на 11 април от 11:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Самодейната група „Еркечко наследство“ ще пресъздаде характерните ритуали и песни, свързани с лазаруването, което в планинското село се празнува по уникален начин. За първи път пред публика ще бъде показано традиционното „кичене“ на еркечка..

публикувано на 07.04.25 в 12:00