Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов случай и нови чудовища обещава авторът на „Мамник“

Васил Попов се среща на 22 февруари с читатели в Бургас

| обновено на 21.02.23 в 10:56
3
Снимка: личен архив


„Мамникът е крилато демонично създание от българския фолклор. Има нещо примамващо в самата дума и човек иска да разбере повече. Казах си-това ще бъде заглавието на книгата. За мен беше важно да се фокусирам върху една истинска човешка, семейна история и причините за  зараждането на това зло “, разказва Васил Попов пред БНР-Бургас за вдъхновилата го находка от трудовете на нашите фолклористи и етнографи Михаил Арнаудов и Димитър Маринов. За няколко месеца неговият „Мамник“ се превърна в една от най-четените и обсъждани български книги. На 22 февруари „Мамник“  и авторът му ще долетят и в Бургас за среща с читатели и почитатели в книжарницата на улица "Александровска" 51 от 18 часа.

Сюжетът вплита фолклор, историята на Западните покрайнини и последствията от Ньойския договор, коронавирус, трънски диалект, хумор, дори рок и сръбска музика.


В трънското село Вракола се случват необикновени неща - няколко човека са убити по невиждан начин, други се събуждат с особени белези по тялото. Сякаш над селото е надвиснало нечовешко зло. Настаненият в старчески дом Емил, заедно с граничния полицай Божана Горнева, започва да разследва странните случаи и се натъква на потулени от миналото загадки и на оживяло от българския фолклор чудовище. В битката със злото ще им помага и един възкръснал мъртвец, който има несвършена работа на този свят.

Сравняват село Вракола, където се развива действието в романа с Туин Пийкс, а самият Васил Попов със Стивън Кинг. Той самият се усмихва на подобни сравнения и търси успеха на книгата в нейната многоликост. „Мамник“ се приплъзва умело край няколко жанра- крими, фентъзи, исторически роман, хорър:

„Книгата смесва много жанрове и всеки може да открие по нещо за себе си. Радвам се на успеха й, не само като на мой личен, а и като успех на жанрова книга, защото каквото и да си говорим в България жанровата литература винаги е била малко пренебрегвана и на нея се е гледало като на второ качество литература. „Мамник“ показа, че явно има глад у читателите и слушателите за такъв тип книги.“

Село Вракола е базирано на истинското село Филиповци, от където са бабата и дядото на Васил Попов. Именно използването на диалект в книгата той посочва като едно от големите предизвикателства: „Тъй като първоначалната идея беше слушането, за мен беше много важно диалозите в книгата да бъдат реалистични.“


За почитателите на книгата Васил Попов издава, че вече работи върху втора част: „Мога да кажа само, че ще има нов случай, нови чудовища и някой от героите ще се завърнат. Но не бързам, искам да си дам време. Осъзнавам, че е риск, но се надявам, че ще предложим на читателите и на слушателите качество, което няма да е по-малко от това на „Мамник.“

Въпреки страстта си към литературата, Васил Попов завършва екология в СУ и като еколог участва в един проект на National Geographic, по който пътува в малко познати интересни места из България. Автор е на разкази и романи, базирани на български митове и легенди. През годините творбите му са отличавани в редица литературни конкурси, като "Таласъмия" на клуб "Уибробия", литературния конкурс на списание ShadowDance и конкурса на "Сборище на трубадури" на името на Агоп Мелконян. Дебютната му книга е сборникът „Вълчи разкази“. „Мамник“ е победител в Storytel Studio - първия по рода си конкурс в България за оригинален аудиосериал. В платформата той живее с гласа на актьора Владимир Пенев.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Юлияна Антонова - Мурата представя новата си книга за Япония в Бургас

Юлияна Антонова – Мурата ще представи в сряда, 18 септември в Бургас новата си книга “Хай хай, Япония”. Тя е поредна в четирилогията „Моши моши, Япония“, „Уки уки, Япония“ и „Сан сан, Япония“. Книгата е колекция от кратки разкази за хората в далечна Япония. В нея са включени конкретни случки, които запознават читателя с..

публикувано на 17.09.24 в 14:16

Нови песни на дует "Ритон" за концерта им в Бургас

Бургас е спирка от втората част на турнето на дует „Ритон“, което носи името на една от емблематичните им песни „Елате ни на гости“. Музикалното шоу е на 19 септември от 20 часа на Летния театър. С песни от новия албум, който предстои да излезе, Катя и Здравко ще зарадват почитателите си в морския град. Албумът ще се казва „Случва се..

обновено на 17.09.24 в 12:55

Майстори на карикатурата се събират в Черноморец

Кметът на Община Созопол получи шарж от един от най-добрите художници - хумористи, участници в Международния фестивал на хумора в изкуството „Черноморец се смее“ в морския град. Във фоайето на Народно читалище „Димо Николов 1908“ в Черноморец е експонирана изложба "Балканска карикатура" от фонда на Фондация „Имеон-Балкани“ с творби от популярни..

публикувано на 17.09.24 в 08:36

Близо 100 детски творби са включени в осмата книжка "Приказни истории с БНР - Бургас"

Над 300 деца са изпратили свои творби за участие в литературния ни конкурс „Приказни истории с БНР Бургас“. Те са от цялата страна, като освен от големи училища от областни градове, свои творби за изпратили и ученици от малки населени места. Близо 100 са истории, които след селекция от авторитетно жури са публикувани в осмата поредна..

публикувано на 16.09.24 в 09:40

Мария Мутафчиева -Мери: Елате на концерта ни по повод Първия учебен ден, ще бъде празник!

Мери Бойс Бенд канят на концерт за началото на новата учебна година в Бургас. Инициативата е съвместна с Общината и е под надслов "Отива си лятото, идва есента" и предстои на 16 септември, на открита сцена „Охлюва“.   Първият учебен ден е празник и той ще стане още по – хубав, когато го отбележим заедно, в това е убедена Мария..

публикувано на 16.09.24 в 09:20

Проф. Искра Баева представя „Личностите, които определиха нашата съдба“ в Бургас

Новата книга на историка проф. Искра Баева „Личностите, които определиха нашата съдба“ ще бъде предст6авена в Бургас днес от 18.00 часа в зала „Петя Дубарова” на КЦ „Морско казино”. В книгата са събрани 6 по-кратки и по-пространни биографии на политици и други дейци от епохата на социализма: Георги Димитров, Тодор Живков, Антон Югов, Станко..

публикувано на 13.09.24 в 12:18

Изложба на Центъра за подводна археология беше открита в Созопол

Изложбата „50 години от началото на системни подводни археологически проучвания. Тракия Понтика в енциклопедия Древна Тракия и траките“ бе открита пред Летния театър „Аполония“. Тя показва постиженията на подводните археолози и най-значимите находки от региона. Кметът на Община Созопол Тихомир Янакиев подари  плакет на проф. д-р д.н. Калин Порожанов –..

публикувано на 13.09.24 в 11:52