Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов случай и нови чудовища обещава авторът на „Мамник“

Васил Попов се среща на 22 февруари с читатели в Бургас

| обновено на 21.02.23 в 10:56
3
Снимка: личен архив


„Мамникът е крилато демонично създание от българския фолклор. Има нещо примамващо в самата дума и човек иска да разбере повече. Казах си-това ще бъде заглавието на книгата. За мен беше важно да се фокусирам върху една истинска човешка, семейна история и причините за  зараждането на това зло “, разказва Васил Попов пред БНР-Бургас за вдъхновилата го находка от трудовете на нашите фолклористи и етнографи Михаил Арнаудов и Димитър Маринов. За няколко месеца неговият „Мамник“ се превърна в една от най-четените и обсъждани български книги. На 22 февруари „Мамник“  и авторът му ще долетят и в Бургас за среща с читатели и почитатели в книжарницата на улица "Александровска" 51 от 18 часа.

Сюжетът вплита фолклор, историята на Западните покрайнини и последствията от Ньойския договор, коронавирус, трънски диалект, хумор, дори рок и сръбска музика.


В трънското село Вракола се случват необикновени неща - няколко човека са убити по невиждан начин, други се събуждат с особени белези по тялото. Сякаш над селото е надвиснало нечовешко зло. Настаненият в старчески дом Емил, заедно с граничния полицай Божана Горнева, започва да разследва странните случаи и се натъква на потулени от миналото загадки и на оживяло от българския фолклор чудовище. В битката със злото ще им помага и един възкръснал мъртвец, който има несвършена работа на този свят.

Сравняват село Вракола, където се развива действието в романа с Туин Пийкс, а самият Васил Попов със Стивън Кинг. Той самият се усмихва на подобни сравнения и търси успеха на книгата в нейната многоликост. „Мамник“ се приплъзва умело край няколко жанра- крими, фентъзи, исторически роман, хорър:

„Книгата смесва много жанрове и всеки може да открие по нещо за себе си. Радвам се на успеха й, не само като на мой личен, а и като успех на жанрова книга, защото каквото и да си говорим в България жанровата литература винаги е била малко пренебрегвана и на нея се е гледало като на второ качество литература. „Мамник“ показа, че явно има глад у читателите и слушателите за такъв тип книги.“

Село Вракола е базирано на истинското село Филиповци, от където са бабата и дядото на Васил Попов. Именно използването на диалект в книгата той посочва като едно от големите предизвикателства: „Тъй като първоначалната идея беше слушането, за мен беше много важно диалозите в книгата да бъдат реалистични.“


За почитателите на книгата Васил Попов издава, че вече работи върху втора част: „Мога да кажа само, че ще има нов случай, нови чудовища и някой от героите ще се завърнат. Но не бързам, искам да си дам време. Осъзнавам, че е риск, но се надявам, че ще предложим на читателите и на слушателите качество, което няма да е по-малко от това на „Мамник.“

Въпреки страстта си към литературата, Васил Попов завършва екология в СУ и като еколог участва в един проект на National Geographic, по който пътува в малко познати интересни места из България. Автор е на разкази и романи, базирани на български митове и легенди. През годините творбите му са отличавани в редица литературни конкурси, като "Таласъмия" на клуб "Уибробия", литературния конкурс на списание ShadowDance и конкурса на "Сборище на трубадури" на името на Агоп Мелконян. Дебютната му книга е сборникът „Вълчи разкази“. „Мамник“ е победител в Storytel Studio - първия по рода си конкурс в България за оригинален аудиосериал. В платформата той живее с гласа на актьора Владимир Пенев.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

199 участници се включиха в конкурса „Петя Дубарова“, награждаването ще е на 9 май

С рекорден брой участници, общо 199, се провежда тазгодишното издание на Националния литературен конкурс „Петя Дубарова“. По традиция церемонията по награждаване ще се състои на 9 май от 18:00 часа в зала „Петя Дубарова“ на КЦ „Морско казино“ в Бургас. На 25 април – рождения ден на Петя Дубарова – в 12:30 ч. четвъртокласници от СУ „Св. св. Кирил и..

публикувано на 24.04.25 в 17:00

Четирима са номинираните бургазлии в категория "Филми" на Международния конкурс на центъра "Алеф"

Дванадесетото издание на Международния ученически литературен и филмов конкурс “Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център за еврейско-българско сътрудничество “Алеф”, вече е към своя финал. Жури отличи десетте най-добри художествени разкази от България. Ясни са и номинациите в категория „Филми”. Тази година темата..

обновено на 24.04.25 в 15:30

Изложбата „Моноскоп“ на Якуб Яновски гостува в Бургас

Чешкият център в София и галерия GASK (галерия на регион Централна Бохемия) представят в Бургас изложбата Моноскоп – съвместен проект на художника Якуб Яновски и куратора Петр Ваноус. Експозицията ще бъде открита днес от 18:00 часа в галерия „Ателие“ на Националната художествена академия – филиал Бургас. В изложбата са включени живопис, рисунки и..

публикувано на 24.04.25 в 11:00

Богато жанрово разнообразие в изложбата на НУМСИ "Проф. Панчо Владигеров"

Над 60 творби на млади автори представя изложба, подредена в галерията на Дружество на художниците в Бургас. Годишната експозиция на учениците от специалностите "Рекламна графика" и "Сценичен костюм" в Националното училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров" показва творческите им търсения през настоящата учебна година...

публикувано на 24.04.25 в 10:20

Младите театрали от "Валери и приятели" представят „Добрият човек от Сечуан“

Театралната постановка „Добрият човек от Сечуан“ от Бертолт Брехт представят младите артисти от театралната трупа „Валери и приятели“. Това е един от най-сложните спектакли, които сме поставяли до сега, сподели ръководителят Валери Еличов. Негова е сценичната версия и редакцията на представлението. А постановката и сценографията прави заедно с..

публикувано на 24.04.25 в 09:30

Обявиха финалистите от петото издание на конкурс „Мечта" на читалище „Изгрев 1909“

​Националният конкурс „Мечта“, организиран от бургаското читалище „Изгрев 1909“, обяви финалистите в петото си издание. Събитието, насочено към насърчаване на четенето и творчеството, привлече 423 участници от цялата страна. Журито, председателствано от писателя Боян Боев, отличи победителите в категориите „Литературна творба“ и „Рисунка“ в различни..

публикувано на 23.04.25 в 18:53

Едвин Сугарев: Аз съм сбъднат човек

публикувано на 23.04.25 в 18:20