Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историкът проф. Пламен Митев: 150 години след гибелта на Апостола се оказва, че все още не сме осъществили идеите му


Непознати досега документални материали от Османския архив в Истанбул, дават нова информация свързана с живота и дейността на Васил Левски. Това съобщи на среща – разговор в Бургас проф. Пламен Митев. Той е специалист по българското Възраждане. Изследовател е на личността и живота на Апостола на свободата. Заместник – председател е на Общобългарски комитет „Васил Левски“. 

Преди 5 години започват да откриват нови документи неизвестни на българските историци свързани с Васил Левски в Османския архив в Истанбул. Това не е било възможно, защото на запитвания от българска страна, отговорът винаги е бил, че няма нищо ново, разказа проф. Митев  Промяната се е случила благодарение на последователната политика на турските архив да дигитализира богатото документално наследство на Османската империя. Това дава възможност дистанционно, българските историци лесно да потърсят и намерят информация. Сега повече от 100 нови документа свързани с Левски вече са включени в научно обръщение, съобщи историкът:   

"Вече се знае, че Васил Левски не е роден през 1837 години, а през 1840 година. В един данъчен регистър за мъжкото население в Карлово е посочено, че през 1844 години той е бил на 4 години. До тук ние не разполагаме с нито един автентичен документ за неговото раждане – няма акт за раждане, кръщелно, запис в тефтерите на карловската църква  и това е едната посока  по линия на която османските документи ни изправят преди призвикателството да решим кога е роден Левски. Новата му година на раждане показва, че той загива на Христовата възраст и това в някаква степен подкрепя една широко популярна теза, че ние си имаме своя Христос. Левски увисва на бесилото на 33 години." 

Има и документи, които ни  дават основание за преосмисляне на досегашната хронология за началото на интереса на турските власти към личността на Апостола и към осъществяваната от него конспиративна дейност. Не обирът при Арабаконак, не издайничеството на Димитър Общи и арестуваните преди него комитетски дейци са подтикнали властите да започнат издирването на Васил Левски, каза проф. д-р Пламен Митев:

"Той е търсен още от пролетта на 1872 г., целенасочено, системно във всички провинции на Османската  империя. Турската полиция е разполагала с подробна информация - кой е Левски, каква е неговата роля, какви са неговите задачи и мащабите на това което прави!" 

Тези нови документи показват и мащабите на делото на Апостола на свободата, добави проф. Пламен Митев.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шести ден без вода в село Стефан Караджово

Шести ден най-голямото населено място на община Болярово - село Стефан Караджово, е с прекъснато водоснабдяване. Причината за безводието е голяма авария на главен захранващ водопровод. Изцяло компрометиран е един километровия участък захранващ населеното място, уточняват от крайграничната община. Екип на ВиК дружеството се опитва да отстрани..

публикувано на 15.01.25 в 15:20

Поредица от лекции в Бургас за културата на Китай, Корея, Япония и Португалия

Поредица от кратки публични лекции на тема „Китай, Корея, Япония и Португалия: Пътешествие из културите по света“ гостуват в бургаския филиал на СУ в Бургас. На 25 януари ще се проведат кратки публични лекции в Културен дом НХК. Лекциите ще представят връзките между традиция и съвременност в различни аспекти от обичаите, бита и ценностите на Китай,..

публикувано на 15.01.25 в 14:00

Изплащат забавените средства към културните институции

Започнало е изплащането на забавените от държавата пари към културните институции, каза в Бургас председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев. Хиляди левове по фактури, договори на хора, телефонни сметки и разходи за извършени дейности останаха неизплатени в началото на новата година, за което алармираха от съюза. "Със..

публикувано на 15.01.25 в 13:30
Снимката е илюстративна, архив.

Пътищата в Ямболска област са проходими при зимни условия

Всички пътища на територията на Ямболска област са проходими при зимни условия.  Приоритетно се работи по 35-километровия участък от магистрала „Тракия“ на територията на областта, както и международния път 1-7 към граничен пункт „Лесово“ като и двата участъка са почистени до асфалт.  В региона вали сняг от сутринта, като най-значителен  е в района на..

публикувано на 15.01.25 в 13:00

В Бургас ще се проведе благотворителен концерт “Запази усмивката на Зара“

Концертът започва от 18 часа, а преди това – от 15 часа, в НХК ще има и благотворителен базар, в който ще се включат деца с изработени картички и сувенири. Чуйте повече в звуковите файлове: Ако искате и вие да дарите, можете да го направите тук: IBAN (BGN): BG32UBBS80021074421540  SWIFT код: UBBSBGSF Банка: Обединена Българска..

публикувано на 15.01.25 в 11:30

Обезопасяват рушаща се сграда в центъра на Бургас

Спешни мерки по обезопасяването на рушаща се сграда в центъра на Бургас, предприема Общината. Само преди дни от фасадата са паднали няколко големи парчета. Пространството около ул. „Апостол Карамитев“ е оживено, оттам минават много хора.  Сградата е архитектурен паметник на културата и всички стъпки по нейното укрепване и възстановяване трябва да се..

публикувано на 15.01.25 в 11:12

Заради паднали дървета затварят пътя Българи - Граматиково

Ограничава се движението в двете посоки по пътя Българи - Граматиково за снегопочистване и отстраняване на паднали дървета, информират Областното пътно управление. Екипи работят в спешен порядък за отстраняването им. Движението се регулира от Пътна полиция.  Обходният маршрут е по пътя Босна – Визица. От АПИ уточняват, че на терен работят 33 броя..

публикувано на 15.01.25 в 10:24