Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историкът проф. Пламен Митев: 150 години след гибелта на Апостола се оказва, че все още не сме осъществили идеите му


Непознати досега документални материали от Османския архив в Истанбул, дават нова информация свързана с живота и дейността на Васил Левски. Това съобщи на среща – разговор в Бургас проф. Пламен Митев. Той е специалист по българското Възраждане. Изследовател е на личността и живота на Апостола на свободата. Заместник – председател е на Общобългарски комитет „Васил Левски“. 

Преди 5 години започват да откриват нови документи неизвестни на българските историци свързани с Васил Левски в Османския архив в Истанбул. Това не е било възможно, защото на запитвания от българска страна, отговорът винаги е бил, че няма нищо ново, разказа проф. Митев  Промяната се е случила благодарение на последователната политика на турските архив да дигитализира богатото документално наследство на Османската империя. Това дава възможност дистанционно, българските историци лесно да потърсят и намерят информация. Сега повече от 100 нови документа свързани с Левски вече са включени в научно обръщение, съобщи историкът:   

"Вече се знае, че Васил Левски не е роден през 1837 години, а през 1840 година. В един данъчен регистър за мъжкото население в Карлово е посочено, че през 1844 години той е бил на 4 години. До тук ние не разполагаме с нито един автентичен документ за неговото раждане – няма акт за раждане, кръщелно, запис в тефтерите на карловската църква  и това е едната посока  по линия на която османските документи ни изправят преди призвикателството да решим кога е роден Левски. Новата му година на раждане показва, че той загива на Христовата възраст и това в някаква степен подкрепя една широко популярна теза, че ние си имаме своя Христос. Левски увисва на бесилото на 33 години." 

Има и документи, които ни  дават основание за преосмисляне на досегашната хронология за началото на интереса на турските власти към личността на Апостола и към осъществяваната от него конспиративна дейност. Не обирът при Арабаконак, не издайничеството на Димитър Общи и арестуваните преди него комитетски дейци са подтикнали властите да започнат издирването на Васил Левски, каза проф. д-р Пламен Митев:

"Той е търсен още от пролетта на 1872 г., целенасочено, системно във всички провинции на Османската  империя. Турската полиция е разполагала с подробна информация - кой е Левски, каква е неговата роля, какви са неговите задачи и мащабите на това което прави!" 

Тези нови документи показват и мащабите на делото на Апостола на свободата, добави проф. Пламен Митев.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инспектори на БАБХ започнаха проверки за качеството на продаваната риба

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна засилени проверки на търговските обекти преди празника Никулден.  Инспекторите следят стриктно за качеството на рибата и морските продукти, които ще бъдат част от празничната трапеза на хиляди българи.  Експертите от агенцията обръщат специално внимание на условията за съхранение в..

обновено на 01.12.24 в 17:23

Сдружение "Усмивка" с благотворителна кампания за коледни подаръци на 300 деца в нужда

Сдружение „Усмивка“ провежда благотворителна кампания за осигуряването на коледни подаръци за близо 300 деца (между 2 и 14 години) от бедни семейства в Бургас и региона, както и на тези от детските домове, защитени жилища, социално слаби семейства и тези посещаващи ЦОП Бургас.  Могат да бъдат изпратени лакомства, плодове, ученически..

публикувано на 01.12.24 в 16:00

Палят тази вечер светлините на коледната елха в Поморие

Концерт и празнична заря тази вечер ще поставят началото на коледно-новогодишните тържества в Поморие . Събитието е от 18 часа на площад „Св.св. Кирил и Методий“, когато ще грейне и елхата в центъра на града.  Във времето от 17 до 20 часа виенското колело ще работи безплатно за деца и родители. Специален гост на откриването ще бъде DEEP ZONE..

обновено на 01.12.24 в 14:40

Възобновяват ремонта на пътя към кв. Сарафово, след като стане общински

Ремонтът на пътя към кв. Сарафово в участъка от бургаския Гробищен парк до пътен възел „Тромпет“ на Северния обход ще бъде възобновен,  след като приключи процедурата по прехвърляне собствеността на отсечката от държавата на общината. Това се казва в отговор на кмета Димитър Николов на питане на общинския съветник Мариян Иванов. Бургас поиска от..

обновено на 01.12.24 в 13:34

Храм „Св. Николай Чудотворец“ в Ямбол се нуждае от спешен ремонт

Катедралният храм "Св. Николай Чудотворец" в Ямбол се нуждае от спешен ремонт. Необходимо е да бъдат укрепени основите на църквата, както и цялостната конструкция на сградата. Според първоначално направените проучвания за ремонта ще са необходими около 1 млн. лева, уточни архиерейският наместник архимандрит Димитрий: "Първо трябва да укрепим..

публикувано на 01.12.24 в 12:16
снимката е илюстративна

Бургаски ученици влизат в ролята на екскурзоводи днес

Бургаски ученици ще влязат в ролята на екскурзоводи на о познавателен пешеходен тур днес .  В навечерието на празника на града - Никулден те ще разкажат на жителите и гостите на града за неговите видни личности, ще покажат символите, както и ще разкрият интересни факти за любими туристически обекти.  За втора поредна година учениците от XI a и XII..

обновено на 01.12.24 в 09:51

Забранени са десетки модели електрически гирлянди, как да изберем безопасни

Десетки модели електрически гирлянди са забранени за продажба заради лоша изолация на части под напрежение и риск от токов удар, съобщиха от платформата „Ние, потребителите“. При много други изтеглени от пазара артикули пък захранването не е надеждно закотвено към електронния блок или напълно осигурено срещу издърпване, механичната здравина на..

публикувано на 01.12.24 в 08:39