Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историкът проф. Пламен Митев: 150 години след гибелта на Апостола се оказва, че все още не сме осъществили идеите му


Непознати досега документални материали от Османския архив в Истанбул, дават нова информация свързана с живота и дейността на Васил Левски. Това съобщи на среща – разговор в Бургас проф. Пламен Митев. Той е специалист по българското Възраждане. Изследовател е на личността и живота на Апостола на свободата. Заместник – председател е на Общобългарски комитет „Васил Левски“. 

Преди 5 години започват да откриват нови документи неизвестни на българските историци свързани с Васил Левски в Османския архив в Истанбул. Това не е било възможно, защото на запитвания от българска страна, отговорът винаги е бил, че няма нищо ново, разказа проф. Митев  Промяната се е случила благодарение на последователната политика на турските архив да дигитализира богатото документално наследство на Османската империя. Това дава възможност дистанционно, българските историци лесно да потърсят и намерят информация. Сега повече от 100 нови документа свързани с Левски вече са включени в научно обръщение, съобщи историкът:   

"Вече се знае, че Васил Левски не е роден през 1837 години, а през 1840 година. В един данъчен регистър за мъжкото население в Карлово е посочено, че през 1844 години той е бил на 4 години. До тук ние не разполагаме с нито един автентичен документ за неговото раждане – няма акт за раждане, кръщелно, запис в тефтерите на карловската църква  и това е едната посока  по линия на която османските документи ни изправят преди призвикателството да решим кога е роден Левски. Новата му година на раждане показва, че той загива на Христовата възраст и това в някаква степен подкрепя една широко популярна теза, че ние си имаме своя Христос. Левски увисва на бесилото на 33 години." 

Има и документи, които ни  дават основание за преосмисляне на досегашната хронология за началото на интереса на турските власти към личността на Апостола и към осъществяваната от него конспиративна дейност. Не обирът при Арабаконак, не издайничеството на Димитър Общи и арестуваните преди него комитетски дейци са подтикнали властите да започнат издирването на Васил Левски, каза проф. д-р Пламен Митев:

"Той е търсен още от пролетта на 1872 г., целенасочено, системно във всички провинции на Османската  империя. Турската полиция е разполагала с подробна информация - кой е Левски, каква е неговата роля, какви са неговите задачи и мащабите на това което прави!" 

Тези нови документи показват и мащабите на делото на Апостола на свободата, добави проф. Пламен Митев.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До края на годината камерите на ТОЛ системата започват да снимат за скорост

До края на годината камерите на ТОЛ системата ще започнат да снимат за скорост, обяви в Пловдив служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова.  Трябват ни работещи решения за превенция на пътните произшествия, каза още министърът. Пътната инфраструктура е основен елемент и когато я поддържаме ще може да има реални..

публикувано на 19.09.24 в 15:43

Община Бургас внесе докладна за етажен паркинг във „Възраждане“

Община Бургас е внесла в Общинския съвет докладна записка, която предвижда изработването на проект за изменение на Подробния устройствен план в квартал „Възраждане“. Това е стъпка към изграждането на етажен паркинг в тази жилищна зона.  Срещу проекта се обявиха от Камарата на архитектите и Съюза на архитектите. Двете браншовите организации са внесли в..

публикувано на 19.09.24 в 15:19

Бургас ще отбележи празничния ден на Независимостта с молебен и концерт

По повод 116-тата годишнина от обявяване Независимостта на Княжество България, Община Бургас организира празничен ритуал на 22 септември (неделя).  От 10:30 часа на площад "Атанас Сиреков" ще се състои тържествено издигане на националния флаг, флаговете на Европейския съюз и Община Бургас, след което ще бъде извършен празничен молебен за..

публикувано на 19.09.24 в 14:23

Продължава ремонтът на пътя през Дюлинския проход

Продължава основният ремонт на 34,1 км от път III-906 през Дюлинския проход, информират от АПИ. В момента се извършват изкопни дейности, оформя се земното легло, полага се геотекстил и се извършват дренажите, нужни за изграждане на отводняването. Полага се трошен камък, необходим за новата конструкция на пътя. Работи се по оформянето на скатовете и..

публикувано на 18.09.24 в 17:02

Акция по пътна безопасност се проведе и в Сливен

По повод инициативата „Ден без загинали на пътя“ КАТ-Сливен днес извършва 24-часов контрол на пътя. Целта на този тип контрол е да се популяризира идеята за нула загинали при пътнотранспортни произшествия поне за един ден. В усилията за подобряване на безопасността по пътищата се включиха Български червен кръст и Регионалната здравна инспекция. Акцията..

публикувано на 18.09.24 в 16:58

Бургас отбеляза Европейския ден без загинали на пътя с открит урок

Днес отбелязваме Европейския ден без загинали на пътя. Целта е поне за ден шофьорите да са отговорни и концентрирани зад волана.  В двора на Музикалното училище в Бургас се проведе открит урок по безопасност на пътя. Инициативата е на бургаската полиция, Община Бургас, БЧК и РИОСВ.  Малчуганите от първи до четвърти клас имаха възможността да..

публикувано на 18.09.24 в 16:49

МС реши: Всички небитови потребители на ток могат да получат компенсации

Всички небитови потребители ще могат да получат компенсации за разходите за скъпия ток до края на годината, реши правителството като промени програмата за компенсации. За изпълнението ѝ ще са необходими над 500 милиона лева. Еврокомисията даде „зелена светлина“ за подпомагането. Очаква се МС да одобри компенсация на разходите на бизнеса за ток..

публикувано на 18.09.24 в 15:55