Изпълнява ли функцията си рибарското пристанище в Несебър? Този въпрос си задават местни жители, след последните нанесени щети по порта наскоро. От общината са категорични, че лодките са защитени.
Реконструираното и модернизирано рибарско пристанище „Северна буна“ беше открито и пуснато в експлоатация през август, миналата година. То беше финансирано по т. нар. „рибарска програма“, с около 7.5 милиона лева. От Община Несебър посочват, че е създадена защитена акватория с общо 121 места за акостиране, като за сравнение, преди реализацията на проекта, е имало само 30 места. И допълват:
„Изграден е плаващ кей-вълнолом, който не засяга дъното, следва колебанията на водната повърхност, проектиран е прелеваем и има за задача да пази акваторията. Част от проекта са и четири вътрешни пристана с по четири понтона всеки. Всички хидротехнически съоръжения са плаващи“
Снимки и видео, публикувани в групата „Обществен съвет Несебър“, наистина доказват, че съоръженията за плаващи. Буквално. Понтоните се мятат по вълните, виждат се и поражения. Според Кръстьо Пеев, от Обществения съвет, пристанището, в частност – т. нар. вълнолом, не изпълняват своите функции:
„Тези вълнобранни понтони, които са инсталирани на входа на пристанището, се скъсаха още в деня на откриването. Тогава беше първият им ремонт. Оттогава насам са се късали, мисля, 4-5 пъти. Идеята на този проект беше да се използва една европейска програма, с едно целево финансиране, което трябваше да изгради тези вълнобранни понтони, които да спрат навлизането на вълните и да се увеличи самото пристанище. Понтоните бяха сложени, но, за съжаление, това, което се сложи, е неефективно. Те са с много малък размер. Те бяха многократно скъсани. И вълните влизат в пристанището. Навлизайки вътре, тези понтони за лодки, които бяха направени, те също се късат постоянно, техните държачи“, посочи Пеев.
На подобно мнение е и Веселин Максимов. Той има лодка, с която ползва пристанището през лятото.
„Пристанището имаше един, така да кажем, хубав замисъл, който трябваше да се реализира. Но след изпълнението на вълноотбивната стена, тя вече е компрометирана от нормални времена, не мога да кажа, че са били чак толкова лоши. И за много кратко време. Тя, в момента, не върши функцията, за която е сложена там. И оттам идва целият проблем на това пристанище. Заради това се късат навътре другите понтони. Лодките хората трябва да ги наблюдават повече, защото ги е страх да не се скъса нещо. Но, за мен, целият проблем идва от вълноотбивната стена, която не е направена както трябва. Вълните минават под нея, над нея и когато вълната влезе в пристанището, вече даже пречи да излезе вълната“, каза Максимов.
Поражения по вътрешен плаващ понтон и две от обслужващите пътеки има нанесени на рибарското пристанище в Несебър. Повредите не са съществени, за да попречат на функционирането на порта, отговориха от общината, след отправени от нас въпроси.
Нарушенията са или от неблагоприятни метеорологични условия, или от удар при маневриране, посочват от администрацията. Всички щети са отстранени, за сметка на изпълнителя. Поправени са част от поплавъците, допълват от там. На наше запитване, поясняват, че пристанището, което беше открито през август, миналата година, е с гаранция от 9 години, но обектът е и застрахован от общината. Всякакви повреди ще бъдат отстранявани от и за сметка на изпълнителя, допълват от администрацията. От общината са категорични, че „изграденият кей вълнолом изпълнява функцията си, няма върната рибарска лодка, няма и пострадала такава“. Посочват, че плаващият кей-вълнолом пази акваторията и това е факт. Проектното решение е съобразено със запазването на подводното културно наследство, казват още от община Несебър. На въпрос дали се обмислят действия, които да направят пристанището по-защитено, от администрацията поясняват, че това не е необходимо. Съоръжението е изградено съгласно статута на старинния град и пластовете на морското дъно не са засегнати.
С 30-40% ще са по-ниски добивите от рапица, заради измръзването на продукцията прогнозира Николай Киров, регионален председател съюза на зърнопроизводителите. Аномалиите във времето са пагубни за овощните дръвчета и до голяма степен за рапицата, чието качество обаче едва ли ще пострада, смята той. "Не толкова снега е проблем, колкото ниските..
Над 83 млн. лева е макрорамката на бюджета на община Царево за 2025 година . Основните проекти в него бяха представени на обществено обсъждане в читалището. Кметът Марин Киров подчерта, че залагат изключително много на нови проектирания . А основният принцип, който следват е грижа за всяко населено място. Царево е с най-големият бюджет..
Под обществен натиск Общинският съвет на Поморие реши проекта за застрояване на сграда архитектурен паметник на културата, която се намира в центъра на града, да бъде подложен на обществено обсъждане и референдум. Първоначалното решение на общината предвиждаше сградата се превърне в жилищно-търговски комплекс със 7 апартамента. На днешното си..
В отсечката между км 260 и км 270 на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас се извършва авариен ремонт на асфалтовата настилка. Движението преди отбивката за Созопол и Ямбол ще се осъществява с повишено внимание между 13:00 и 17:00 часа днес. Участъкът е сигнализиран с пътни знаци, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“.
Ремонтните дейности по път III-992 от хижа „Странджа“ до село Ясна поляна ще бъдат подновени през следващата седмица. Това стана ясно по време на работна среща между кмета на община Созопол Тихомир Янакиев и министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. В разговора участва и Венцислав Атанасов – член на Управителния съвет на..
В най-големия ямболски квартал – „Аврен“ започва основен ремонт на водопроводната мрежа. Средствата за реконструкцията- над 3,5 млн. лева, са част от инвестиционната програма на държавното ВиК дружество в града. В квартал „Аврен“ ще се извърши цялостна подмяна на водопроводната мрежа, която е на повече от 50 години, а загубите на вода по нея са..
Авария на водопроводна тръба има в Морската градина на Бургас. Евентуалната причина е спукан кран, посочи говорителят на ВиК - Бургас Димитър Гюров. На място има екип на дружеството, което предприема действия по отстраняване на аварията. Сигналът по случая е подаден още снощи, уточни дежурният в община Бургас.
Знакови археологически и културни обекти в областите Бургас и Ямбол ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП..
Заедно с пенсиите за този месец Националният осигурителен институт ще изплати и Великденските добавки от 50 лева. Право на тях имат около 687 хиляди..
Авария на водопроводна тръба има в Морската градина на Бургас. Евентуалната причина е спукан кран, посочи говорителят на ВиК - Бургас Димитър Гюров. На..