„Най – впечатляващото за иконите, които са били в църквата на остров „Св.Анастасия“ е, че в края на 18 век манастирът е бил в разцвет и е имал възможност да си поръча иконописването на светци при едни от най – добрите майстори по Черноморието и с това Бургас може само да се гордее“, това коментира доц. д-р Иван Ванев от Институт за изследване на изкуствата, който представи свое проучване за съдбата на липсващите икони от Острова. Той разказа за изследванията си в в иконната зала на Историческия музей.
Ученият сподели, че интересът му е от преди повече от 10 години, когато е бил повлиян от среща с проф. Иван Карайотов по повод негова статия за една разрушена църква в Созопол. Бургаският учен му помогнал с информация и му подарил своя книга за остров св. Анастасия.
Църквата е преосветена през 1901 г. от сливенския владика, но за съжаление тогава това не води до възстановяване на духовния живот на острова, но пък той става притегателн център за хора на изкуството - интелектуалци, писатели, общественици. Един от тях е българският поет и общественик Райчо Райчев Вирсавиев, който през 1911 година е спасил 12 икони. Той е предотвратил изнасянето им извън пределите на страната. Въпреки неговата намеса, повече от век по-късно, нито една от тези спасени икони не остава на острова и така богатата колекция на островния манастир потъва в забрава. По - късно сатав ясно, че част от тях са запазени в Бургас, други в София, а трета част за изчезнали.
„Сред най - ценните са тези от първия комплект направени за иконостаса, това е акцентът на иконописното наследство на острова. Те са били изписани от Димитър Зографа. Негово дело са били три открити икони от царския ред - на св. Богородица, св. Илия е от 1780 г. и св. Николай. Най - популярната икона от острова е тази на св. Анастасия, но тя най - вероятно от най - дълго не е там. Тя се намира в църквата "Св. Успение Богородично" като не се знае, кога и защо е била преместена, но тя е със същите размери и вероятно е от същия комплект и е направена от зограф Димитър."
Любопитен факт е, че до 60 – те години на 20 век в островната църква е имало стенописи, като много автори са мислили, че те са били от началото на века, а се оказва, че те са изписани преди снимането на филма „На малкия остров“, направени са от художници от киноцентър „Бояна“.
повече може да чуете в звуковия файл:Мюзикълът „Дух“, вдъхновен от едноименния филм с Деми Мур и Патрик Суейзи, ще бъде представен на сцената на Летния театър в Бургас на 2 юни от 20:00 часа. Гостува Държавната опера във Варна с постановка на режисьора Сребрина Соколова и под диригентството на маестро Страцимир Павлов. Сюжетът разказва за Сам и Моли – влюбена двойка, чийто живот се..
Моноспектакълът „Нашенец“ по Чудомир с участието на Мариус Куркински, който трябваше да се състои тази вечер в Айтос, се отлага поради заболяване на актьора. От организаторите „Ажур Пико“ съобщават, че той е вдигнал висока температура и най-вероятно става дума за вирусна инфекция. Новата дата за представлението е 28 май 2025 г. То ще се проведе на..
В галерия „Богориди“ в Бургас предстои да бъде открита първата самостоятелна изложба на художничката Мария Трифонова. Експозицията носи символичното заглавие „Началото“ и ще бъде открита на 23 май от 18:00 часа – в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий. Изложбата включва 22 живописни платна, посветени основно на пейзажа. Морето,..
Изложба „Георги Баев - 100 години от рождението на художника“ ще бъде открита днес, 20 май, от 19:00 часа в Българския културен институт в Берлин, на адрес Leipziger Str. 114–115, 10117 Berlin. Входът е свободен. Изложбата е организирана от Община Бургас, Художествена галерия „Петко Задгорски“ и Българския културен институт в Берлин като знак на..
Премиера на спектакъла "История с таралежче" предстои тази сряда, 21-ви май в залата на Държавен куклен театър - Бургас. Автор е Анастасия Гордински, сценографията е на Ханна Шварц, композитор е Недим Йълдъз, режисьор е Халюк Юдже от Театър Темпо. Това е една история за приятелство, разказа Юдже , който за първи..
Второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ се утвърди като едно от най-значимите културни събития в Бургас, привличайки вниманието на публиката с четирите последователни вечери, изпълнени с талант, вдъхновение и музикално съвършенство. Сцената на Дом на нефтохимика събра десетки млади музиканти, диригенти, композитори и..
Мюзикълът „Моя прекрасна лейди“, в постановка на проф. Александър Текелиев, ще бъде представен на 20 май от 19:00 часа в Националния музикален театър „Стефан Македонски“. Спектакълът е продукция на Държавна опера – Бургас и е част от турнето, което вече премина през Русе и Варна. Представлението е създадено по класическата пиеса „Пигмалион“ от Джордж..
Моноспектакълът „Нашенец“ по Чудомир с участието на Мариус Куркински, който трябваше да се състои тази вечер в Айтос, се отлага поради заболяване на..
Мюзикълът „Моя прекрасна лейди“, в постановка на проф. Александър Текелиев, ще бъде представен на 20 май от 19:00 часа в Националния музикален театър..
С концерт с произведения на проф. Борислава Танева завърши второто издание на младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Културен дом НХК – Бургас...