Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четири документални филма показват на София филм фест на брега

Снимка: Pixabay

Акцент в 21-то издание на София филм фест на брега е документалното кино. В рамките на фестивала, който започва на 30 март, ще бъдат показани четири документални ленти.

“Повелителят на горите” с реж. Фолкер Шльондорф е портрет на Тони Ринаудо , открил начин да отглежда дървета в най-безплодните райони . През 2018 г. е удостоен с т. нар. алтернативна Нобелова награда. Филмът ще даде начало на София Филм Фест.

Друга лента, която могат да гледат бургазлии е “Цялата красота и кръвопролитие” на носителката на “Оскар” Лора Пойтръс. Филмът  разказва за живота на Нанси Голдин, световно известна фотографка и активист, която в края на миналото десетилетие започва кампания срещу фамилия Саклърс – собственици на фармацевтични компании, произвеждащи опиоиди. Голдин призовава световните центрове за изкуство – като Гугенхайм, Лувър, Националната портретна галерия в Лондон, музеите Тейт – да не приемат даренията на Саклърс в знак на протест срещу тяхната дейност, чиито резултат е опиоидната епидемия, започнала през 90-те години на ХХ век. Филмът е носител на “Златен лъв” във Венеция и има номинация за “Оскар” в категорията за най-добър документален филм.

И една родна история - „Една провинциална болница” с режисьори Илиян Мелтев, Иван Чертов и Златина Тенева е посветен на Covid-ежедневието в болницата в Кюстендил. Екипът на българо-германската копродукция прекарва повече от 70 дни в коронавирусното отделение, за да заснеме този филм. „Погледът към обстановката в една обикновена българска болница е опит да насочим вниманието към неразвитата и недофинансирана здравна система в страната и чрез заснетите ситуации да документираме реакциите на хората при сблъсъка им с непознатата заплаха“, споделят авторите. Илиян Метев е добре познат на българската публика с игралния си филмов дебют „3/4“, който спечели престижния „Златен леопард“ в конкурсната програма „Режисьори на настоящето“ в Локарно през 2017, а на следващата година му бе връчена и голямата награда „София – Град на киното“ за най-добър филм. Премиерата на документалния му филм „Последната линейка на София“ бе в „Седмица на критиката“ в Кан 2012, като няколко месеца по-късно печели приза за най-добър документален филм в Карлови Вари. За останалите режисьори Иван Чертов и Златина Тенева,„Една провинциална болница“ е дебют.

Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров за първи път се появяват не само като съсценаристи, но и като сърежисьори в най-новия си документален филм „Герой на нашето време“. Техният герой е строител, чиято нравствена му система често влиза в противоречие с обществото.  Световната премиера на „Герой на нашето време“ бе в програмата на филмовия фестивал в Солун през 2022 година.

“София филм фест на брега” за пета поредна година организира Киноклас, чиято тема тази година също е документално кино. Крайният срок за записване е 25 февруари. 


По публикацията работи: Калина Енчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Пимпирев

Представят филм за Антарктида и проф. Пимпирев

Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола Кортелези – „Все още има утре“. Част от екипа на известния български учен и полярен изследовател ще е в Бургас, за да  представи документалната лента. „Отвъд предела“ разказва житейския и професионален път..

публикувано на 24.11.24 в 08:23
Недялко Йорданов

Съветници гласуват да дадат ли 20 000 лева за 85-годишнината на Недялко Йорданов

Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов. Предложението е на кмета Димитър Николов и е по повод предстоящия 85-годишен юбилей на твореца.  На 18 януари 2025 година Недялко Йорданов ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Приносът му за развитието и..

публикувано на 23.11.24 в 14:10

Вердиевият шедьовър „Трубадур“ ще бъде представен на бургаска сцена

На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур".  Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история на трубадура Манрико. Една приказка за любов, грях и изкупление, която носи послания отвъд времето.  Зад пулта застава диригентът Иван Кожухаров, а режисурата, сценографията и костюмите са дело..

публикувано на 23.11.24 в 12:00

Тромпетистът Георги Грозев ще свири на Сливенска сцена тази вечер

Симфоничен оркестър Сливен ще представи последният си концерт за годината от цикъла "Млада Европа” тази вечер от 18.30 часа в зала „Сливен“.  Гостува младият тромпетист Георги Грозев, диригент – Симон Павлов.  Тромпетистът Георги Грозев все още е студент в Белгия, но вече е минал през сцените на три континента.  Младият музикант гостува по покана на..

публикувано на 22.11.24 в 16:31

Димитър Маринов: Бургас е първото място, в което представям книгите си, дължа това на града и прекрасните му хора

Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува в Бургас.  Популярният в Холивуд актьор провежда Мастър клас с бургаски ученици и студенти, изкушени от киното и театъра. Събитието е инициирано от Община Бургас и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите носят..

публикувано на 22.11.24 в 13:16

Никулден на "Ченгене скеле" - базар, рибен курбан и специални гости

И тази година празникът на Бургас - Никулден ще бъде отбелязан с атрактивна програма в културно-туристическия комплекс " Ченгене скеле" .  Празничен концерт, традиционни ритуали и рибен курбан за Никулден в Бургас Специално за празника на 6 декември от 11 ч. ще има курс по море до „Ченгене скеле“ с кораба „Бургус“. Отплаването ще е от..

публикувано на 22.11.24 в 13:03

В Обзор започва изграждането на Археологически музей

В Обзор ще има археологически музей.  Сградата ще бъде двуетажна и ще разполага с две експозиционни зали, хранилище и работни  помещения, съобщиха от община Несебър. Строителството на музея е по проект. Обзор е едно от най-древните селища у нас и там ежегодно се извършват проучвания. Броят на ценните предмети, с датировка от..

публикувано на 22.11.24 в 12:29