Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо зеленчуците скочиха с 50% за година?

Замиращото родно производство, внос и липсата на държавна политика, сочат производители и търговци

| обновено на 22.02.23 в 16:47
Снимка: БГНЕС

Плащаме с около 50% повече за зеленчуци в сравнение с предходната година, алармират потребители. Основната причината е липсата на българско производство, коментира за БНР Бургас Николай Недялков, председател на Съюза на зеленчукопроизводителите в Югоизточна България. По думите му евтината чужда продукция е предпочитана, както от местните търговци, така и от потребителите.

"Ако отидете сутрин рано на коя да е зеленчукова борса в България, ще видите една и съща картинка - как зеленчуци, пакетирани в хубави вносни опаковки, се прехвърлят в стар амбалаж и всичко това се представя за българско“, твърди Николай Недялков. Агрономът обаче не обвинява за това търговците. Според него голяма е вината на държавата, която не подпомага местното производство и отговорните за това често нямат нужната квалификация. „Просто погледнете през цялата ни история имало ли е министър на земеделието, освен Нихат Кабил, който да е бил агроном“, негодува зеленчукопроизводителят и дава пример от практиката:

"Ние предлагаме домат, който е бран в рамките на деня на 1.30 за килограм, отивам и го разтоварвам на магазина, но всички отиват във веригите, защото там е по 1.26 лева. Те въобще не са произведени в почва, там оранжериите са бетонирани, един компютър смесва химикали и ги вкарва директно в хранителния субстрат. Изкуственият субстрат е български и затова може би зеленчуците са български."
Резултатът – все повече производители преустановяват дейност. Николай Недялков посочи като примери свои колеги, които започват дърводобив от овощните си градини или изпращат млекодайния си добитък към кланиците, за да могат да оцелеят още малко в настоящата ситуация.
Недялков не мисли, че цените ще продължат да се покачват: „Пазарът при тези цени ще се свие. Оказва се, че хората могат без луксозно бельо, без парфюмерия и без зеленчуци.“

Търговците и потребителите, следващите по веригата от полето до трапезата, също са в ролята на потърпевши. Инфлацията се отразява на цените на всички зеленчуци, посочва търговецът Искрен Добрев:
„Може би се дължи на застудяването на времето, оттам трябва да се топлят оранжериите - заради тока. Но всичко е внос, основно от Гърция и Турция, освен българската краставица, която е много завишена. Определено се е намалил оборотът, тъй като покупателната способност е занижена. Цените са много високи и това не е добре за бизнеса.“
Растящите цени карат все повече хора да ограничават своето потребление. Мнозина изказват своето недоволство към стойността не само към зеленчуците, но към всички стоки на пазара. Издирването или чакането на намаления става все по-честа практика. 

Някои потребители и търговци, подобно на Николай Недялков, обвиняват държавата в липса на контрол и политика. Други са на мнение, че съществува спекула. Но всички са категорични, че защитата на родното производство трябва да е приоритет. 
Повече чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Движението на автомобили в област Бургас се осъществява при зимни условия (ОБНОВЕНА)

От -13 до -5 градуса е минималната температура в региона.   Движението на автомобили в Бургаска област се осъществява при зимни условия . Всички пътни участъци са обработени срещу обледяване, налична техника и в момента е на места и продължава работата по почистване на заснежени и заледени участъци, съобщи за БНР Бургас Областно пътно управление...

обновено на 20.02.25 в 10:52

В Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини

Въпреки сериозната виелица от вчерашния ден, която блокира живота в общините на Юг от Бургас, в Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини. В рамките на вчерашния ден снежната стихията беше овладяна. Беше осигурен достъп до училища, детски градини, медицинския център и важните институции. Днес на терен продължава почистване на..

публикувано на 20.02.25 в 09:35
снимката е илюстративна

Затварят за три месеца бургаската улица „Св. Патриарх Евтимий“

За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От днес до 20 май се въвежда временна организация на движението на превозни средства в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.

обновено на 20.02.25 в 09:03

Масирани проверки в хранителните магазини започват от БАБХ, НАП и КЗП

От днес в цялата страна започват масирани проверки на екипи от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП).  Те са част от разпоредените мерки след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки, съобщиха от Агенцията по безопасност на..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Възстановено е движението по АМ "Тракия", както и по пътя Бургас - Варна /ОБНОВЕНА/

Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход  „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..

обновено на 19.02.25 в 17:28

Платеното паркиране ще стане ли 2 лева на час в Бургас

По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..

обновено на 19.02.25 в 16:37

2 лева за синя и зелена зона в Бургас - дебати преди сесията /ОБНОВЕНА/

Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари.  Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..

обновено на 19.02.25 в 15:34