Войната има своите имена, те може да са Ирак, Сирия или Украйна, тя брани територии, въздига или сваля лидери, но винаги е против живота. Войните нямат собственост, колкото и да са чужди, те винаги стават свои, ако човек има сетивата да почувства страданието и отвори сърцето си за страданието на другия.
Войната в Украйна искаме или не, стана наша война, вече година стотици украинци се опитват да съшият разбития си живот в България.
934 украински деца посещават център на фондация Добро. Той дава възможност на подрастващите в Свети Влас Слънчев бряг, Несебър и Равда да се обучават. Там украинците са около 6 500, обясни един от създателите на организацията Екатерина Шубина.
Тя живее в Одеса с двете си деца и с баба си, когато започват военните действия, по препоръка на нейна ученичка тръгват за България.
"Постоянно се обръщат и нови хора за молба за помощ. В Приморско и Китен има над 200 деца. Те също искат да се организира детски център, но нямат тази възможност. Съвсем скоро пристигна и сестра ми, която ми каза, че има голямо напрежение сред хората. Те са доста напрегнати и изнервени."
Според Шубина, в момента украинци се насочват и към Германия, Швейцария, Полша, но там адаптацията е по-трудна. В България е по-лесно, заради близостта на езика и културата.
Разликата е, че там получават помощи, а тук трябва да работят, да се интегрират, да учат.
В центъра на Екатерина се учи български език. В момента те се нуждаят от медицинско обслужване. В община Несебър има прекалено малко лични лекари и те не могат да обхванати местните хора, и бежанците.
От над 900 само 20 деца учат в български, другите са на онлайн обучение, допълни още Шубина.
Стотици българи станаха съпричастни на съдбата на украинските бежанци. През изминалата година те приеха за своя лична кауза установяването на хората в нашата страна. Един от тях е адвокат Драгомир Ошавков. Той е представител в Бургас на Неправителствената организация „Фондация за достъп до права“. Покрай работата си, се свързва с украинската фондация“ Добро“ и започва да им съдейства.
"Ние адвокатите сме малко или много хора, които сме претръпнали към човешката емоция. Но като виждаш абсолютно невинни хора, които са избягали от място, където се води война... Има примери за онкоболни хора, които са в напреднала фаза. Пристигат в България, нямат личен лекар. Това е изключително опасно за тяхното състояние. Сблъскват се с бюрокрацията в България, тук се намесваме ние и се опитваме да им помогнем по някакъв начин."
Адвокатът даде пример с украинец, на който е оказал съдействие. Мъжът е бил 3 месеца в ареста, арестуван от руските окупационни войски, бил е бит, изтезаван с електричество, с палки. Бил е заподозрян, че помага на украинските въоръжени сили, защото е бил зам.-директор на завод, в който са открили военна техника.
Ошавков поясни,че в момента тече пререгистрация, която се извършва от държавата. Това е замяна на картите, които бяха със срок до 24 февруари. Като се издават нови, за още една година.
Според него, няма стратегия от страна на държавата, какво ще се случи с украинските бежанци.
"Това е грешка на правителството. Хората по никакъв начин не са стимулирани, да вземат живота си в ръце. Има и такава, разбира се, но не са много", допълни Ошавков.
За 17-а поредна година Община Ямбол организира благотворителната кампания "Подай ръка – спаси живот" в подкрепа на тежко болни деца и младежи, които се нуждаят от спешно оперативно или медикаментозно лечение. В кампанията се събират средства и от продажбата на коледни картички с рисунки на ученици от ямболските училища и деца от подготвителните..
На 26 ноември от 10 до 15 часа ще бъде извършен ремонт на предавателите на ултракъси вълни МАЛКО ТЪРНОВО 4 на честота 90.2 MHz, излъчващ програма „Хоризонт“ и МАЛКО ТЪРНОВО 5 на честота 106.1 MHz, излъчващ програма „Хр. Ботев“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта binar.bg .
Община Несебър изпълнява мисията си да осигури политическа, стратегическа, финансова и иновативна административна среда за утвърждаване на културната идентичност и осъществяване на устойчиво опазване и управление на културното наследство на територията на общината - изключителната световна стойност на Старинен град Несебър. Това стана ясно по време на..
Община Бургас продължава да ремонтира улиците в централната градска част. Вече е осигурено финансиране за пълната рехабилитация на още три. Това са „Дебелт“, „Оборище“ и „Асен Златаров“. Процедурите по обявените обществени поръчки приключиха и предстои сключването на договор за същинския ремонт. Работата ще започне през следващата година. Ще..
Проучване на местообитанията на защитени видове птици в района на Сакар планина, извършиха горски експерти и орнитолози. Има добри условия за гнездене на защитени видове птици, показа теренно посещение на горски експерти и орнитолози на територията на Сакар планина. По време на посещението, специалистите обходиха горски дъбови насаждения в землището..
Темата за антисемитизма, ксенофобията, езика на омразата и начините, по които трябва да се води борба с тях ще събере в Бургас младежи от България и Италия, представители на институции, дипломатически мисии и граждански организации. На 25 и 26 ноември 2024 г. в Експозиционен център „Флора” ще се проведе Международна конференция „Младежи за..
Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни днес за района на Елхово. Причината е редовната годишна профилактика на предавателя на честота 106 MHz. Програмата на общественото радио няма да може да се слуша ефирно във времето от 9 до 17 часа. Това може да стане през интернет сайта binar.bg.
Община Несебър изпълнява мисията си да осигури политическа, стратегическа, финансова и иновативна административна среда за утвърждаване на културната..
Социалната градина за възрастни хора с деменция „Грижовник 2“ осигурява грижи на специалисти за още 10 бургазлии с това заболяване. Тя се намира в..
Проучване на местообитанията на защитени видове птици в района на Сакар планина, извършиха горски експерти и орнитолози. Има добри условия за гнездене на..