Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По повод 3 март:

Изложба "Спасеният църковен архив на село Факия" гостува в Историческия музей в Бургас

Тя е на Общинския исторически музей в Средец

3
Снимка: РИМ - Бургас



Изложбата представя историята на село Факия, съхранена в архива на местните енорийски свещеници в следосвобожденския период: от края на XIX в. – 60-те години на XX в. Това е едно много динамично време в българската история, разказа директорът на Общинския исторически музей в Средец Красимир Костова: 

" След Освобождението Факия първоначално остава извън пределите на България, след Съединението влиза в тях. Изложбата разказва как местното население е преживяло двете световни войни, ценностите, терзанията, новостите, модата, която хората са следвали. Това е докосване до живота на малкия човек в много интересни и динамични времена! "  


Архивът е прибран от служителите на ОИМ – Средец, които при една експедиция в Странджа констатират, че е в окаяно състояние и се намира в среда, крайно вредна за оцеляването му. Днес, спасен, почистен, прибран на сигурно място, този набор от документи разкрива една пъстра картина за живота на селото. Проучването на църковните архиви открива нови възможности пред историческата наука, пред краезнанието, а правилното им съхраняване ще пази дълго паметта за хората, за техния бит и култура, за техните нрави и морал, които винаги могат да служат за пример на идните поколения.

"Темите, които са представени в изложбата, са от ежедневието на свещениците, църква и църковна мрежа, училището и свещениците, държава и църква: Свещеникът възприема своята професия преди всичко като призвание, като служба на Бога и хората. В миналото това е една от най-значимите фигури в обществото: духовен водач, пазител на етичните, морални норми. Особено важна е неговата роля на просветител!", добави Красимира Костова. 


Разнообразното архивно богатство допълва този образ с детайли от живота на селския поп, с трудности и изпитания пред които е изправен, механизмите за опазването на ценностната система на хората от енорията. Църковният архив, освен за делата на институцията, дава сведения и за стопанския живот в селото и енорията, обогатявайки икономическата картина на района.

Изложбата „Спасеният църковен архив на с. Факия“ е представена в Историческия музей в Бургас на ул. „Лермонтов“ 31. Тя ще гостува там до края на месец юни. 
повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой документални филми на “София филм фест на брега”

Рекорден брой документални филми ще имат своите премиери в Бургас на “София филм фест на брега”. Част от  тях са българските продукции “Желанието на Гери”, “Писма до… и обратно”, “Ний всички сме деца”, “Аз, морето - Живот в мълчание” и “Дух и тяло”. Световната премиера на „ Желанието на Гери “ беше в програмата на филмовия фестивал в Шанхай,..

публикувано на 21.02.25 в 16:00

Vienna Strauss Philharmonie Orchestra тази вечер с концерт в Бургас

Бургаската публика ще има възможност да се наслади днес на концерт на Vienna Strauss Philharmonie Orchestra  в Културен дом НХК. Началният час е 19.00 часа. Оркестърът е основан през 2014 г. от създателя на световноизвестния Моцарт оркестър Гералд Грюнбахер (Виена, Австрия). 27 музиканти от целия свят (Австрия, Унгария, Германия, Кипър, Полша, Тайван,..

публикувано на 21.02.25 в 15:15

Предлагат  възстановяване на военни паметници в общините Созопол и Сунгурларе  

Предложение за изграждане и поддържане на военни паметници със средства от централния бюджет ще изпрати областният управител на Бургас Мария Нейкова до Министерство на отбраната. Решението е взето на заседание на Областната комисия по военни паметници. Одобрените проекти са на общините Сунгурларе и Созопол. Община Созопол..

публикувано на 21.02.25 в 10:00

Фолклорни състави от Ямболско в проекта "Живата традиция"

23 танцови и певчески състави от 15 населени места в ямболска област са включени в проекта „Живата традиция“ на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, защитен по програмата "Нематериално наследство за професионални ансамбли“ на Министерството на културата.    Дейностите включват образователни програми и творчески школи за деца, ученици и самодейни колективи в..

обновено на 21.02.25 в 09:43

Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонти на 3 военни паметника

Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши Областна комисия „Военни паметници“. Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора.  Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши..

обновено на 21.02.25 в 08:53

Ник Картър от Backstreet Boys предпочете Лас Вегас пред Бургас

Ник Картър от Backstreet Boy е отменил участието си в тазгодишното издание на  SPICE Music Festival, съобщават организаторите. Датите за европейските му концерти се отменят заради настъпили промени в графика на Backstreet Boys и обявени нови дати за SPHERE концертите им в Лас Вегас през месец август 2025 година. "Продължаваме да обсъждаме други..

публикувано на 20.02.25 в 15:43

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 20.02.25 в 13:00